Naše gymnázium nerušte, volají dotčení starostové na Orlickoústecku

  13:00aktualizováno  13:00
Vedení Pardubického kraje by chtělo příští rok rozhodnout, které z šesti gymnázií na Orlickoústecku bude určeno k útlumu. Gymnázia v ostatních částech kraje by měla zůstat.

Takto se vzedmul studentský odpor proti slučování středních škol v Pardubicích v roce 2011. Obdobný nesouhlas možná vyvolají plány radních i na rušení jednoho z gymnázií na Orlickoústecku. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Debata o extrémně nepopulárním kroku začíná. I když letos Králíky opustili poslední maturanti a gymnázium končí, ani snížení počtu gymnázií na Orlickoústecku ze sedmi na šest potíže s nedostatkem dětí neřeší.

Padnout by mělo v budoucnu další. Ale které to bude?

"Je to politická otázka. V okrese je hodně gymnázií, nadbytek škol. Jestliže se jedná ale o útlumu jakéhokoliv gymnázia, tak je to ožehavé téma," řekla náměstkyně hejtmana Jana Pernicová z ČSSD, která je odpovědná za školství.

Podle ní jde o okres s největší koncentrací průmyslu i koncentrací gymnázií. Všechna města chtějí udržet gymnázia, ale zároveň tamní firmy nutně potřebují odborné školy.

Lakonicky to shrnul starosta Letohradu Petr Fiala. "Když budou gymnázia skoro schopna pohltit všechny vycházející deváťáky, pak nebude mít za chvíli kdo dělat," uvedl.

Ovšem jemu se to říká lépe než kolegům v sousedních městech. Gymnázium v Letohradu je soukromé a kraj nemá tu moc jej zrušit. V Ústí nad Orlicí, Lanškrouně, Vysokém Mýtě, České Třebové a Žamberku v takovém klidu být nemohou.

Jana Pernicová by byla nejraději, aby si starostové sami rozmyslili, zda chtějí udržet gymnázium, anebo raději odborné školství, které potřebují okolní firmy.

"Je otázka, jak dané obce budou reagovat. Aby nebyl převeden problém na Pardubický kraj, a oni si pak nestěžovali, kraj nám utlumil odbornou školu, kraj nám nenechal gymnázium," uvedla.

Starostové mají jasno. Školy chtějí zachovat stůj co stůj

Jenže starostové nejeví pražádnou chuť se dohadovat. Když se jich zeptáte, zda chtějí udržet gymnázia, či střední školy, odpovědí všichni podobně jako starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

"Chceme udržet střední školství i gymnázium. Jsme třetí čtvrté největší město v kraji. Co to je vůbec za nápad? Nemůže někdo říct, vy starostové se dohodněte mezi sebou, každý budeme mít přece protichůdné zájmy," uvedl.

Ten odmítá, že rušení gymnázia je politický problém. "Je to samozřejmě problém odborný. Někdo musí zpracovat koncepci a vést diskusi. Zatím nic na stole není a já se nemám k čemu vyjadřovat," uvedl Zedník, který je opozičním krajským zastupitelem.

Podobně to vidí i starosta Vysokého Mýta Miloslav Soušek. Rozhodnout mají fakta, a nikoliv politika.

"Je třeba se dívat, které školy jsou kvalitní, které produkují zaměstnavatelné absolventy, jaká je spádovost regionu. Z tohoto pohledu by Vysoké Mýto nemělo být v ohrožení," uvedl Soušek.

Pravda je, že gymnázia před optimalizací v minulých letech uchránil silný odpor starostů. "Optimalizace gymnázií - to je řez do živého. Městům záleží méně na odborné škole než na výkladní skříni, kterým gymnázium vždy je," uvedl ředitel Středního odborného učiliště Svitavy Leoš Říha.

I když gymnázií v okrese Ústí nad Orlicí je mnoho, jinak podle Pernicové Pardubický kraj jich ve srovnání s požadavky ministerstva školství má spíše méně. Ministerstvo podle ní v dlouhodobém záměru si přeje, aby 15 až 25 procent studentů bylo na čtyřletých gymnáziích.

"My máme 20,96 procenta. Pardubický kraj tedy nemá gymnázií zase až tolik, ale že bychom gymnázia rozšiřovali, to v žádném případě," řekla Pernicová.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Dvaaosmdesátiletá řidička převrátila „stodvacítku“ na střechu

Policisté vyčíslili škodu na Škodě 120L na deset tisíc korun.

Dvaaosmdesátiletá řidička nezvládla v úterý odpoledne řízení své škodovky u Kostěnic na Pardubicku. Pro těžce zraněnou...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Další z rubriky

Se schválenou trasou D35 už hýbat nebudeme, říká nový starosta Litomyšle

Starosta Litomyšle Daniel Brýdl.

Působení pragmatického a vizionářského starosty Miroslava Brýdla po revoluci změnilo Litomyšl, ať už jde o stavby...

Svitavy nechtějí tuny soli uprostřed sídliště v Lánech

Sůl na sídlišti Lány ve Svitavách.

Před pár dny bývalá uhelná hala uprostřed svitavského sídliště v Lánech praskla a ven se vyvalila sůl. Firma Sovis tam...

Žák zdemoloval dveře, lavice i podlahu, podle znalce byl nepříčetný

Ilustrační snímek

Vykopnuté dveře na dámské toaletě, zdemolované lavice i proražené linoleum na podlaze. To je necelý výčet řádění...

Najdete na iDNES.cz