Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vychovat vědce? Letohradské gymnázium i vizionářská firma to umí

  16:16aktualizováno  16:16
Letohradské soukromé gymnázium leží v malém městě se šesti tisíci obyvateli, poblíž nejsou větší univerzitní města, a přesto už tři jeho studenti získali prestižní ocenění pro mladé vědce v celosvětové soutěži. To už není náhoda.

Jeden z úspěšných studentů, vědec Ondřej Hubálek. | foto: Intel ISEF

Studenti z letohradského gymnázia pravidelně vozí ze světa ocenění. Naposledy získal cenu v květnu v Pittsburgu Ondřej Hubálek za své poznatky v oblasti výzkumu čištění vody od mědi pomocí podhoubí speciálního druhu houby. Vyhrál třetí místo ve své kategorii na soutěži Intel ISEF.

„Současné metody mají mnoho nevýhod. Já jsem se zabýval jako první houbou, která má vodu čistit - můj cíl byl získat z houby látku, která by dokázala dostat z vody těžké kovy,“ vysvětluje Hubálek.

Říká, že velkou zásluhu na jeho úspěchu má právě škola, která mu umožnila při studiu ještě bádat.

„Vyhledávat talenty nás baví a je vidět, že i v našem poměrně zapadlém regionu jsou chytří studenti. Máme samozřejmě velkou radost,“ chválí úspěch svých studentů ředitel gymnázia Vladimír Šembera.

Proč právě jejich škola „plodí“ tak šikovné lidi? Podle ředitele je to nadšením učitelů, kteří děti k aktivitám navíc vedou, a spoluprací s firmami. Největší „tahoun“ v regionu je česká farmaceutická společnost Contipro, kterou vede Vladimír Velebný.

„Je to vizionářská firma ze všech nejdravější, je vidět, že má opravdu zájem region zušlechťovat a přinášet mu vzdělávání,“ chválí si spolupráci ředitel Šembera.

Studenti vědí, že se mohou po studiích vrátit domů

Firma sídlí v Dolní Dobrouči, což je sousední vesnice. Má tak problém získat kvalitní pracovníky, kteří studují v Praze či v Brně a často ve větších městech také zůstávají.

„Chceme jim už v mládí ukázat, že tu o ně stojíme, že se můžou po studiích vrátit domů,“ říká Kristýna Odvárková, která má na starost projekt Fybich zaměřený na studenty. Začíná to praktickými přednáškami, které pro ně pořádají čtyřikrát do roka. Tam si každý může takzvaně odhalit, co ho baví, a podat si přihlášku ke stáži.

Úspěchy studentů v soutěži Intel ISEF

Rok 2012

Aleš Stejskal Usměrňování nanovláken: projekt se zaměřil na vylepšení fyzikálních vlastností, a tím i na rozšíření využití nanovláken pro různé aplikace například na výrobu implantátů pro léčbu přetržených svalů nebo nervů.

Rok 2014

Václav Kotyza Vliv kyseliny hyaluronové na hojení ran: projekt zkoumal bakteriální enzym, hyaluronidázu, který dokáže rozkládat kyselinu hyaluronovou, jednu ze základních složek naší kůže. Výstupy z jeho projektu poslouží pro práci dalších mikrobiologů a vědců, například k vývoji nových léčiv pro hojení ran.

Rok 2015

Ondřej Hubálek Odstraňování mědi z vody pomocí podhoubí: zkoumal, jakým způsobem by bylo možné použít odpad z biotechnologické výroby pro odstraňování těchto látek z pitné vody, konkrétně odstranění iontů v mědi pomocí podhoubí klanolístky obecné procesem zvaným biosorpce.

„My si z nich potom vybereme ty, kteří se nám zdají nejvíc motivovaní, jim následně přidělíme školitele. Máme třináct výzkumných skupin, takže je z čeho vybírat. Většina našich pracovníků to vítá, už jsou i poměrně pedagogicky zdatní, takže to funguje docela dobře,“ popisuje Odvárková.

Také díky benevolenci školy, která pouští například do laboratoří studenty i v době vyučování a v zájmu o přírodní vědy je podporuje. „Když jsme si později vše doplnili, nebyl to problém,“ říká Ondřej. V soutěži byl s dalšími pěti studenty z republiky, a ne všichni se ve svých školách setkali s tak benevolentním přístupem. Někde zůstává postoj: chceš něco navíc, děláš problémy.

Střední školy se snaží spolupracovat s firmami, ale ne všem se daří navázat tak úzký vztah, a také ne každá firma může studentům věnovat tolik času. Pracovat na dobrém vztahu škola-firma a rozvíjet ho se ale dle letohradského příkladu vyplatí. Co by Šembera poradil školám? „Chce to oprostit se od administrativy, trochu nadšení a mít štěstí na osvícené firmy či univerzity v regionu,“ uzavírá.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.



Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...



KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz