Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy se stahují do Pardubic za chytrými mozky, nabízejí stovky míst

  11:28aktualizováno  11:28
Pardubice začínají těžit z toho, že se ve východočeském regionu nacházejí v těsném sousedství dvě univerzity, které každoročně opouštějí tisíce absolventů. Společnosti zakládají ve městě nové pobočky a nová centra.

Pardubická vysoká škola rozdělí každý rok formou stipendií mezi své studenty 70 milionů korun. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Firma O2 otevře letos v listopadu v Pardubicích centrum za 200 milionů korun, kde chce zaměstnat šedesát programátorů a počítačových odborníků. Před pár měsíci sem svoje centrum z Prahy přesunula Česká spořitelna. A finanční úřad tady zřídil speciální pobočku, která má odhalovat ty nejrafinovanější daňové úniky.

Pro pardubický trh práce to všechno znamená stovky nových pracovních míst, i když se jedná většinou o specialisty, kteří by pravděpodobně tak jako tak neměli problém si práci najít.

„Rozhodli jsme se, že nejlepším městem pro budování nového centra budou Pardubice. Máme tady už 400 zaměstnanců a se samotným regionem jenom ty nejlepší zkušenosti. I proto, že tu jsou blízko sebe dvě univerzity,“ uvedl manažer společnosti O2 Ctirad Lolek.

Společnost investuje 200 milionů korun do špičkových technologií, pro které bude potřebovat programátory, vývojáře, systémové analytiky a další kvalifikované lidi z oblasti informačních technologií. A ti každoročně opouštějí brány jak pardubické, tak hradecké univerzity.

„Rádi se v této oblasti připojujeme ke spolupráci,“ uvedl Josef Horálek, asistent fakulty elektrotechniky a informatiky pardubické univerzity. „Každý rok u nás dokončí bakalářská, magisterská nebo doktorská studia tři stovky studentů, kteří se profilují v oboru IT,“ doplnil ho děkan hradecké fakulty informatiky a managementu Václav Janeček.

Podle Lolka si absolventi vydělají nejen více peněz, než je průměr v kraji, ale jejich mzdy mají být také vyšší, než je průměr mezi odborníky v daném oboru.

Zájem o vzdělané lidi je totiž v Pardubicích v posledních letech vysoký. Svoji pobočku sem loni přesunula také Česká spořitelna. Přestože její pražští zaměstnanci dostali nabídku si pozice ponechat, nakonec je většina zaměstnanců místních.

„V současné době tam máme 250 pracovních míst. Rozšíření jak pracovních míst, tak odborných bankovních pozic plánujeme, v tuto chvíli ale nemáme předpoklad, v jakém rozsahu a kdy k tomu dojde,“ uvedla mluvčí spořitelny Veronika Exnerová.

Zaškolení trvá až devět měsíců

Také tady měl zaměstnavatel požadavky na odbornost svých lidí. Jedná se vesměs o zpracovatele nových obchodů, správy hypoték a úvěrů pro malé a střední podnikatele včetně zpracovatelů regulatorních požadavků.

„Zaměstnanci se na tyto činnosti zaškolují tři až devět měsíců, jde tedy o specializované činnosti. Po zaměstnancích vyžadujeme vysokou kvalitu práce a komunikační dovednosti,“ dodala Exnerová.

Pardubice si navíc za město, kde se dají sehnat odborníci, vybral i stát, konkrétně finanční úřad. Padesátka analytiků finanční správy bude v nové centrále v Pardubicích od ledna zkoumat podezřelé transakce a odhalovat daňové úniky. Pracoviště, které má zabránit miliardovým podvodům, bude mít přísný režim. Jeho pracovníci musí například projít prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

„Analytické centrum bude zaměřené na sofistikované analýzy karuselových podvodů a analýzy dat z kontrolního hlášení. Bude se zde pracovat s údaji shromažďovanými za celou Českou republiku,“ uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz