Díky moderní metodě zjistí lékaři vrozené nemoci mnohem dříve. Ilustrační foto

Díky moderní metodě zjistí lékaři vrozené nemoci mnohem dříve. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Genetický test plodu vyhodnotí lékaři v Pardubicích do druhého dne

  • 0
Dosud čekaly těhotné ženy na výsledky genetických testů v Pardubicích tři týdny. Nyní se nepříjemné čekání výrazně zkrátí. Díky nové metodě vědí už druhý den, jestli jejich nenarozené dítě nemá například Downův syndrom.

Pro těhotné ženy, u kterých je vyšší riziko, že se dítě narodí s vrozenou dědičnou vadou, mají lékaři pardubické nemocnice dobrou zprávu.

Tuto závažnou nemoc odhalí zdravotníci díky speciálnímu vyšetření, takzvané biopsii choriových klků, o šest týdnů dříve, než tomu bylo doposud.

"V těchto dnech jsme s touto metodou začali vyšetřovat první pacientky. Tímto způsobem značně urychlíme diagnózu chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom," řekl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky pardubické nemocnice Milan Košťál.

Zatímco dosud zjišťovali lékaři tento typ vrozených onemocnění například pomocí amniocentézy, tedy rozboru plodové vody, nyní budou znát ženy výsledky vyšetření už druhý den.

O tom, jestli žena vyšetření podstoupí, rozhoduje podle diagnózy genetik.

"Jen on přesně určí, zda žena vyšetření podstoupí. Důležitou roli hraje to, jestli v rodině nějaké postižení tohoto typu je. Biopsie je zákrok do lidského organismu, musí se pečlivě zvažovat," řekl Košťál.

Matky se mohou rozhodnout pro méně rizikový potrat

Jak se vyšetření provádí? "Choriové klky jsou součástí placenty a jejich buňky jsou shodné s buňkami plodu. Jejich odběr (biopsie) se provádí buď tenkou jehlou přes břišní stěnu, nebo přes děložní hrdlo pod kontrolou ultrazvukem," popsal pětiminutový zákrok Košťál.

Přesnost vyšetření je 99 procent. Nevýhodou vyšetření je vyšší riziko krvácení, nebo narušení plodové vody, na druhé straně si lékaři pochvalují, že odhalí některá dědičná onemocnění plodů podstatně dříve.

Tím pádem má žena možnost rozhodnout se pro přerušení těhotenství metodou klasické interrupce. Zatímco na vyšetření plodové vody chodí nastávající matky po 16. týdnu těhotenství, nová metoda se může provádět od 10. týdne těhotenství.

Po vyšetření plodové vody se navíc čeká další tři týdny na výsledek. "Než dostaneme výsledky, jsme v polovině těhotenství. To už je jeho případné ukončení náročnější," řekl Košťál.

Nový zdravotní výkon pojišťovny nehradí. O jeho nasmlouvání bude nemocnice jednat s pojišťovnou začátkem října. Prozatím budou lékaři dělat vyšetření zdarma.