Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset tisíc pro učně. Šest firem se spojilo, aby zachránily učiliště

  11:42aktualizováno  11:42
Šest firem na Orlickoústecku se rozhodlo pomoci učilišti v Letohradě, jejichž absolventy potřebují. Výsledkem dohody s městem je mimo jiné i slib až desetitisícového stipendia pro dobré studenty.

Firmy na Orlickoústecku se rozhodly zachránit učňovské školství. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Deset let se psalo o tom, jak úpadek učňovského školství začne ohrožovat strojírenské, elektrotechnické i stavební firmy. Teď už to začíná být realita.

Firmy pomohou zejména oborům nástrojař, zámečník a elektrikář. Vedení kraje to oceňuje a nabádá i ostatní firmy, aby se ve svém zájmu pokusily podržet odborné školy, o které stojí.

"Rozhodli jsme se něco pro školu udělat, nedokázal jsem si představit, že by mohla skončit. A zdá se, že máme první výsledky a do prvního ročníku přijde dětí víc," uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.

"Obor elektrikář byl ohrožen, přestože víme, že pro danou oblast je zcela zásadní," uvedla Jana Pernicová, která je jako náměstek hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství.

Škole pomohou největší společnosti z okolí, jakými jsou například Bühler Žamberk, Forez z Ostrova u Lanškrouna, Rieter Ústí nad Orlicí, Siemens Letohrad a Isolit Bravo Jablonné nad Orlicí.

"Vedl nás k tomu nedostatek pracovníků a celkový vývoj v technických oborech. Když nám učiliště nebudou produkovat dostatečný počet nástrojařů i absolventů dalších oborů, pak může být ohrožena naše konkurenceschopnost," uvedl obchodní ředitel firmy Forez Martin Pecháček.

V okrese bývalo hned sedm gymnázií, odborné školy trpěly

Okres Ústí nad Orlicí nabízí šest, donedávna dokonce sedm gymnázií. "Je tady větší nabídka všeobecného vzdělávání, a tím trpí technické obory, které ale neprodukují uchazeče úřadu práce. Je tu spousta společností, které potřebují nástrojaře, elektrikáře," uvedl starosta Letohradu Fiala.

V jeho městě vzniká možná modelový příklad, jak by soužití firem a učiliště mělo vypadat. Škola zajistí výuku, firmy pomohou se zajištěním praxe i stipendiem.

"Už ve druhém pololetí prvního ročníku se studenti zavážou, že se chtějí učit pro tu a tu společnost. Pak budou podporováni částkou, která bude závislá na jejich prospěchu. Bude to až deset tisíc korun ročně," uvedl Fiala.

Firma si vyzkouší pracovní morálku studentů

Dohoda obsahuje plán popularizovat učňovské obory mezi žáky osmých tříd. "Představa, že nástrojař má jen ruce od oleje a nic si nevydělá, je špatná.

Nástrojaři berou přes dvacet tisíc korun a navíc nemají žádný problém sehnat zaměstnání, což dnes už může řadu rodičů přesvědčit," doplnil Petr Fiala. Škola se dočkala pomoci v důležitém okamžiku.

Až budou politici Pardubického kraje přemýšlet, kterou střední školu zruší, ta letohradská bude mít díky pomoci soukromých společností velkou výhodu.

Podobná spolupráce funguje na Svitavsku

Pomoc firem školám ale není zcela výjimečná. Například ředitel Středního odborné učiliště Svitavy Leoš Říha oceňuje už několik roků fungující spolupráci s firmou Rehau. "Studenti prvního ročníku oboru mechanik plastikářských strojů dostávali pět set korun za měsíc," uvedl ředitel odborného učiliště Leoš Říha.

"Je obdivuhodné, že zaměstnavatelé do toho vstupují a chtějí pomáhat i přesto, že jim nejsou nabízeny žádné výhody, například výrazné daňové úlevy od státu," uvedla krajská radní Pernicová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Najdete na iDNES.cz