Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Genetický test plodu vyhodnotí lékaři v Pardubicích do druhého dne

  10:44aktualizováno  10:44
Dosud čekaly těhotné ženy na výsledky genetických testů v Pardubicích tři týdny. Nyní se nepříjemné čekání výrazně zkrátí. Díky nové metodě vědí už druhý den, jestli jejich nenarozené dítě nemá například Downův syndrom.
Díky moderní metodě zjistí lékaři vrozené nemoci mnohem dříve. Ilustrační foto

Díky moderní metodě zjistí lékaři vrozené nemoci mnohem dříve. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Pro těhotné ženy, u kterých je vyšší riziko, že se dítě narodí s vrozenou dědičnou vadou, mají lékaři pardubické nemocnice dobrou zprávu.

Tuto závažnou nemoc odhalí zdravotníci díky speciálnímu vyšetření, takzvané biopsii choriových klků, o šest týdnů dříve, než tomu bylo doposud.

"V těchto dnech jsme s touto metodou začali vyšetřovat první pacientky. Tímto způsobem značně urychlíme diagnózu chromozomálních vad, jako je například Downův syndrom," řekl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky pardubické nemocnice Milan Košťál.

Zatímco dosud zjišťovali lékaři tento typ vrozených onemocnění například pomocí amniocentézy, tedy rozboru plodové vody, nyní budou znát ženy výsledky vyšetření už druhý den.

O tom, jestli žena vyšetření podstoupí, rozhoduje podle diagnózy genetik.

"Jen on přesně určí, zda žena vyšetření podstoupí. Důležitou roli hraje to, jestli v rodině nějaké postižení tohoto typu je. Biopsie je zákrok do lidského organismu, musí se pečlivě zvažovat," řekl Košťál.

Matky se mohou rozhodnout pro méně rizikový potrat

Jak se vyšetření provádí? "Choriové klky jsou součástí placenty a jejich buňky jsou shodné s buňkami plodu. Jejich odběr (biopsie) se provádí buď tenkou jehlou přes břišní stěnu, nebo přes děložní hrdlo pod kontrolou ultrazvukem," popsal pětiminutový zákrok Košťál.

Přesnost vyšetření je 99 procent. Nevýhodou vyšetření je vyšší riziko krvácení, nebo narušení plodové vody, na druhé straně si lékaři pochvalují, že odhalí některá dědičná onemocnění plodů podstatně dříve.

Tím pádem má žena možnost rozhodnout se pro přerušení těhotenství metodou klasické interrupce. Zatímco na vyšetření plodové vody chodí nastávající matky po 16. týdnu těhotenství, nová metoda se může provádět od 10. týdne těhotenství.

Po vyšetření plodové vody se navíc čeká další tři týdny na výsledek. "Než dostaneme výsledky, jsme v polovině těhotenství. To už je jeho případné ukončení náročnější," řekl Košťál.

Nový zdravotní výkon pojišťovny nehradí. O jeho nasmlouvání bude nemocnice jednat s pojišťovnou začátkem října. Prozatím budou lékaři dělat vyšetření zdarma.
Nejčtenější

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Podvodnice známé sbírkou na fiktivní dítě dostaly místo podmínek vězení

Vězení, ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích zpřísnil tresty Vladimíře Konečné a Evě Valentové, které byly obviněné z podvodu a úvěrového...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Těžba manganu u Chvaletic je opět téma. Vesnice chtějí záruky klidu

Elektrárna Chvaletice

Když se v šedesátých letech těžil u Chvaletic na Pardubicku mangan, lidé si stěžovali na prach. Nyní se k těžbě této...

Chystaný obchvat Vysokého Mýta už získal územní rozhodnutí

Nově otevřený bazén ve Vysokém Mýtě.

Budoucí obchvat Vysokého Mýta získal jako první z plánovaných úseků dálnice D35 v Pardubickém kraji klíčový souhlas s...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Najdete na iDNES.cz