Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Investor bude chtít po Chrudimi peníze za zmařenou stavbu sídliště

  8:20aktualizováno  8:20
Rozestavěná sídliště Na Špici či v Píšťovech mluví za vše. V Chrudimi je hlad po nových bytech a rodinných domech. Přesto se plán vybudovat další sídliště v lokalitě Skřivánek zdá být po volbách a ustavení staronové koalice ze hry.

V této lokalitě mělo dle plánů investora vyrůst nové sídliště. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Osm let jednání, opakovaných výběrových řízení, zpracovávání studií nového sídliště v lokalitě Skřivánek v Chrudimi vyústilo v jedno velké nic. Město přitom o vybudování sídliště mělo velký zájem, investor také.

„V tuto chvíli to nepatří mezi naše aktuální témata,“ uvedl Jan Čechlovský, místostarosta Chrudimi.

Investor, který chtěl stavět, s plánem už nepočítá. „Mysleli jsme, že se s městem ještě během podzimu dokážeme domluvit. Ale už to dál nebudeme řešit, jednáme o tom osm let, město stále mění podmínky. Budeme požadovat úhradu vynaložených nákladů za projektové dokumentace, studie,“ uvedl Milan Kušta, jeden z jednatelů společnosti Volaris.

Ta na Skřivánku chtěla stavět a spolu s dalšími majiteli vlastní asi sedm hektarů pozemků z celkových šestnácti. Zbývající část pozemků patří Chrudimi.

Pokud se nedohodne město s firmou Volaris, šance na vybudování kolem stovky rodinných domů a přes dvě stě bytů neexistuje.

Městský úřad tvrdí, že podle jeho právních analýz Kušta na žádnou náhradu škod nemá nárok.

 Kde ale stavba sídliště uvízla? Zastupitelé v roce 2013 dospěli k závěru, že své pozemky v lokalitě soukromé firmě prodají za minimálně 570 korun metr čtvereční, což by znamenalo od 26 milionů korun výše. Měli obavy, aby městský majetek neprodali pod cenou. Investor řekl ne a od té doby radnice čeká, zda se neumoudří.

„Záleží na druhé straně, zatím neprojevila zájem navázat znova jednání a dospět k nějakému kompromisu,“ uvedl Miroslav Tejkl, místostarosta Chrudimi.

Kušta namítá, že náklady na vybudování nové čtvrti jsou tak vysoké, že při této ceně by se mu investice nevyplatila. „Abychom mohli dospět ke kompromisu, musíme umět počítat. Město požaduje nereálné peníze,“ řekl Kušta s tím, že všechny znalecké posudky určily cenu v rozmezí 350 a 500 korun za metr.

Lokalita není pro stavbu bytových domů úplně ideální.

„Podmínkou města je dodržení územní studie, která je zpracovaná a závazná. Stavba by byla poměrně náročná na infrastrukturu z hlediska kanalizace. Nevýhodou je také ne zrovna optimální stávající dopravní obslužnost,“ uvedl vedoucí odboru územního plánování a regionálního rozvoj Městského úřadu v Chrudimi Petr Kopecký.

Obyvatelé se báli husté dopravy

V roce 2008 zastupitelé schválili prodejní cenu 351 korun za metr čtvereční společnosti Parnassius apollo, která je s firmou Volaris personálně propojená. Poté prodej vázl na vyřešení dopravního napojení, následně narazil na protesty okolních obyvatel, kteří se báli velké dopravní zátěže a nakonec ztroskotal na prodejní ceně pozemků.

Zájemce o pozemky by sídliště s největší pravděpodobností postavil. Milan Kušta totiž má za sebou řadu dokončených projektů. V lokalitě Na Špici u nemocnice už vybudoval většinu z více než dvě stě plánovaných bytů. Z budovy bývalé léčebny dlouhodobě nemocných pak dělá zařízení pro rakouské seniory.

Město ale naznačuje, že Kušta možná skutečný zájem o pozemky na Skřivánku v tuto chvíli nemá. „Druhá strana má jiné priority, staví Na Špici, staví na místě bývalé eldéenky,“ uvedl místostarosta Chrudimi Jaroslav Trávníček.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Basketbalisté zdolali Rusko a přiblížili se historickému postupu na MS

Tomáš Satoranský se snaží vyzrát na ruskou obranu. Sleduje ho spoluhráč z...

Čeští basketbalisté zdolali v kvalifikaci o mistrovství světa Rusko v dramatickém duelu 80:78 a znovu se přiblížili...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...

Trochu mrtvé, pomyslel si Veselý. Diváky hecoval gesty i smečemi

Český reprezentant Jan Veselý střílí trestný hod na ruský koš.

Ačkoli český basketbalista Jan Veselý při výhře 80:78 nad Ruskem nekraloval statistikám, opět ukázal, jak je důležitou...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Další z rubriky

Skauti v Hlinsku slaví sto let. A také své válečné hrdiny

Výstava o historii skautů v Městském muzeu Hlinsko potrvá do 11.listopadu 2018.

Hlinečtí skauti slaví sto let od založení výstavou. Přibližuje dějiny hnutí, stejně jako klíčové momenty hlineckého...

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Najdete na iDNES.cz