Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fabriky podpořily vznik nového oboru, jeho absolventy poté zaměstnají

  8:32aktualizováno  8:32
Konsorciu strojíren na Orlickoústecku se podařilo prosadit vznik nového čtyřletého učebního oboru s maturitou Strojírenský technik. Vznikne v Průmyslové střední škole Letohrad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

O novém oboru rozhodli radní Pardubického kraje. Pokud ministerstvo školství podle očekávání schválí žádost průmyslové střední školy, bude se vyučovat již od příštího školního roku. Byl by to další z hmatatelných úspěchů skupiny firem podporujících technické střední školství v regionu.

Během dvou let, kdy se schází konsorcium významných firem, přibylo na letohradském učilišti padesát učňů.

„To je v kraji ojedinělý jev. Aby učiliště mohlo přijímat další žáky a také jim zajistit kvalitní zázemí pro výuku, je nezbytná modernizace areálu letohradského učiliště,“ uvedl letohradský starosta Petr Fiala.

Právě o tom vede radnice jednání s Pardubickým krajem. „Dalším pozitivním krokem iniciovaným konsorciem je příprava nového čtyřletého oboru s maturitou pro strojní techniky, kteří ve firmách citelně schází,“ uvedl Fiala.

Požadavek na zřízení nového oboru vzešel od zástupců výrobních společností OEZ Letohrad, Forez Ostrov, Formplast Purkert Bystřec, Isolit - Bravo Jablonné nad Orlicí, Rieter CZ Ústí nad Orlicí, ZEZ SILKO Žamberk, Bühler CZ Žamberk či Autoneum CZ Hnátnice.

Firmy nabízejí třicet míst ročně

Zástupci firem se shodli, že takto vzdělaný pracovník na trhu práce jednoznačně chybí. Své představy formulovali na pracovním workshopu. Vyplynulo z něho, že by ročně zaměstnali zhruba třicet absolventů nového oboru. Ten bude zaměřen zejména na čtení technických výkresů, měření a metrologii, automatizaci/CNC, materiály, strojírenskou technologii, CAD systémy, nástroje kvality a technologie zpracování plastů.

Absolventi tohoto oboru, vhodného pro chlapce i dívky, budou mít možnost uplatnění na pozicích středního technického kádru, například na pozici technik přípravy výroby, technik výroby, kvalitář, konstruktér, technický nákupčí, programátor CNC strojů.

Ředitel PSŠ Letohrad Martin Prikner potvrdil, že zástupci firem slíbili podporu žákům při studiu, například zajištěním podmínek pro odbornou praxi. Shodli se i na tom, že pro perspektivu školy je zásadní teoretická výuka, pro niž disponuje odborně vzdělanými učiteli.

„Spolupráci nejen s naší firmou považujeme za přidanou hodnotu pro školu, která nemusí investovat do moderního strojního vybavení,“ řekl ředitel firmy Forez Martin Pecháček.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz