Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinu za kaluže v opraveném parku firma odmítá, reklamaci města neuznává

  11:33aktualizováno  11:33
Třída Míru i Tyršovy sady jsou už nějaký čas otevřené a slouží lidem. Jejich opravy však nejsou dotažené. Poté, co oprava hlavní ulice téměř jistě skončí u soudu, se radní nepohodli ani s firmou BAK, která odmítla reklamaci zatopeného parku.

Laguny v Tyršových sadech. Především vyšší hladina řeky Labe mohla minulý týden za to, že část parku skončila pod vodou. | foto: Jan Linhart

Pondělí bylo po delší době dnem, který v Pardubicích propršel. Do toho kvůli vyšším teplotám odtály poslední zbytku sněhu. Tedy žádná dramatická, či dokonce výjimečná meteorologická situace. Nicméně už odpoledne začala část nedávno rekonstruovaných Tyršových sadů mizet pod vodou. Kaluže se tvořily na loukách, ale i na cestičkách podél zámecké zdi.

Přitom právě rekonstrukce měla podobným jevům zamezit.

„Trvám na tom, že park není opravený tak, jak měl být podle projektu,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát, který dílo už také reklamoval u firmy BAK Trutnov. Ta sady opravovala za více než sto milionů korun. Jenže ze sídla společnosti dostal odpověď, která se mu vůbec nelíbila.

„Reklamační řízení odmítáme, z našeho pohledu je vše v pořádku,“ vzkázali na radnici pracovníci krkonošské firmy.

Tím však celá anabáze rozhodně neskončí. Charvát jako stavař si je jistý svým úsudkem a bude chtít, aby dělníci nedostatky opravili. „Budu žádat prověření toho, že firma udělala vše tak, jak měla. Budeme to určitě dál řešit,“ podotkl.

Tyršovy sady leží pod hladinou nedalekého Labe, takže je jasné, že budou mít vždy problém se spodní vodou. Jenže právě na to měla nákladná oprava reagovat.

„Voda se měla v případě nutnosti rozlít po loukách, ale cesty měly zůstat ochráněny. Kvůli tomu tam byly udělány terénní zlomy a další opatření. To se bohužel asi úplně nezdařilo,“ sdělil bývalý náměstek primátorky František Brendl, který měl přípravu projektu na starosti.

Jaro ukáže, co voda provede s trávníkem a stromy

Politici se snaží situaci řešit i proto, že park mizí pod vodou i ve chvílích, kdy se téměř nic neděje. Těžko si představit, jak by to v sadech vypadalo třeba po týdenních intenzivních deštích spojených s naplněním koryta Labe.

„Co vysoké hladině spodní vody řeknou nově zasazené stromy a trávník, uvidíme na jaře. Projekt budeme dále sledovat,“ uvedl za občanské sdružení Chráníme stromy Jaroslav Svoboda, který společně s kolegy už dopředu upozorňoval, že oprava parku dle schváleného projektu nemusí dopadnout dobře.

„Město i projektant měli k dispozici kvalitní hydrogeologický průzkum. Odborníci také důrazně upozorňovali na problémy s odvodem povrchových vod i s vysokou hladinou vod spodních. Přes všechna tato upozornění investor i projektant bezohledně prosazovali své záměry a nedbali na reálný stav terénu parku,“ prohlásil opoziční pardubický zastupitel Jan Linhart.

Třída Míru skončí u soudu

Zdá se tak pravděpodobné, že spor mezi městem a firmou bude muset vyřešit až soud. To ostatně bude i případ opravy třídy Míru. U ní liberecká stavební firma Syner požaduje doplacení zhruba 11 milionů, které jim radní zadržují. Jenže ti prý mají důvod peníze neposílat. „Dokud o tom nerozhodne soud, nic platit nebudeme. Co Syner skutečně postavil, to jsme zaplatili. Firma ale požaduje zaplatit i věci, které vůbec nezrealizovala,“ řekl Charvát.

Takové zdůvodnění se však v centrále liberecké firmy nelíbí. „Upozorňujeme vás, že naše společnost bude po Pardubicích kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu vzniklých škod, přičemž už nyní jde o miliony,“ napsali zastupitelům jednatelé Syneru Martin Borovička a Robert Špott.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Z Pardubic bude jezdit více pendolin, nabídnou nové interiéry i kino

Rekonstruovaná souprava Pendolino - 1. třída

Od prosince letošního roku bude v Pardubicích jezdit více pendolin. Podle nového jízdního řádu Českých drah se tyto...

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Vodu v rybníku Rosnička čeká zlepšení. Svitavy provádějí studii

Rybáři na loďce odlovují uhynulé ryby.

Svitavy budou mít na konci prázdnin hotovou studii zlepšení kvality vody v rybníku Rosnička. Kvůli sinicím tam...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz