Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naše gymnázium nerušte, volají dotčení starostové na Orlickoústecku

  13:00aktualizováno  13:00
Vedení Pardubického kraje by chtělo příští rok rozhodnout, které z šesti gymnázií na Orlickoústecku bude určeno k útlumu. Gymnázia v ostatních částech kraje by měla zůstat.

Takto se vzedmul studentský odpor proti slučování středních škol v Pardubicích v roce 2011. Obdobný nesouhlas možná vyvolají plány radních i na rušení jednoho z gymnázií na Orlickoústecku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Debata o extrémně nepopulárním kroku začíná. I když letos Králíky opustili poslední maturanti a gymnázium končí, ani snížení počtu gymnázií na Orlickoústecku ze sedmi na šest potíže s nedostatkem dětí neřeší.

Padnout by mělo v budoucnu další. Ale které to bude?

"Je to politická otázka. V okrese je hodně gymnázií, nadbytek škol. Jestliže se jedná ale o útlumu jakéhokoliv gymnázia, tak je to ožehavé téma," řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová z ČSSD, která je odpovědná za školství.

Podle ní jde o okres s největší koncentrací průmyslu i koncentrací gymnázií. Všechna města chtějí udržet gymnázia, ale zároveň tamní firmy nutně potřebují odborné školy.

Lakonicky to shrnul starosta Letohradu Petr Fiala. "Když budou gymnázia skoro schopna pohltit všechny vycházející deváťáky, pak nebude mít za chvíli kdo dělat," uvedl.

Ovšem jemu se to říká lépe než kolegům v sousedních městech. Gymnázium v Letohradu je soukromé a kraj nemá tu moc jej zrušit. V Ústí nad Orlicí, Lanškrouně, Vysokém Mýtě, České Třebové a Žamberku v takovém klidu být nemohou.

Jana Pernicová by byla nejraději, aby si starostové sami rozmyslili, zda chtějí udržet gymnázium, anebo raději odborné školství, které potřebují okolní firmy.

"Je otázka, jak dané obce budou reagovat. Aby nebyl převeden problém na Pardubický kraj, a oni si pak nestěžovali, kraj nám utlumil odbornou školu, kraj nám nenechal gymnázium," uvedla.

Starostové mají jasno. Školy chtějí zachovat stůj co stůj

Jenže starostové nejeví pražádnou chuť se dohadovat. Když se jich zeptáte, zda chtějí udržet gymnázia, či střední školy, odpovědí všichni podobně jako starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

"Chceme udržet střední školství i gymnázium. Jsme třetí čtvrté největší město v kraji. Co to je vůbec za nápad? Nemůže někdo říct, vy starostové se dohodněte mezi sebou, každý budeme mít přece protichůdné zájmy," uvedl.

Ten odmítá, že rušení gymnázia je politický problém. "Je to samozřejmě problém odborný. Někdo musí zpracovat koncepci a vést diskusi. Zatím nic na stole není a já se nemám k čemu vyjadřovat," uvedl Zedník, který je opozičním krajským zastupitelem.

Podobně to vidí i starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek. Rozhodnout mají fakta, a nikoliv politika.

"Je třeba se dívat, které školy jsou kvalitní, které produkují zaměstnavatelné absolventy, jaká je spádovost regionu. Z tohoto pohledu by Vysoké Mýto nemělo být v ohrožení," uvedl Soušek.

Pravda je, že gymnázia před optimalizací v minulých letech uchránil silný odpor starostů. "Optimalizace gymnázií - to je řez do živého. Městům záleží méně na odborné škole než na výkladní skříni, kterým gymnázium vždy je," uvedl ředitel Středního odborného učiliště Svitavy Leoš Říha.

I když gymnázií v okrese Ústí nad Orlicí je mnoho, jinak podle Pernicové Pardubický kraj jich ve srovnání s požadavky ministerstva školství má spíše méně. Ministerstvo podle ní v dlouhodobém záměru si přeje, aby 15 až 25 procent studentů bylo na čtyřletých gymnáziích.

"My máme 20,96 procenta. Pardubický kraj tedy nemá gymnázií zase až tolik, ale že bychom gymnázia rozšiřovali, to v žádném případě," řekla Pernicová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Zájem o zemědělské obory roste, do učení míří více žáků

Soutěž jízdy zručnosti s traktorem s přívěsem pro studenty středních...

Na střední školy v Pardubickém kraji bylo letos podáno skoro 10 tisíc přihlášek. Z nich přibližně čtvrtina je na...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz