Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Foxconn se pustil do oprav mobilů. Hledá lidi a pomáhá si i drony

  12:32aktualizováno  12:32
Foxconn v Pardubicích postupně roste. Šanci na práci dostávají ještě letos další stovky lidí. Leckterým dnešním nezaměstnaným či budoucím čerstvým absolventům by mohla vyhovovat. Zvláště těm, kteří si nedovedou představit život bez mobilů. V rukách je totiž mohou mít po celou pracovní dobu. Popřípadě aspoň jejich díly.

Manažer Foxconnu Otakar Sedláček je zodpovědný za rozvoj nového centra pro opravy mobilních telefonů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

První mobilní telefon opravili pracovníci Foxconnu v polovině března, novou linku na jejich opravu spustili v dubnu. Už nejen stolní počítače - největší pardubická firma míří do nové oblasti podnikání.

„Jsem maniak do mobilů, ač nejsem technik. Vývoj v jemné elektronice jde tak dopředu, že mě to nemůže omrzet, je tam pořád něco nového. Mobily, to je moje, tím spíš, že jsem tak trochu hračička,“ říká personální manažer pardubické Foxconn Global Services Division Otakar Sedláček, který by podobných fandů mobilů nejraději přivítal v obrovské hale na okraji Pardubic stovky.

Čím se pracovníci vaší divize zabývají?
Celým životním cyklem mobilu od momentu, kdy se vyrobí, zkompletuje, zabalí, distribuuje, použije, rozbije a pak i stahuje zpátky. Trendem je recyklace a znovupoužití některých materiálů, kvůli ekologii i efektivitě. A pak znovu výroba. Aktuálně jsou stěžejní opravy mobilních telefonů. Jako každá společnost hledáme nové obchodní příležitosti a s růstem mobilních telefonů roste i potřeba, aby byly fit. Proto se v polovině ledna Foxconn dohodl na spolupráci se strategickým partnerem Bamboo Distribution. Jsme tedy divizí servisní, nikoli výrobní. To nás odlišuje od ostatních kolegů.

S kolika lidmi počítáte?
Jsme sice s počtem 340 lidí nejmenší divizí, ale do budoucna bychom rádi rostli. Naše nové pardubické centrum Mobile Repair Center pro region Evropy, Blízkého východu a Afriky potřebuje prozatím 200 až 250 nových kolegů ještě v tomto roce.

Kde je chcete sehnat?
U pracovníků na inženýrských technických pozicích je to problém v celé zemi, ale nyní se zaměřujeme hlavně na ty, kteří budou fyzicky pracovat na opravárenské lince, ať už na pozici testů, vstupu, výstupu, anebo opravářů jednotlivých zařízení. Věříme tomu, že získáme co nejvíce lidí ze zdejšího regionu. Práce je to poměrně zajímavá, v naší divizi si zakládáme na přátelském prostředí, které nabízí možnost růstu do budoucna.

Čekáte, že budete mít dostatek lidí jen z Pardubicka?
Je jasné, že tolik židlí neobsadíme jen kolegy z Pardubic a okolí. Nestanovili jsme si však žádná čísla kolik lidí bude z Pardubicka, kolik z větší dálky a kolik z ciziny. Teď jsme ve stejné situaci jako před devíti lety, kdy byl trh práce nepředvídatelný. Takže se zaměřujeme na vytvoření jádra týmu, které chceme obsadit hlavně z lokálních zdrojů. I třeba pomocí lidí z jiných divizí Foxconnu, či po doporučení známých zaměstnanců firmy, protože pozitivní šeptanda je vždycky nejlepší. Pokud nebudou noví kolegové dostačovat, budeme okruh rozšiřovat stále dál, až třeba do Evropské unie či mimo ni. Ale hlavním cílem je udržet nízkou „odchodovost“, nikoli vysoká rotace lidí.

Cílíte hlavně na absolventy škol?
Stojíme o čerstvé maturanty, lidi s elektrovyhláškou, opraváře, o pozice juniorských projektových inženýrů, které nevyžadují celé vysokoškolské vzdělání. Ale i o vysokoškoláky s know- how akademickým či praktickým. Využíváme spolupráci všech divizí se školami, programy pro stážisty, spolupráci při diplomových pracích, prezentacích na veletrzích a přehlídkách pro vysokoškoláky. Třeba i s pomocí dronů, které připomínají, že technika není nudná věc a zaslouží si popularizaci.

Stojíte i o starší lidi?
U řady pozic nepůjde o manipulaci s těžšími materiály a o fyzické náročné postupy, takže práci nabídneme i ženám, starším a lidem s lehčím zdravotním postižením. Hlavně půjde o schopnost koordinace očí a jemné manipulace.

V minulosti byl Foxconn spojován s informacemi o nedůstojných pracovních podmínkách zaměstnanců. Mají zájemci o práci důvod k obavám?
Vždycky jsme dodržovali a budeme dodržovat standardy stanovené zákonem a nadto chceme být zaměstnavatelem, který projevuje respekt ke kolegům. Zároveň jsme vázáni kodexem výrobců elektrotechnického průmyslu, který je velmi přísný. Ale i bez ohledu na něj nebudeme tolerovat věci, které se stávat nemají. Kontroly a zápisy inspektorů práce jsou další zpětnou vazbou. A vítanou, slouží ke zlepšení podmínek.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

Historická technika během přehlídky.

V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz