Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vychovat vědce? Letohradské gymnázium i vizionářská firma to umí

  16:16aktualizováno  16:16
Letohradské soukromé gymnázium leží v malém městě se šesti tisíci obyvateli, poblíž nejsou větší univerzitní města, a přesto už tři jeho studenti získali prestižní ocenění pro mladé vědce v celosvětové soutěži. To už není náhoda.

Jeden z úspěšných studentů, vědec Ondřej Hubálek. | foto: Intel ISEF

Studenti z letohradského gymnázia pravidelně vozí ze světa ocenění. Naposledy získal cenu v květnu v Pittsburgu Ondřej Hubálek za své poznatky v oblasti výzkumu čištění vody od mědi pomocí podhoubí speciálního druhu houby. Vyhrál třetí místo ve své kategorii na soutěži Intel ISEF.

„Současné metody mají mnoho nevýhod. Já jsem se zabýval jako první houbou, která má vodu čistit - můj cíl byl získat z houby látku, která by dokázala dostat z vody těžké kovy,“ vysvětluje Hubálek.

Říká, že velkou zásluhu na jeho úspěchu má právě škola, která mu umožnila při studiu ještě bádat.

„Vyhledávat talenty nás baví a je vidět, že i v našem poměrně zapadlém regionu jsou chytří studenti. Máme samozřejmě velkou radost,“ chválí úspěch svých studentů ředitel gymnázia Vladimír Šembera.

Proč právě jejich škola „plodí“ tak šikovné lidi? Podle ředitele je to nadšením učitelů, kteří děti k aktivitám navíc vedou, a spoluprací s firmami. Největší „tahoun“ v regionu je česká farmaceutická společnost Contipro, kterou vede Vladimír Velebný.

„Je to vizionářská firma ze všech nejdravější, je vidět, že má opravdu zájem region zušlechťovat a přinášet mu vzdělávání,“ chválí si spolupráci ředitel Šembera.

Studenti vědí, že se mohou po studiích vrátit domů

Firma sídlí v Dolní Dobrouči, což je sousední vesnice. Má tak problém získat kvalitní pracovníky, kteří studují v Praze či v Brně a často ve větších městech také zůstávají.

„Chceme jim už v mládí ukázat, že tu o ně stojíme, že se můžou po studiích vrátit domů,“ říká Kristýna Odvárková, která má na starost projekt Fybich zaměřený na studenty. Začíná to praktickými přednáškami, které pro ně pořádají čtyřikrát do roka. Tam si každý může takzvaně odhalit, co ho baví, a podat si přihlášku ke stáži.

Úspěchy studentů v soutěži Intel ISEF

Rok 2012

Aleš Stejskal Usměrňování nanovláken: projekt se zaměřil na vylepšení fyzikálních vlastností, a tím i na rozšíření využití nanovláken pro různé aplikace například na výrobu implantátů pro léčbu přetržených svalů nebo nervů.

Rok 2014

Václav Kotyza Vliv kyseliny hyaluronové na hojení ran: projekt zkoumal bakteriální enzym, hyaluronidázu, který dokáže rozkládat kyselinu hyaluronovou, jednu ze základních složek naší kůže. Výstupy z jeho projektu poslouží pro práci dalších mikrobiologů a vědců, například k vývoji nových léčiv pro hojení ran.

Rok 2015

Ondřej Hubálek Odstraňování mědi z vody pomocí podhoubí: zkoumal, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů v mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné procesem zvaným biosorpce.

„My si z nich potom vybereme ty, kteří se nám zdají nejvíc motivovaní, jim následně přidělíme školitele. Máme třináct výzkumných skupin, takže je z čeho vybírat. Většina našich pracovníků to vítá, už jsou i poměrně pedagogicky zdatní, takže to funguje docela dobře,“ popisuje Odvárková.

Také díky benevolenci školy, která pouští například do laboratoří studenty i v době vyučování a v zájmu o přírodní vědy je podporuje. „Když jsme si později vše doplnili, nebyl to problém,“ říká Ondřej. V soutěži byl s dalšími pěti studenty z republiky, a ne všichni se ve svých školách setkali s tak benevolentním přístupem. Někde zůstává postoj: chceš něco navíc, děláš problémy.

Střední školy se snaží spolupracovat s firmami, ale ne všem se daří navázat tak úzký vztah, a také ne každá firma může studentům věnovat tolik času. Pracovat na dobrém vztahu škola-firma a rozvíjet ho se ale dle letohradského příkladu vyplatí. Co by Šembera poradil školám? „Chce to oprostit se od administrativy, trochu nadšení a mít štěstí na osvícené firmy či univerzity v regionu,“ uzavírá.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Pardubická Palackého třída dostane víc světla a zeleně, aby lidé neutekli

Tým architektů představil koncepční studii na rekonstrukci Palackého třídy v...

Pardubice zahájí první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Kompletní oprava spojky mezi nádražím a centrem bude...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz