Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Boom práce. Firmám v Pardubickém kraji chybí jedenáct tisíc zaměstnanců

  • 7
Nízká nezaměstnanost je vítaná, podniky v Pardubickém kraji se ovšem kvůli ní potýkají s nedostatkem lidí, které potřebují během současné konjunktury k většímu růstu. V současné době hledají 11 tisíc pracovníků.

Pardubický Foxconn neustále roste a stále nabírá nové zaměstnance. To samé platí o litomyšlském podniku Saint-Gobain nebo přeloučském Kiekertu-CS, který chystá výstavbu pěti nových výrobních linek.

Brzy mu bude zaměstnance, ať už skutečné či potenciální, přetahovat skupina Czechoslovak Group, která začne v Přelouči vyrábět všechny typy vozidel Avia, včetně variant s pohonem všech kol. Ve Svitavách a v Lanškrouně má vzniknout 900 nových pracovních míst pro strojírnu INA. A v tomto výčtu rostoucích firem se dá pokračovat.

Přitom už není kde lidi brát. V kraji stoupá poptávka po pracovnících. Podniky aktuálně poptávají přes jedenáct tisíc lidí často proto, že chtějí rozšiřovat výrobu. Jen loni vládní agentura CzechInvest dojednala v kraji projekty za 3,4 miliardy korun, které přinesou 1 400 nových míst. A jenom za únor vzrostly od firem v kraji požadavky na úřady práce o tisícovku volných míst.

„Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 4,7 procenta na 11 018 a podíl nezaměstnaných osob klesl na čtyři procenta,“ uvedla pracovnice pardubického úřadu práce Zdenka Šimková v měsíční statistické zprávě Úřadu práce v Pardubicích.

Středeční čerstvé údaje o únorové nezaměstnanosti v Pardubickém kraji navíc ukazují, že během minulého měsíce podíl nezaměstnaných osob klesl o dvě desetiny procentního bodu na čtyři procenta. Na Pardubicku a Orlickoústecku se dokonce blíží třem procentům. Volných míst je nejvíc na Pardubicku, téměř polovina z celkové nabídky v kraji.

„Poptávka podniků poroste, nové pracovníky podniky již hledají mimo Evropskou unii. Na západě je poptávka po pracovnících stejná. Podniky své nábory směřují na jihovýchod a východ,“ řekl ředitel tohoto úřadu práce Petr Klimpl.

Pro některé projekty chybí lidi

Firmy se již poohlížejí i mimo státy Evropské unie, své nábory směřují na jihovýchod a východ. Například tchajwanská společnost Foxconn, která v Pardubicích vyrábí počítačové komponenty, zaměstnává Mongoly. Z celkového počtu pracovníků jich je pod deset procent.

„Nyní znovu pořádáme nábory,“ řekl odborový předák Tomáš Formánek.

Foxconn zaměstnával pracovníky z Mongolska před hospodářskou krizí v roce 2007 a 2008.

„Teď přicházejí další zaměstnanci, většinou příbuzní těch, kteří už tu pracovali, ale i lidé noví,“ řekl Formánek. Problémy s přijímáním nových zaměstnanců mají i dodavatelé dílů do automobilů na východě kraje.

„Některé projekty se kvůli nedostatku lidí nemusí uskutečnit,“ řekl majitel firmy Isolit Bravo Kvido Štěpánek. Tento výrobce domácích spotřebičů a hlavně dílů pro automobilový průmysl z Jablonného nad Orlicí zaměstnává především Poláky.

Zaměstnat cizince mimo státy Evropské unie je komplikovanější, proces trvá několik měsíců, a podnik se proto na něj moc nespoléhá.

„Ostatní národnosti spíš nemáme, pracuje u nás několik lidí z ukrajinského Donbasu, ještě jich pár přijde, zaměstnáme 12 Číňanů, kteří v Česku získali pracovní povolení. Zpracování povolení pro Ukrajince trvá měsíce, ale už se to zlepšilo oproti minulosti,“ řekl Štěpánek.

Pro zaměstnance podniků je současná situace výhodná i tím, že má pozitivní vliv na výši mezd. Firmy se snaží nedostatek pracovníků dohánět zvyšováním produktivity práce nebo zákonnými přesčasy, nicméně nábory pracovníků jsou momentálně to hlavní.

Čím dál častěji také spolupracují s učilišti a učni k nim chodí na praxi. Dokladem spolupráce firem s Pardubickým krajem je také aktuální zřizování nových oborů klempíř v Žamberku, autolakýrník v Ústí nad Orlicí a mlékař v Hlinsku.

,