Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noví radní Pardubic budou potírat hazard. Úplný zákaz ale nebude

  10:29aktualizováno  10:29
Ještě nějaký čas si noví pardubičtí radní musí počkat na zvolení do svých pozic. Přesto je už nyní jasné, že i nastupující koalice ANO, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL bude dál bránit rozpínání hazardu ve městě. Otázkou jen zůstává, jak silná opatření přijdou.
Úplné potření hazardních her v Pardubicích zřejmě nepřipadá v úvahu, i lidovci hovoří jen o zúžení prostoru pro něj. Ilustrační foto.

Úplné potření hazardních her v Pardubicích zřejmě nepřipadá v úvahu, i lidovci hovoří jen o zúžení prostoru pro něj. Ilustrační foto. | foto: Martin MrázMAFRA

Končící vedení Pardubic v uplynulých čtyřech letech začalo vytlačovat hazard z ulic města.

Radní zavedli vyhlášku, podle které nesmí mít herny lákavé reklamy na domech, automaty musí zmizet z blízkosti škol a také by v Pardubicích neměla přibývat místa, kde se dá hrát o peníze. Trend chce udržet i nastupující garnitura politiků.

„Myslím, že v tomto se dá navázat na práci našich předchůdců,“ uvedl lídr hnutí ANO 2011 a kandidát na primátora Martin Charvát.

V jeho koalici se tak bude mluvit hlavně o míře důrazu v boji proti hazardu. Součástí nové pardubické vlády totiž budou i lidovci, kteří šli do voleb s tím, že chtějí automaty vyhnat z města úplně. Ostatně tak se již v kraji stalo třeba ve Vysokém Mýtě, Skutči, Králíkách nebo Litomyšli.

„My jsme do koaličních jednání vstupovali s třemi základními požadavky, tím prvním je zúžení prostoru pro hazard,“ uvedl hned na první koaliční tiskové konferenci lídr Koalice pro Pardubice, kde mají hlavní slovo lidovci, František Weisbauer.

Pardubice se stávají centrem hazardu

On a jeho kolegové před volbami mluvili ještě razantněji, ale zdá se, že v rámci koaliční dohody museli ze svých požadavků o něco slevit. „My to musíme po vzoru menších měst, jako je Vysoké Mýto, alespoň zkusit. Pardubice se začínají stávat centrem hazardu a to musí skončit,“ řekl před volbami František Weisbauer.

Jenže takový návrh by zřejmě neprošel ani v rámci koalice. Například zástupci ČSSD už v nedávno skončeném volebním období argumentovali tím, že úplné potření hazardních her by městskou pokladnu stálo desítky milionů korun ročně.

Kde je nejvíce výherních automatů na obyvatele

Česká republika počet obyvatel na jeden automat

1. Olomouc 76

2. Ostrava 96

3. Plzeň 103

4. Pardubice 112

5. Liberec 121

6. Brno 135

7. Praha 148 8.

Hradec Králové 183

9. České Budějovice 221

10. Ústí nad Labem 232

Pardubický kraj

Přelouč 79

Ústí nad Orlicí 86

Polička 97

Pardubice 112

Svitavy 119

Česká Třebová 119

Chrudim 125

Litomyšl 127

Zdroj: Ministerstvo financí, prosinec 2013

„Musíme myslet na to, že nám z hazardu každý rok přijde zhruba 70 milionů korun. Jejich ztráta by byla pro rozpočet citelná,“ řekl ekonomický náměstek primátorky Štěpánky Fraňkové Jiří Rozinek z ČSSD, který bude pokračovat i pod novým primátorem Martinem Charvátem.

Ten navíc dodává, že ve věci hazardu začíná být aktivní stát. Ministr financí Andrej Babiš nedávno představil návrh zákona, který má toto odvětví značně přiškrtit. Podle něj by například výherní automaty měly zcela zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic.

V rámci takzvaných soudních okresů by norma navíc povolovala maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel. Nyní je v Pardubicích 112 lidí na jeden automat. Zákon by měl platit od prvního ledna 2016.

„Počkejme si, až zákon projde a co přinese. V každém případě se budeme zasazovat o to, aby se hazard neprovozoval v blízkosti škol a podobných zařízení. Také budeme dbát na to, aby takových míst v Pardubicích nepřibývalo,“ doplnil Martin Charvát.

Nad zákonem se však povede ještě dlouhá debata. Zástupci firem, kteří hazard provozují, s jeho návrhem nejsou logicky příliš spokojeni. „Celkově to bude znamenat obrovský pokles tržeb celého odvětví v řádu desítek procent a i propouštění lidí. To způsobí menší daňové odvody pro stát,“ uvedl například sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Najdete na iDNES.cz