Před dvěma lety studenti protestovali proti sloučení gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové. Jakoby na důkaz své životaschopnosti přijme jevíčské gymnázium v září o tři desítky dětí víc.

Před dvěma lety studenti protestovali proti sloučení gymnázií v Jevíčku a Moravské Třebové. Jakoby na důkaz své životaschopnosti přijme jevíčské gymnázium v září o tři desítky dětí víc. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Technické školy u přijímaček ztratily, gymnázia opět posílila

  • 2
Gymnázia a obchodní akademie odčerpaly školám technického zaměření v Pardubickém kraji studenty. Vyplývá to z výsledků letošních přijímacích zkoušek.

Politici Pardubického kraje si loni pochvalovali, že se poprvé mírně zvýšil zájem o studium v učebních oborech a na technicky zaměřených školách.

Pokud věřili, že se rodiny daly obměkčit kampaní na podporu přírodovědného a technického vzdělávání z evropských peněz, přijímací zkoušky jim přinesly vystřízlivění.

Letos totiž přibylo studentů na obchodních akademiích a gymnáziích, zatímco technické obory utrpěly poměrně velké ztráty. Skoro to vypadá, že loňský příklon dětí k technickým oborům byl jen epizodou a nyní se vše vrací do původních kolejí.

„O škole rozhodují maminky. A ty nechtějí, aby jejich děti pracovaly rukama,“ říká ředitel pardubického plynárenského učiliště Martin Valenta. Jeho škola loni přijala 110 žáků, letos má zatím jen 61 přihlášek. Proč přišel takový propad, nechápe. „Loni jsme měli zase mimořádně velký nárůst přihlášek. Tyto výkyvy si moc neumím vysvětlit,“ uvedl.

Největší nárůst gymnazistů je v Jevíčku

To ředitel Střední školy automobilní v Holicích Michal Šedivka tuší, proč škola přijme o 25 dětí méně než v minulém roce. „Propad se týká především učebního oboru s maturitou - autotronik. Domnívám se, že jde o velice náročný obor, a rodiče proto volí raději cestu vyučení s tím, že si pak dodatečně student udělá maturitu,“ uvedl ředitel Šedivka.

„S hodnocením bych ještě počkal, výsledná čísla se mohou změnit. Největší výkyvy jsou u největších škol, když ta čísla převedeme na procenta, tak výsledky vypadají trochu jinak,“ sdělil vedoucí krajského odboru školství a kultury Martin Kiss.

Pomyslnými vítězi jsou naopak gymnázia a obchodní akademie. Z tohoto pohledu ukázalo všem záda jevíčské gymnázium, které může přijmout o 28 dětí víc než minulý rok. Je to škola, kterou chtěli krajští radní v roce 2013 spojit se sousedním gymnáziem v Moravské Třebové, a teprve po protestech studentů, starostů i místních firem ji nechali žít.

„Tohle jsme potřebovali. Je to signál, že se nám začíná dařit,“ řekl ředitel gymnázia Jiří Janeček.

Gymnázium šlo do bitvy o studenty z dobré pozice. Dostalo letos poprvé od kraje šanci otevřít vedle dvou klasických tříd i lyceum. Škole navíc pomohl fakt, že přijímací zkoušky tentokrát byly celostátní a konaly se i za hranicemi Pardubického kraje.

Celkem je dětí na školách víc

„Děti v hraničních oblastech už neměly důvod přemýšlet, zda se hlásí do škol, kde musí, nebo nemusí dělat přijímací zkoušky. Konkrétně u Jevíčka se to podle mne hodně projevilo,“ řekl vedoucí krajského odboru školství a kultury Martin Kiss.

O kolik žáků přijmou školy víc, či méně?

Střední školy, které při letošním přijímacím řízení získaly, anebo naopak ztratily ve srovnání s loňským rokem nejvíce žáků:

Školy, které si polepšily

Gymnázium Jevíčko + 28

Integr. škola Vysoké Mýto + 28

Obchodní akad. Chrudim + 26

Obchodní akad. Choceň + 26

Střední zem. škola Chrudim + 21

Školy, které si pohoršily

SOU plynár. Pardubice - 49

SPŠ elektrotechn. Pardubice - 39

SŠ automobilní Holice - 25

VOŠ stavební Vysoké Mýto - 23

Střední prům. škola Chrudim - 19

Poznámka: údaje k 22. 5. 2015. Je možné, že se ještě mírně změní.

Tvrdí, že výsledky přijímacího řízení pro kraj jsou v podstatě dobré. „Pro nás je důležitý fakt, že na školy v Pardubickém kraji se přihlásilo o 32 dětí víc než v předchozím roce, zastavuje se reálný pokles dětí, školy si s dosavadním nepříznivým demografickým vývojem dokázaly poradit a jsou finančně stabilizované,“ uvedl Martin Kiss.

Pardubický kraj už nehodlá do sítě středních škol zasahovat. „Považuji za důležité, aby byly zachovány i školy s nižším počtem studentů v okrajových částech kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Tím spíš, že dětí bude zase přibývat. „V budoucnu bychom se měli dostat z dnešní úrovně 20,5 tisíce žáků ve středních školách na úroveň 26 tisíc,“ řekl Kiss.

Pozvolné navyšování počtů by mělo začít v roce 2017 a trvat až do roku 2025.