Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Foxconn se pustil do oprav mobilů. Hledá lidi a pomáhá si i drony

  12:32aktualizováno  12:32
Foxconn v Pardubicích postupně roste. Šanci na práci dostávají ještě letos další stovky lidí. Leckterým dnešním nezaměstnaným či budoucím čerstvým absolventům by mohla vyhovovat. Zvláště těm, kteří si nedovedou představit život bez mobilů. V rukách je totiž mohou mít po celou pracovní dobu. Popřípadě aspoň jejich díly.

Manažer Foxconnu Otakar Sedláček je zodpovědný za rozvoj nového centra pro opravy mobilních telefonů. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

První mobilní telefon opravili pracovníci Foxconnu v polovině března, novou linku na jejich opravu spustili v dubnu. Už nejen stolní počítače - největší pardubická firma míří do nové oblasti podnikání.

„Jsem maniak do mobilů, ač nejsem technik. Vývoj v jemné elektronice jde tak dopředu, že mě to nemůže omrzet, je tam pořád něco nového. Mobily, to je moje, tím spíš, že jsem tak trochu hračička,“ říká personální manažer pardubické Foxconn Global Services Division Otakar Sedláček, který by podobných fandů mobilů nejraději přivítal v obrovské hale na okraji Pardubic stovky.

Čím se pracovníci vaší divize zabývají?
Celým životním cyklem mobilu od momentu, kdy se vyrobí, zkompletuje, zabalí, distribuuje, použije, rozbije a pak i stahuje zpátky. Trendem je recyklace a znovupoužití některých materiálů, kvůli ekologii i efektivitě. A pak znovu výroba. Aktuálně jsou stěžejní opravy mobilních telefonů. Jako každá společnost hledáme nové obchodní příležitosti a s růstem mobilních telefonů roste i potřeba, aby byly fit. Proto se v polovině ledna Foxconn dohodl na spolupráci se strategickým partnerem Bamboo Distribution. Jsme tedy divizí servisní, nikoli výrobní. To nás odlišuje od ostatních kolegů.

S kolika lidmi počítáte?
Jsme sice s počtem 340 lidí nejmenší divizí, ale do budoucna bychom rádi rostli. Naše nové pardubické centrum Mobile Repair Center pro region Evropy, Blízkého východu a Afriky potřebuje prozatím 200 až 250 nových kolegů ještě v tomto roce.

Kde je chcete sehnat?
U pracovníků na inženýrských technických pozicích je to problém v celé zemi, ale nyní se zaměřujeme hlavně na ty, kteří budou fyzicky pracovat na opravárenské lince, ať už na pozici testů, vstupu, výstupu, anebo opravářů jednotlivých zařízení. Věříme tomu, že získáme co nejvíce lidí ze zdejšího regionu. Práce je to poměrně zajímavá, v naší divizi si zakládáme na přátelském prostředí, které nabízí možnost růstu do budoucna.

Čekáte, že budete mít dostatek lidí jen z Pardubicka?
Je jasné, že tolik židlí neobsadíme jen kolegy z Pardubic a okolí. Nestanovili jsme si však žádná čísla kolik lidí bude z Pardubicka, kolik z větší dálky a kolik z ciziny. Teď jsme ve stejné situaci jako před devíti lety, kdy byl trh práce nepředvídatelný. Takže se zaměřujeme na vytvoření jádra týmu, které chceme obsadit hlavně z lokálních zdrojů. I třeba pomocí lidí z jiných divizí Foxconnu, či po doporučení známých zaměstnanců firmy, protože pozitivní šeptanda je vždycky nejlepší. Pokud nebudou noví kolegové dostačovat, budeme okruh rozšiřovat stále dál, až třeba do Evropské unie či mimo ni. Ale hlavním cílem je udržet nízkou „odchodovost“, nikoli vysoká rotace lidí.

Cílíte hlavně na absolventy škol?
Stojíme o čerstvé maturanty, lidi s elektrovyhláškou, opraváře, o pozice juniorských projektových inženýrů, které nevyžadují celé vysokoškolské vzdělání. Ale i o vysokoškoláky s know- how akademickým či praktickým. Využíváme spolupráci všech divizí se školami, programy pro stážisty, spolupráci při diplomových pracích, prezentacích na veletrzích a přehlídkách pro vysokoškoláky. Třeba i s pomocí dronů, které připomínají, že technika není nudná věc a zaslouží si popularizaci.

Stojíte i o starší lidi?
U řady pozic nepůjde o manipulaci s těžšími materiály a o fyzické náročné postupy, takže práci nabídneme i ženám, starším a lidem s lehčím zdravotním postižením. Hlavně půjde o schopnost koordinace očí a jemné manipulace.

V minulosti byl Foxconn spojován s informacemi o nedůstojných pracovních podmínkách zaměstnanců. Mají zájemci o práci důvod k obavám?
Vždycky jsme dodržovali a budeme dodržovat standardy stanovené zákonem a nadto chceme být zaměstnavatelem, který projevuje respekt ke kolegům. Zároveň jsme vázáni kodexem výrobců elektrotechnického průmyslu, který je velmi přísný. Ale i bez ohledu na něj nebudeme tolerovat věci, které se stávat nemají. Kontroly a zápisy inspektorů práce jsou další zpětnou vazbou. A vítanou, slouží ke zlepšení podmínek.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...Třinec přetlačil v pátém čtvrtfinále Pardubice, od postupu jej dělí výhra

Třinecký Tomáš Marcinko (vpravo) slaví se spoluhráčem Romanem Vlachem gól v...

Můj stadion, můj hrad. Takové pravidlo zatím platí ve čtvrtfinálové sérii mezi Třincem a Pardubicemi. Oceláři v pátém...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Nečekaný pardubický hrdina: Třinci vadí tvrdá hra a chybí bojovníci

Matěj Beran z Pardubic oslavuje branku proti Třinci.

Můžete nad tím překvapeně kroutit hlavou, ale každé play off je to stejné. Z vyřazovacích bojů vždycky vyplyne hrdina,...

Další z rubriky

Cvičné vojenské letadlo Zlín nouzově přistálo u pardubického letiště

Letadlo Zlín 142  přistává na letišti ve Vodochodech. V roce 2016 by letiště...

Poblíž pardubického letiště kolem půl druhé odpoledne nouzově přistálo dvoumístné sportovní letadlo Zlín 142....

VIDEO: Objížďka na Hradec vede přes rozkopané Staré Hradiště

Rozkopanou silnicí ve Starém Hradišti vede objížďka

Necelé dva týdny opravují silničáři starou silnici na Hradec Králové. A zejména ráno bývá na objízdné trase rušno. Ta...

Za kafe rýmy. Zákazníci platili útratu v cukrárně vlastní básní

Světový den poezie v Bobo Cafe. Trojice litomyšlských dívek právě veršuje.

Dát si v kavárně dobrou kávu nebo čaj, ale namísto penězi zaplatit právě vytvořenou básní. Takovou možnost využili...

Najdete na iDNES.cz