Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osmileté pardubické gymnázium chce ředitel změnit na šestileté

  13:52aktualizováno  13:52
Zatímco v celé zemi je debata o zrušení osmiletých gymnázií už několik let otevřená, v Pardubicích by od roku 2014 mohli kritici tohoto typu škol triumfovat. Vedení Gymnázia Dašická vážně uvažuje o přeměně osmiletého studia na šestileté.

Pardubické Gymnázium Dašická plánuje, že bude pořádat přijímací zkoušky pro žáky nikoliv pátých, ale až sedmých tříd. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Konkurenční pardubické Gymnázium Mozartova ho nezastoupí, tamní ředitel přeměnu považuje za krok správným směrem. Nejbližší osmileté gymnázium by pak bylo až v Chrudimi, anebo v Hradci Králové.

"Obecně platí, že osm let na gymnáziu bývá pro studenty dost dlouhých, může docházet k únavě z prostředí, učitelé jsou už trochu okoukaní, čtyřleté studium je zase poměrně krátké. Šestileté studium je podle mne výhodný kompromis," řekl ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian.

Ten tvrdí, že na změně by jeho škola mohla vydělat, získala by víc tříd ve vyšších ročnících, ve kterých by se mohla zvýšit kvalita výuky a počet seminářů.

"Podle mě je to krok správným směrem. Je totiž velký rozdíl mezi žákem páté a žákem sedmé třídy. Navíc jsme jediný kraj, který nemá šestileté gymnázium," řekl ředitel Gymnázia Mozartova Marek Výborný.

Kritici osmiletým gymnáziím vyčítají, že připravují základní školy o třídní lídry, děti na gymnáziích žijí ve skleníku a jsou přetěžovány.

Pardubický radní Jan Němec před změnou varuje. Tvrdí, že ji ve skutečnosti tajně prosazuje krajský úřad.

"Vzhledem k tomu, že současná krajská radní pro školství se netají názorem, že gymnázií a gymnazistů je příliš mnoho a je třeba jejich počet snížit, existují vážné obavy, že smyslem celé změny je nejprve víceleté gymnázium zdiskreditovat, učinit ho pro rodiče zbytečným a následně zrušit úplně," uvedl Němec.

Město ani kraj se na změně neangažují

Vedoucí odboru školství Pardubického kraje Ladislav Forman odmítá, že by v tom měl prsty jeho úřad. "Nikdy jsme neuvažovali o tom, že by se osmiletá gymnázia měla změnit na šestiletá," uvedl.

Krajská radní pro školství Jana Pernicová o úvahách o přeměně gymnázia v Dašické podle svých slov jen zaslechla. Podle ní jsou podobné návrhy věcí ředitele školy. "Vím jen to, co vy, že se to říká, ale že bych dostala oficiálně žádost, to ne," řekla.

Své vize a návrhy budou podle Pernicové předkládat i ředitelé ostatních pardubických středních škol. "Pak bude záležet na tom, zda jejich návrhy zapadnou do naší koncepce, nebo ne," uvedla.

Pravdou je, že kolem pardubického Gymnázia Dašická je už dlouho dusno. Tamní studenti dokonce letos v červnu šli demonstrovat před krajský úřad poté, co jejich dosavadní ředitelka Jitka Svobodová neuspěla v konkurzu.

Studenti i učitelé se báli, že po jejím odchodu by mohly nastat změny, které gymnáziu ublíží. V konkurzu nakonec uspěl učitel zeměpisu a tělocviku Luděk Burian (více se dočtete zde).

Radní navrhuje vyvolat diskusi mezi experty i rodiči

Pardubický radní Jan Němec považuje za nesmyslné experimentovat s nejúspěšnější školou v Pardubickém kraji. "Jediná možnost obrany je vyvolat diskusi mezi odborníky a mezi rodiči," řekl.

Kontroverzním na šestiletém gymnáziu je podle něj fakt, že se ve třídě sejdou děti, které měly na druhém stupni základní školy díky odlišným výukovým plánům jiné osnovy.

"Ze tříd základní školy by odcházely děti po sedmé třídě, takže by se na gymnáziu sešli žáci, kteří mají probráno zcela jiné učivo. Většina nových studentů by zde přirozeně některé partie slyšela podruhé a jiné neprobírala vůbec," uvedl Němec.

Ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian uvedl, že všechny základní školy se musí řídit podle rámcového vzdělávacího programu, který určuje, jaké znalosti má mít žák na konci 5.,6.,7. ročníku.

A rozdíly mezi žáky? "Stejně tak, jako je velký rozdíl mezi středními školami v kvalitě uchazečů ke studiu vysokoškolskému, tak je i rozdíl mezi žáky základních škol," uvedl.

Autoři: ,Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Za pokus o vraždu v Chrudimi dostal starší muž pět let vězení

Jiří Kopeček před soudem. Ten ho poslal na pět let do vězení.

Za pokus o vraždu poslal soud na pět let do vězení jednašedesátiletého Jiřího Kopečka. Vloni 9. září podle spisu bodl v...

Oprava nejzatíženějšího pardubického mostu potrvá rok, ale za provozu

Most Pavla Wonky v Pardubicích. Jeho kompletní uzavírka by znamenala v ulicích...

Dobrá zpráva pro všechny pardubické řidiče. Klíčový most přes Labe půjde opravit bez jeho úplného uzavření. Práce na...

VIDEO: Stromolezec cupuje v Chrudimi promrzlá hnízda havranů

Arborista a stromolezec Milan Antoš likviduje hnízda havranů v centru Chrudimi.

Obyvatelé Chrudimi si stěžují na znečištění trusem a hluk, který způsobuje kolonie havranů polních, jedna z největších...

Najdete na iDNES.cz