Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hazard v Pardubicích poprvé narazil, radnice mu dala červenou

  13:56aktualizováno  13:56
V Pardubicích by už neměly přibývat videoterminály. Kromě toho radní také na úterním jednání zamítli spuštění nové herny v Polabinách a dokonce nyní mají možnost začít vyhánět stávající herny. Město nechvalně známé obrovským počtem heren by se tak mohlo začít proměňovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Hlavní novinkou vyhlášky je to, že se stahuje i na takzvané výherní videoterminály. Dříve město mohlo regulovat pouze klasické automaty," uvedl tajemník radnice Michal Zitko.

Politici včera ukázali, že to s bojem s hazardem myslí vážně. Zakázali totiž firmě IP Stav zřídit hernu v jejím domě v Polabinách. To s povděkem přímo na radnici kvitovali i obyvatelé Labského palouku, kde měl bar s automaty být.

"Jako matka dvou dětí říkám, že nechceme hernu v našem domě. Přitahuje podivná individua. Jak máme dětem vysvětlovat, proč se u nás pod domem potácejí nebo zvrací nějací divní lidé," uvedla třeba obyvatelka domu Jana Macků.

Radnice se okamžitého rušení heren bojí

Podobně mluvili i další lidé, kteří na podporu svých argumentů sepsali i petici proti zřízení herny, pod kterou se nakonec podepsalo zhruba tisíc lidí.

Otázkou ovšem je, jak budou radnice obvodů, pod které povolování hazardu spadá, úspěšné v potírání stávajících heren. Ústavní soud dal obcím nedávno možnost začít podobná zařízení vytlačovat z ulic prakticky ihned. Pokud tedy stihnou hernu zakázat ještě letos.

A do takového úprku se zjevně starostům obvodů příliš nechce. "Mám trochu obavu, že ten nový zákon je opět právní paskvil a s podobně rychlým rušením heren mohou být soudní oplétačky," mírní optimismus starosta Dukly Jiří Hájek.

Dokud herny platí, nevadí nám, říká starosta

Naopak předkládá plán pozvolného rušení míst, kde lidé hází mince do automatů anebo rovnou bankovky do videoterminálů. "Každá provozovna totiž musí pravidelně žádat o prodloužení povolení k provozu. Už jsem koukal, že řadě heren v našem obvodě končí za rok či dva. Až ta chvíle nastane, tak jim prostě povolení neprodloužíme a herna skončí," říká Hájek.

Konečné slovo bude mít ale vždy zastupitelstvo obvodu. Případné rušení heren tak bude záležet čistě na vůli politiků a to může být problém. Například starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík se na likvidování heren moc netváří. A to ani přesto, že jich je v centru Pardubic těžko uvěřitelných 40. "Necítíme potřebu herny rušit. Dokud nám pravidelně platí, nemáme s nimi potíže," řekl Menšík.

Ovšem podle jeho kolegy Hájka se výběr poplatků z heren změní a nebude pro obce už tak finančně výhodný.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Řidič zběsile ujížděl policii, na kolejích vůz otočil na střechu

Jízda bezohledného řidiče skončila v kolejišti.

Až dvousetkilometrovou rychlostí ujížděl policistům bezohledný třicetiletý řidič na Litomyšlsku. Jeho zběsilá jízda...

Zastupitel za ANO končí. Jurenka neřekl, že před lety podváděl

Nové logo Pardubického kraje.

Krajský zastupitel hnutí ANO a šéf kontrolního výboru Miroslav Jurenka se rozhodl rezignovat. Odchod mu doporučili...

Další z rubriky

Sejdeme se u soudu! Průšvihy politiků zaujaly filmaře, točí nový seriál

Průvodcem po aférách v seriálu Průšvihy první republiky bude herec Martin...

K některým dnešním praktikám v politice jakoby se jejich aktéři inspirovali událostmi před necelými sto lety. Tehdejší...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Tisíce sportovců, ale i vědci, jdou dnes do akce. Park se otvírá

Olympijský park Pardubice

Minimálně dvanáct tisíc lidí, kteří si už pořídili hrací karty, mají dnešní datum vyznačené v kalendáři. Začíná totiž...

Najdete na iDNES.cz