Chátrající vila na okraji Pardubic, ve které zabíjeli nacisté.

Chátrající vila na okraji Pardubic, ve které zabíjeli nacisté. | foto: Archiv MF DNES

Foxconn Zámeček, kde zabíjeli nacisté, neprodá. Dá ho odbojářům

  • 2
Pardubická společnost Foxconn se rozhodla bezplatně věnovat Československé obci legionářské Larischovu vilu, nazývanou Zámeček. Udělá to po několika neúspěšných pokusech o prodej této historické památky.

Ještě před dvěma roky se mluvilo o tom, že se z pardubického Zámečku, ve kterém byli za heydrichiády vězněni a vyslýcháni obyvatelé vypleněných Ležáků, stane luxusní domov pro seniory.

Zámeček a Ležáky

Osadu Ležáky na Chrudimsku nacisti vypálili 24. června 1942. Její obyvatele zavraždili jako odplatu za ukrývání vysílačky Libuše parašutistické skupiny Silver A. Časně odpoledne Ležáky obklíčili a obyvatelé převezli do Pardubic právě do Larischovy vily. Tady večer 33 dospělých zastřelili, jedenáct dětí odeslali do plynových komor a jen dvě odjely na převýchovu do Německa.

Později měl Foxconn dokonce připravenou prodejní smlouvu se společností DDSV Partners. Ta ale své záměry s chátrající historickou památkou ani neuvedla.

Všechny pokusy Zámeček prodat však selhaly. Až v těchto dnech končí osud historické památky happy endem, Foxconn předá budovu zdarma Československé obci legionářské.

"Jednání s Československou obcí legionářskou o bezplatném převodu Larischovy vily začala ve druhé polovině roku 2013 a brzo se nám podařilo najít shodu v hlavních bodech převodu a budoucího využití," řekl Petr Škoda ze společnosti Foxconn.

Foxconn se tak po čtrnácti letech, kdy nechal pietní místo chátrat, vzdal budovy bez nároku na peníze a předal ji organizaci, která sdružuje příslušníky domácího a zahraničního odboje nebo potomky legionářů.

Možná právě proto se nyní tchajwanský výrobce počítačové techniky, který je zároveň nejvýznamnějším zaměstnavatelem na Pardubicku, odkazuje na historický význam Zámečku.

"Larischova vila je jedním ze symbolů československého odboje, její převod na Československou obec legionářskou je tak logickým vyústěním snah o její záchranu a o budoucí využití, odpovídající jejímu významu," uvádí Škoda v tiskové zprávě.

Bez ohledu na to je však převod pro obec legionářů potěšitelnou zprávou. "Náš záměr vybudovat v Pardubicích muzeum, které připomene boj našich vlastenců za svobodu, považujeme za nejlepší řešení osudu tohoto výjimečného a s odbojem svázaného objektu," uvedl Jindřich Sitta z Československé obce legionářské.

Dodal také, že není možné přehlížet podíl Občanského sdružení za záchranu Zámečku Pardubice, jehož zástupci před časem požádali Československou obec legionářskou o pomoc.

"S tímto sdružením budeme nadále společně usilovat o budovy, kde zároveň získáme prostory k našim aktivitám. Zámeček je tak cenným příspěvkem k dalšímu šíření odkazu legionářů," dodal Sitta.

Sdružení jeho slova potvrzuje s tím, že jejich spolupráce převodem Zámečku nekončí. "Československá obec legionářská je smluvním partnerem našeho sdružení. Budeme tedy pokračovat v rekonstrukci objektu a jeho následném využití pro muzejní účely v oblasti druhé světové války," uvedl Tomáš Novotný z Občanského sdružení za záchranu Zámečku Pardubice.

Zatím však není jasné, kde legionáři na opravu vezmou peníze. "To je zatím v řešení, v prosinci jsme pouze rozhodli o přípravě projektové dokumentace," uvedl tajemník obce Ladislav Lenk.

Foxconn budovu vlastní od roku 2000, kdy ji získal s areálem bývalé Tesly. Novorenesanční budovu Zámečku postavil v roce 1885 architekt František Schmoranz starší, přes řadu majitelů se potom roku 1937 vila dostala do vlastnictví města Pardubice.

Během druhé světové války budova Zámečku zažila popravu 194 českých občanů včetně obyvatel Ležáků.