Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politici dostaví halu u pardubických gymnázií, na které chtěli ušetřit

  8:08aktualizováno  8:08
Před dvěma a půl lety postavil kraj za evropské peníze v Pardubicích novou sportovní halu. Tehdejší náměstek hejtmana Jan Tichý se chlubil, že na ní ušetřil 30 milionů. Nyní však dá hejtmanství půlku této částky do dostavby zařízení.

Jedním z nedostatků pardubické sportovní haly na Dašické je její nedostatečná kapacita. Plánovaná úprava by to měla změnit. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V září 2011 proti sobě stáli náměstek hejtmana Jan Tichý a zástupci sportovců či škol.

První tvrdil, že kraj postavil za 40 milionů na Dašické ulici bezvadnou halu, která bude dobře sloužit blízkým gymnáziím i vrcholovým sportovcům.

"Hala splňuje vše, co měla splňovat. Byly naplněny všechny požadavky, které jsme dostali na stůl, a to včetně dokoupení lepší výsledkové tabule pro basketbalistky," uvedl tehdy mimo jiné Jan Tichý.

Druhá strana jeho nadšení nesdílela a naopak úspory na projektu tvrdě kritizovala.

"Spíše než nějaká moderní hala to je taková lepší školní tělocvična. Myslím, že řada úspor nebyla udělaná na pravém místě," řekl Martin Kubrycht, ředitel sportovního gymnázia, jehož studenti halu navštěvují.

Hala by měla mít nově kapacitu až dva tisíce diváků

Pokud bychom chtěli s odstupem času hledat výsledek pře, za pravdu by dostali spíše ti, co halu denně využívají. Vedení kraje totiž uznalo řadu námitek a rozhodlo se zařízení za 15 milionů dostavět.

"Co se týče využití haly pro školy, tak jako důležité vidím dostavbu spojovacího krku mezi gymnázii a halou. Jde o pár metrů, ale bude pro studenty výborné, že budou moci chodit sportovat jen v pantoflích," uvedl hejtman Martin Netolický, který se však rozhodl udělat radost i vrcholovým sportovcům.

Vyslyšel totiž například prosby šéfa basketbalového klubu JIP Pardubice Pavla Stary, který od dostavby haly říkal, že by bylo dobré zvýšit kapacitu stánku. Pokud půjde vše dobře, už po prázdninách by hala měla pojmout zhruba dva tisíce diváků. Nyní je to s bídou 500.

"Nakoupíme mobilní tribuny, kterými půjde lehce zvýšit kapacitu haly tak, aby v ní mohli hrát zápasy Mattoni NBL i pardubičtí basketbalisté. S tím souvisí také nákup kvalitnější výsledkové tabule či rozšíření sociálního zázemí haly. Vše vyjde na 15 milionů korun a budu rád, když se bude stavět už toto léto," uvedl hejtman Netolický s tím, že příště kraj musí lépe přemýšlet nad tím, kde šetří.

"Důležité je poslouchat argumenty těch, kteří halu budou poté využívat," řekl Netolický, aniž by se pustil do ostřejší kritiky Tichého, který přitom šetřil na projektu, který z valné části dotovala Evropská unie. Nyní budou politici složitě hledat dotace jinde.

"Snad se povede peníze sehnat. Už z celou problematikou dotací kraji pomáháme," uvedl manažer basketbalistů Stara, který je rád, že se hala konečně dostaví do odpovídajících parametrů.

"O slušné hale pro míčové sporty se mluví v Pardubicích dvacet let. Zatím máme tu na Dukle, ale ta má nízkou kapacitu nějakých 600 míst. Aréna je zase pro nás zbytečně velká a drahá. Upravená Dašická se jeví jako rozumný a logický kompromis," uvedl Pavel Stara, na jehož tým chodí do arény v průměru něco přes tisíc diváků.

Televize si musela dovést vlastní agregát

Radost z lepší haly budou mít i florbalisté pardubického Sokola, kteří na Dašické hrají nejvyšší soutěž. Limity stánku přitom poznali velmi zblízka minulý čtvrtek, kdy televize vysílala přímým přenosem jejich zápas s Vítkovicemi. Přípravy živého vysílání byly prý až neskutečně složité.

"Bylo to náročné. Televize neměla místo na kamery, chyběly prostupy na kabely a také elektrické rozvody neutáhly požadovanou zátěž. Česká televize si nakonec musela přivézt vlastní agregáty," uvedl předseda klubu Sokol Pardubice Vít Drašar.

Přitom Jan Tichý při otevření haly říkal, že s televizními přenosy nebude žádný problém. "Třeba jsme dodatečně investovali 543 tisíc, za které se udělalo moderní osvětlení. V hale je tak možné nastavit čtyři stupně osvětlení. Díky tomu je hala připravena i na televizní přenosy," uvedl Tichý.

Ovšem i tento nedostatek haly by měl být odstraněn tak, aby se z Dašické mohlo normálně vysílat.

"I na to v projektu, na kterém nyní začínáme pracovat, myslíme. Pevně doufám, že už v září bude hala modernější a funkčnější," uvedl hejtman Netolický s tím, že kraj musí být ale při stavbě opatrný. Nesmí totiž výrazně měnit původní projekt placený z Bruselu. V opačném případě by totiž bylo ve hře vracení dotací.

"Musíme dodržet pětiletou udržitelnost projektu, takže skutečně můžeme jen dostavovat a vylepšovat. Nějaké zásadní úpravy by neprošly," dodal.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Najdete na iDNES.cz