Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gymnázium se sloučí s učilištěm, aby v Přelouči zůstala silná škola

  12:30aktualizováno  12:30
V Pardubickém kraji se chystá další slučování škol. A ne ledajaké. Například v Přelouči mají už v září splynout gymnázium a učiliště. To proto, aby vznikla jedna silná škola a gymnazisté nemuseli jezdit až do Pardubic. Slučovat se budou i školy v Chocni a České Třebové.
Gymnazisté a gymnazistky se budou v přeloučské škole potkávat s učni. Ilustrační foto

Gymnazisté a gymnazistky se budou v přeloučské škole potkávat s učni. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Přesně před měsícem krajské zastupitelstvo schválilo spojení střední školy Poděbradská a střední potravinářské školy v Pardubicích. I přes protesty, které to vyvolalo u žáků, rodičů i nesouhlas pardubické primátorky. (více o tom čtěte zde)

Teď se chystá ještě "nerovnější sňatek". Jedno mají být gymnázium a učiliště. "To snad ne, to je hloupost," říká zastupitel za ODS a člen školského výboru Simeon Karamazov.

Podle krajské radní pro školství Jany Pernicové je ale cílem vytvořit jednu silnou školu, která ustojí úbytek dětí. "Přeloučské gymnázium má s naplněním problémy. A my ho chceme zachovat. Tak, aby děti nemusely dojíždět za vzděláním do Pardubic. A to by jinak nešlo," říká Jana Pernicová.

Školy čeká spojení už se začátkem nového školního roku v září. Přesto by všechny děti měly dostudovat tam, kde studovat začaly.

"Školy by měly formálně splynout k prvnímu září. Ale ve skutečnosti to bude trvat mnohem déle. Přijímací řízení se bude konat do obou škol zvlášť," říká ředitel přeloučského učiliště Jindřich Janko.

Ani na přeloučském gymnáziu se zatím žádné protestní akce nebo petice nekonají a ředitelství školy přijalo zprávu chladně. "Pro vedení Gymnázia Přelouč je předložený návrh akceptovatelný. Bude možné plně využít všechny prostory areálu, což zajistí jeho ekonomickou stabilitu," řekl ředitel školy Libor Pacák.

Škola by tak po splynutí měla fungovat pod názvem Gymnázium a střední odborná škola Přelouč a nabízet jak všeobecné, tak odborné vzdělání. "Přeloučsko má spádovou oblast 25 tisíc lidí. Je důležité, aby tady silná škola fungovala. A tak to také bereme," dodal Jindřich Janko.

V Chocni tak smíření nejsou

Další emoce vzbudilo plánované sloučení choceňské obchodní akademie a střední školy cestovního ruchu. "Nikdo tady s tím nepočítal. Je to jedním slovem šok," řekla ve čtvrtek pracovnice střední školy cestovního ruchu, která se nechtěla představit.

Střední škola cestovního ruchu se bude slučovat v posledních sedmi letech už podruhé. V roce 2003 to bylo s Integrovanou střední školou technicko-hospodářskou ve Vysokém Mýtě. Zatímco tehdy byla nástupnickou školou právě Střední škola obchodu a služeb, teď bude nástupnickou školou obchodní akademie.

"Jsou to dvě podobné školy v jednom městě, mají příbuzné obory. Navíc chceme udržet obchodní akademii, do které se hlásí každý rok o něco méně dětí," říká Jana Pernicová.

Asi nejmenší rozpaky vyvolalo poslední plánované splynutí - a to Střední školy Gustava Habrmana a střední odborné školy a učiliště technických oborů. "Diskutovalo se tady o tom už dlouho. Vznikne silnější subjekt, který bude mít silnější pozici," říká zastupující ředitel technické školy Bohuslav Pilgr.

I po sloučení se toho ve škole mnoho nezmění. "Budovy školám zůstanou, ale budou ekonomicky stabilní pod jednou hlavičkou," vysvětlila Jana Pernicová.

To se ale některým nelíbí. "Nic se neušetří. Ubude jeden ředitel a možná jedna sekretářka, je to polovičaté řešení," řekl Simeon Karamazov. Kraj se splýváním a slučováním škol snaží reagovat na neustálý úbytek dětí, které vycházejí z devátých tříd základních škol.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Najdete na iDNES.cz