Z expozice minimuzea v Luži-Košumberku.

Z expozice minimuzea v Luži-Košumberku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hamzova léčebna v Luži-Košumberku otevřela nové minimuzeum

  • 1
Hamzova léčebna v Luži - Košumberku byla založena v roce 1901 jako první léčebný ústav pro tuberkulózní a skrofulózní onemocnění ve střední Evropě. Jeho historii připomíná nové minimuzeum.

V Centru historie Hamzovy léčebny jsou vystaveny exponáty z doby léčby tuberkulózy i pozdější. „Již desetiletí se vedení léčebny stará o zachování potřebných historických materiálů, dosud vlastně jen v podobě písemné. Ale jak vidíte okolo sebe, tiše jsme schovávali i starý nábytek a předměty denní potřeby,“ řekl ředitel léčebny Václav Volejník.

Podle něj stojí za připomenutí, že takzvaný fortel a krása byly často nedílnou součástí i obyčejných věcí. A také, že se i stále máme z minulosti co učit. „Vždyť právě odkaz pana profesora Hamzy je výzvou pro nás pro všechny,“ doplnil ředitel.

Čtyři místnosti nabízejí pacientům a návštěvníkům pohled na historii skrze písemnosti a řadu exponátů, nechybí oddělení ošetřovatelské péče i přiblížení historie arboreta, na jehož dnešní kráse a kvalitě má podíl také dlouholetá spolupráce se známým botanikem Václavem Větvičkou.

„Exponáty jsou různorodé, bylo těžké je třídit. Návštěvníky zajímá například řada původních rentgenových snímků pacientů, zachycujících tuberkulózu plicní i kostní, skoliózu i další ortopedické choroby. Máme velké fotografie o provozu zemského ústavu i třeba bronzovou plaketu Tomáše Garrigua Masaryka, která byla umístěna v někdejší Masarykově škole, postavené v roce 1925. V době Gottwaldovy léčebny musela být skryta,“ řekla referentka léčebny Jana Zavřelová.

Největší léčebna svého druhu v republice

V expozici nechybí modelový pokoj ošetřovatelské péče s původním nemocničním nábytkem, kamna, váha, koupací vaničky, dobové školní pomůcky. Anebo několik výtisků slavného Hamzova románu Šimon kouzelník, knížky o zakladateli léčebny či některé jeho myšlenky - například: „Zvláštní péče léčebná sluší nejen tělu, ale i duši dítěte.“

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé je s pěti stovkami lůžek v 11 pavilonech největším zařízením svého druhu v České republice. Léčbu a potřebné služby zajišťuje 550 zaměstnanců.

Lékař, spisovatel a protirakouský odbojář František Hamza (1868 -1930) založil dětskou léčebnu v roce 1901, nejprve ji vedl ve vlastní režii. V roce 1908 dosáhl jejího převzetí do správy země České a zůstal do roku 1919 jejím ředitelem. Děti z chudých rodin v ní léčil zdarma.