Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fúzi krajských nemocnic doprovází psychický nátlak, varují ekonomové

  11:41aktualizováno  11:41
Ekonomičtí náměstci pěti nemocnic Pardubického kraje dopisem varovali hejtmana a jeho náměstka před fúzí těchto zařízení. Je podle nich zcela nepřipravená. Zastupitelé kraje ji mají schválit za týden.
Ekonomové varují před špatně připravenou fúzí pěti krajských nemocnic. Ilustrační snímek

Ekonomové varují před špatně připravenou fúzí pěti krajských nemocnic. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Fúze měla zachránit chronicky ztrátové hospodaření. Jenže teď se zdá, že samotné spojení od 1. července letošního roku může vyvolat problémy.

MF DNES získala dopis, který napsali ekonomičtí náměstci nemocnic hejtmanovi a jeho zástupci v pondělí. Přípravy spojení nemocnic jsou podle nich nedostatečné a překotná fúze riziková.

Náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL) jim dopisem odpověděl, aby se už příště obraceli na ředitele nemocnic.

"K dnešnímu dni nám nebyl předložen harmonogram projektu fúze řešící právní, účetní a daňová hlediska. Stanoviska externích poradců jsou bagatelizována," napsala v dopise ekonomická ředitelka Pardubické krajské nemocnice Martina Kynclová a další čtyři ekonomičtí náměstci ředitelů.

Proč spojit nemocnice

Spojení nemocnic v Pardubicích, Chrudimi, Svitavách, Ústí nad Orlicí a v Litomyšli do jedné akciové společnosti k 1. 7. 2014 má omezit ztráty, které dosahují kolem sto milionů korun za rok. Úspory mají přinést společné nákupy, větší síla při jednání s pojišťovnami. Původně byla v plánu i redukce některých oborů. To bylo odloženo.

Píší o podcenění i frustraci zaměstnanců. Přípravu fúze mají na starosti čtyři členové představenstva, které vedení kraje dosadilo do jejich funkcí bez výběrového řízení. Předsedou je poslanec ČSSD Pavel Havíř. Ředitelé nemocnic fúzi bezvýhradně podpořili.

Jejich náměstci ale o problémech napsali otevřeně. "Dle našeho názoru nelze proces přípravy fúze nemocnic Pardubického kraje řídit tak jako doposud, tj. živelně, "odspodu" bez jasného zadání. Na pracovníky odborných skupin je činěn nepřijatelný psychický nátlak, jednání probíhají z pozice síly a moci," uvedli ekonomové.

Pro zastupitele, kteří mají příští týden fúzi schválit, to může být důležité stanovisko. "Měl jsem pochybnosti už dříve. Jestliže ekonomové, kteří drží ve špitále provozy, píší, že materiály k fúzi nezohledňují budoucí ekonomický efekt, to je pro mne velmi závažné," uvedl starosta Chrudimi a krajský zastupitel Petr Řezníček.

"Obavy ekonomů chápu, fúze není jednoduchý proces a nelze očekávat, že na začátku bude vše stoprocentně jasné a naplánované," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL). Dodal, že se všemi ekonomy osobně mluvil.

"Vysvětlili jsme si problémy a garance procesů, které nás čekají, a jsem rád, že proces fúze i nadále podporují," řekl Línek.

Nejde o první pochybnosti o tom, že ambiciózní projekt spojení pěti nemocnic a vytvoření firmy s obratem 3,5 miliardy je připraven špatně. Naopak. Definitivní schválení fúze už bylo kvůli špatné přípravě dvakrát odloženo.

"Stav přípravy není takový, jaký bych si představoval. Vyjádřil jsem znepokojení," uvedl hejtman Martin Netolický z ČSSD loni v listopadu.

Lékařský odborový klub v Pardubickém kraji mluví dokonce o hazardu s nemocnicemi.

"Přípravná fáze je pouze formální, fakticky panuje chaos, nejsou řešeny základní otázky, jak bude zajištěno účetnictví jako jeden celek, oběh dokladů, úhrady faktur," uvedl Michal Vlach, předseda odborů v Litomyšli.

Na druhou stranu ekonomy mohlo k napsání dopisu teoreticky motivovat i to, že spojená nemocnice může stáhnout ekonomické řízení do Pardubic a oni by mohli zůstat na vedlejší koleji.

"Proces může být pro ně pracovně náročný, ve své praxi se s tím nesetkali," uvedl místopředseda představenstva nemocnic Petr Rudzan.

Lékař Chrudimské nemocnice a poslanec ANO David Kasal vidí problémy v přípravě fúze. "Nevíme nic. Jak to bude fungovat, kdo bude třeba nakupovat léky? Všechno je nejasné. Fúze prý vše vyřeší," uvedl.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Řidič skútru zahynul na okraji Chrudimi, střetl se s nákladním autem

Střet řidiče skútru s kamionem u Sobětuch na Chrudimsku skončil tragicky.

Po střetu s nákladním autem zemřel odpoledne na okraji Chrudimi sedmapadesátiletý řidič skútru. Silnice od Chrudimi na...

Kraj prověří v nemocnicích firmy podezřelé z korupce lobbistou Horáčkem

Nemocnice v Pardubicích.

Společnost První chráněná dílna, kterou vlastní ve vazbě sedící lobbista Tomáš Horáček stíhaný za úplatky, vydírání a...

Za podvodné e-shopy soudí dva muže. Lidé jim poslali přes pět milionů

Obžalovaný Petr Blažek se svým obhájcem.

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat rozsáhlé podvody, z nichž jsou obžalovaní dva muži z Přelouče. Podle spisu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz