Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osmileté pardubické gymnázium chce ředitel změnit na šestileté

  13:52aktualizováno  13:52
Zatímco v celé zemi je debata o zrušení osmiletých gymnázií už několik let otevřená, v Pardubicích by od roku 2014 mohli kritici tohoto typu škol triumfovat. Vedení Gymnázia Dašická vážně uvažuje o přeměně osmiletého studia na šestileté.

Pardubické Gymnázium Dašická plánuje, že bude pořádat přijímací zkoušky pro žáky nikoliv pátých, ale až sedmých tříd. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Konkurenční pardubické Gymnázium Mozartova ho nezastoupí, tamní ředitel přeměnu považuje za krok správným směrem. Nejbližší osmileté gymnázium by pak bylo až v Chrudimi, anebo v Hradci Králové.

"Obecně platí, že osm let na gymnáziu bývá pro studenty dost dlouhých, může docházet k únavě z prostředí, učitelé jsou už trochu okoukaní, čtyřleté studium je zase poměrně krátké. Šestileté studium je podle mne výhodný kompromis," řekl ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian.

Ten tvrdí, že na změně by jeho škola mohla vydělat, získala by víc tříd ve vyšších ročnících, ve kterých by se mohla zvýšit kvalita výuky a počet seminářů.

"Podle mě je to krok správným směrem. Je totiž velký rozdíl mezi žákem páté a žákem sedmé třídy. Navíc jsme jediný kraj, který nemá šestileté gymnázium," řekl ředitel Gymnázia Mozartova Marek Výborný.

Kritici osmiletým gymnáziím vyčítají, že připravují základní školy o třídní lídry, děti na gymnáziích žijí ve skleníku a jsou přetěžovány.

Pardubický radní Jan Němec před změnou varuje. Tvrdí, že ji ve skutečnosti tajně prosazuje krajský úřad.

"Vzhledem k tomu, že současná krajská radní pro školství se netají názorem, že gymnázií a gymnazistů je příliš mnoho a je třeba jejich počet snížit, existují vážné obavy, že smyslem celé změny je nejprve víceleté gymnázium zdiskreditovat, učinit ho pro rodiče zbytečným a následně zrušit úplně," uvedl Němec.

Město ani kraj se na změně neangažují

Vedoucí odboru školství Pardubického kraje Ladislav Forman odmítá, že by v tom měl prsty jeho úřad. "Nikdy jsme neuvažovali o tom, že by se osmiletá gymnázia měla změnit na šestiletá," uvedl.

Krajská radní pro školství Jana Pernicová o úvahách o přeměně gymnázia v Dašické podle svých slov jen zaslechla. Podle ní jsou podobné návrhy věcí ředitele školy. "Vím jen to, co vy, že se to říká, ale že bych dostala oficiálně žádost, to ne," řekla.

Své vize a návrhy budou podle Pernicové předkládat i ředitelé ostatních pardubických středních škol. "Pak bude záležet na tom, zda jejich návrhy zapadnou do naší koncepce, nebo ne," uvedla.

Pravdou je, že kolem pardubického Gymnázia Dašická je už dlouho dusno. Tamní studenti dokonce letos v červnu šli demonstrovat před krajský úřad poté, co jejich dosavadní ředitelka Jitka Svobodová neuspěla v konkurzu.

Studenti i učitelé se báli, že po jejím odchodu by mohly nastat změny, které gymnáziu ublíží. V konkurzu nakonec uspěl učitel zeměpisu a tělocviku Luděk Burian (více se dočtete zde).

Radní navrhuje vyvolat diskusi mezi experty i rodiči

Pardubický radní Jan Němec považuje za nesmyslné experimentovat s nejúspěšnější školou v Pardubickém kraji. "Jediná možnost obrany je vyvolat diskusi mezi odborníky a mezi rodiči," řekl.

Kontroverzním na šestiletém gymnáziu je podle něj fakt, že se ve třídě sejdou děti, které měly na druhém stupni základní školy díky odlišným výukovým plánům jiné osnovy.

"Ze tříd základní školy by odcházely děti po sedmé třídě, takže by se na gymnáziu sešli žáci, kteří mají probráno zcela jiné učivo. Většina nových studentů by zde přirozeně některé partie slyšela podruhé a jiné neprobírala vůbec," uvedl Němec.

Ředitel Gymnázia Dašická Luděk Burian uvedl, že všechny základní školy se musí řídit podle rámcového vzdělávacího programu, který určuje, jaké znalosti má mít žák na konci 5.,6.,7. ročníku.

A rozdíly mezi žáky? "Stejně tak, jako je velký rozdíl mezi středními školami v kvalitě uchazečů ke studiu vysokoškolskému, tak je i rozdíl mezi žáky základních škol," uvedl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Projektant zřícené střechy chybu přiznal, pak otočil, tvrdí u soudu svědek

Obžalovaný projektant Pavel Škorpil (vlevo) se svým advokátem před budovou...

Okresní soud v Ústí nad Orlicí začal ve čtvrtek znovu projednávat loňský pád střechy sportovní haly v České Třebové. A...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz