Deset tisíc pro učně. Šest firem se spojilo, aby zachránily učiliště

  11:42aktualizováno  11:42
Šest firem na Orlickoústecku se rozhodlo pomoci učilišti v Letohradě, jejichž absolventy potřebují. Výsledkem dohody s městem je mimo jiné i slib až desetitisícového stipendia pro dobré studenty.

Firmy na Orlickoústecku se rozhodly zachránit učňovské školství. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Deset let se psalo o tom, jak úpadek učňovského školství začne ohrožovat strojírenské, elektrotechnické i stavební firmy. Teď už to začíná být realita.

Firmy pomohou zejména oborům nástrojař, zámečník a elektrikář. Vedení kraje to oceňuje a nabádá i ostatní firmy, aby se ve svém zájmu pokusily podržet odborné školy, o které stojí.

"Rozhodli jsme se něco pro školu udělat, nedokázal jsem si představit, že by mohla skončit. A zdá se, že máme první výsledky a do prvního ročníku přijde dětí víc," uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.

"Obor elektrikář byl ohrožen, přestože víme, že pro danou oblast je zcela zásadní," uvedla Jana Pernicová, která je jako náměstek hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství.

Škole pomohou největší společnosti z okolí, jakými jsou například Bühler Žamberk, Forez z Ostrova u Lanškrouna, Rieter Ústí nad Orlicí, Siemens Letohrad a Isolit Bravo Jablonné nad Orlicí.

"Vedl nás k tomu nedostatek pracovníků a celkový vývoj v technických oborech. Když nám učiliště nebudou produkovat dostatečný počet nástrojařů i absolventů dalších oborů, pak může být ohrožena naše konkurenceschopnost," uvedl obchodní ředitel firmy Forez Martin Pecháček.

V okrese bývalo hned sedm gymnázií, odborné školy trpěly

Okres Ústí nad Orlicí nabízí šest, donedávna dokonce sedm gymnázií. "Je tady větší nabídka všeobecného vzdělávání, a tím trpí technické obory, které ale neprodukují uchazeče úřadu práce. Je tu spousta společností, které potřebují nástrojaře, elektrikáře," uvedl starosta Letohradu Fiala.

V jeho městě vzniká možná modelový příklad, jak by soužití firem a učiliště mělo vypadat. Škola zajistí výuku, firmy pomohou se zajištěním praxe i stipendiem.

"Už ve druhém pololetí prvního ročníku se studenti zavážou, že se chtějí učit pro tu a tu společnost. Pak budou podporováni částkou, která bude závislá na jejich prospěchu. Bude to až deset tisíc korun ročně," uvedl Fiala.

Firma si vyzkouší pracovní morálku studentů

Dohoda obsahuje plán popularizovat učňovské obory mezi žáky osmých tříd. "Představa, že nástrojař má jen ruce od oleje a nic si nevydělá, je špatná.

Nástrojaři berou přes dvacet tisíc korun a navíc nemají žádný problém sehnat zaměstnání, což dnes už může řadu rodičů přesvědčit," doplnil Petr Fiala. Škola se dočkala pomoci v důležitém okamžiku.

Až budou politici Pardubického kraje přemýšlet, kterou střední školu zruší, ta letohradská bude mít díky pomoci soukromých společností velkou výhodu.

Podobná spolupráce funguje na Svitavsku

Pomoc firem školám ale není zcela výjimečná. Například ředitel Středního odborné učiliště Svitavy Leoš Říha oceňuje už několik roků fungující spolupráci s firmou Rehau. "Studenti prvního ročníku oboru mechanik plastikářských strojů dostávali pět set korun za měsíc," uvedl ředitel odborného učiliště Leoš Říha.

"Je obdivuhodné, že zaměstnavatelé do toho vstupují a chtějí pomáhat i přesto, že jim nejsou nabízeny žádné výhody, například výrazné daňové úlevy od státu," uvedla krajská radní Pernicová.

Nejčtenější

Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

V korytu rostou nejrůznější druhy rajčat. jen si vybrat - cherry, keříková či...

Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni, zabavila i auta

Královehradecká zásahovka udeřila na výrobnu pervitinu v Chocni

Orlickoústečtí kriminalisté zaměření na drogovou trestnou činnost ve spolupráci s královéhradeckou zásahovkou udeřili v...

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Další z rubriky

Chrudim se hádá, kvůli stoce zaplatí desítky milionů korun

Nový starosta Chrudimi František Pilný.

Nové vedení Chrudimi chce předělat návrh rozpočtu na příští rok tak, aby v něm byly peníze na zahájení stavby...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Vývoj v kauze Čapí hnízdo může ovlivnit jednání o koalici v Pardubicích

Radnice v Pardubicích

Nový vývoj v kauze Čapí hnízdo a reportáž Seznamu Zprávy o synovi premiéra Andreje Babiše mohou mít vliv na stále...

Najdete na iDNES.cz