VIDEO: Strčit hlavu do 150 °C. Hasiči trénují v ohňovém polygonu

  19:30aktualizováno  19:30
Více než stovka hasičů si do pondělí vyzkouší ve vysokomýtském areálu ohňový polygon. Cvičí hašení, taktiku vstupu do uzavřených prostor, práci družstva a orientaci v rozpáleném a zakouřeném prostředí. Okusí vliv vysokých teplot na svůj organismus a natrénují zacházení s proudnicí za ztížených podmínek.

„Byla tam hodně teplo. Nejvíc na obličeji, který je hodně chráněný. A museli jsme se vracet na ta samá místa, kde jsme už byli,“ řekl Vráťa Henzl z vojenské hasičské jednotky letiště Čáslav, když otestoval trenažér uvnitř kontejneru na návěsu kamionu. 

Toto zařízení je nyní v České republice teprve podruhé.

„V uzavřených prostorech se hasiči pohybují poblíž teplot 400 až 800 stupňů Celsia a musí si vytvořit takovou atmosféru, hlavně správnou činností proudu, aby by se teplota blížila maximálně 150 stupňům,“ řekl Milan Vincenc, velitel vysokomýtské stanice Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.

Zařízení umí nasimulovat takzvaný flashover, tedy celkové vzplanutí hašeného místa, nebo backdraft, výbušné hoření. Jako palivo se používá 95procentní propan. 

Interiér kontejneru připomíná běžný byt v paneláku. Úkolem dvojice hasičů je uhasit jakýkoli oheň, se kterým se setkají.

V kuchyni se po začátku hašení plameny ještě rozhoří, neboť tam nechybí fingovaný fritovací hrnec s rozpáleným olejem.

Po uhašení se dvojice přesouvá k hořícímu schodišti, po likvidaci plamenů spěchá pak přes zavřené dveře k simulované hořící posteli a obývákové stěně.

Fotogalerie

Čerstvý vzduch po otevření dveří ovšem způsobí další efekt, plameny ještě zmohutní. A za chvilku třeba ještě znovu ve zdánlivě již uhašené kuchyni. 

„Při hašení hasiči samozřejmě vždy provádějí průzkum, zda se v prostoru nenalézá zraněná osoba,“ řekl instruktor Roman Studený, jinak také ředitel HZS územního odboru Ústí nad Orlicí.

Ten má spolu s Leošem Kulhavým ze stanice Vysoké Mýto výlučné oprávnění toto zařízení obsluhovat, protože se oba účastnili výcviku v Německu.

Vedle požáru kuchyně či obýváku umí Polygon Fire Dragon 7000 nasimulovat i požár průmyslové armatury, požár fotovoltaického panelu nebo požár sklepních prostor.

„Blíží se předvánoční čas, kdy lidé zapalují svíčky a dochází často k požárům v bytech a různým ohňovým efektům. A právě na tyto případy se hasiči ve Vysokém Mýtě s pomocí unikátního zařízení nyní připravují,“ řekla mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.Nejčtenější

Smrt koně na Taxisu. Vicody bohužel udělal chybu, lituje žokej Bartoš

Čtveřice jezdců padá na Taxisově příkopu během 128. ročníku Velké pardubické.

Nedělní Velká pardubická skončila fatálním zraněním pro devítiletého hnědáka Vicodyho. Nejtěžší tuzemský kros si vybral...

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...Na Pardubicku havaroval autobus se šedesáti lidmi, polovina má zranění

Na Pardubicku havaroval linkový autobus.

U Časů na Pardubicku odpoledne havaroval linkový autobus, převrátil se na bok do pole. Podle záchranné služby v něm...

Kůň mě vláčel přes kilometr, pak mě kopytem vypnul, říká potlučený jezdec

Ján Mach se nyní pod vedením primáře Tomáše Brože zotavuje v pardubické...

Nepěkný obrázek se naskytl divákům v rámci mítinku Velké pardubické. V průběhu čtvrtého dostihu jezdec Ján Mach utrpěl...

VIDEO: Smutný výlov. Kvůli nákaze musejí hospodáři všechny ryby udusit

V Břehách na Přeloučsku začal výlov rybníka Buňkov. Veterinární správa nařídila...

Tradiční výlov rybníka Buňkov na Přeloučsku se ve středu změnil pro muže ve vysokých holínkách ve smutnou podívanou....

Další z rubriky

Hoch upadl do kómatu po operaci mandlí, postup nemocnice řeší policie

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické...

Po nehodě autobusu zůstává v nemocnicích 15 lidí, hlavně na pozorování

Specializovaná firma odváží havarovaný autobus.

Po čtvrteční havárii autobusu u Dolních Ředic na Pardubicku zůstává v nemocnicích patnáct lidí. Mají hlavně lehká...

V Mělicích by se mohl těžit písek. Hrozí konec koupání

Mělicko-lohenické písníky.

Není to dobrá zpráva pro milovníky přírodního koupání na Pardubicku. Dva písníky, které ročně okupují desetitisíce lidí...

Najdete na iDNES.cz