Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vinu za kaluže v opraveném parku firma odmítá, reklamaci města neuznává

  11:33aktualizováno  11:33
Třída Míru i Tyršovy sady jsou už nějaký čas otevřené a slouží lidem. Jejich opravy však nejsou dotažené. Poté, co oprava hlavní ulice téměř jistě skončí u soudu, se radní nepohodli ani s firmou BAK, která odmítla reklamaci zatopeného parku.

Laguny v Tyršových sadech. Především vyšší hladina řeky Labe mohla minulý týden za to, že část parku skončila pod vodou. | foto: Jan Linhart

Pondělí bylo po delší době dnem, který v Pardubicích propršel. Do toho kvůli vyšším teplotám odtály poslední zbytku sněhu. Tedy žádná dramatická, či dokonce výjimečná meteorologická situace. Nicméně už odpoledne začala část nedávno rekonstruovaných Tyršových sadů mizet pod vodou. Kaluže se tvořily na loukách, ale i na cestičkách podél zámecké zdi.

Přitom právě rekonstrukce měla podobným jevům zamezit.

„Trvám na tom, že park není opravený tak, jak měl být podle projektu,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát, který dílo už také reklamoval u firmy BAK Trutnov. Ta sady opravovala za více než sto milionů korun. Jenže ze sídla společnosti dostal odpověď, která se mu vůbec nelíbila.

„Reklamační řízení odmítáme, z našeho pohledu je vše v pořádku,“ vzkázali na radnici pracovníci krkonošské firmy.

Tím však celá anabáze rozhodně neskončí. Charvát jako stavař si je jistý svým úsudkem a bude chtít, aby dělníci nedostatky opravili. „Budu žádat prověření toho, že firma udělala vše tak, jak měla. Budeme to určitě dál řešit,“ podotkl.

Tyršovy sady leží pod hladinou nedalekého Labe, takže je jasné, že budou mít vždy problém se spodní vodou. Jenže právě na to měla nákladná oprava reagovat.

„Voda se měla v případě nutnosti rozlít po loukách, ale cesty měly zůstat ochráněny. Kvůli tomu tam byly udělány terénní zlomy a další opatření. To se bohužel asi úplně nezdařilo,“ sdělil bývalý náměstek primátorky František Brendl, který měl přípravu projektu na starosti.

Jaro ukáže, co voda provede s trávníkem a stromy

Politici se snaží situaci řešit i proto, že park mizí pod vodou i ve chvílích, kdy se téměř nic neděje. Těžko si představit, jak by to v sadech vypadalo třeba po týdenních intenzivních deštích spojených s naplněním koryta Labe.

„Co vysoké hladině spodní vody řeknou nově zasazené stromy a trávník, uvidíme na jaře. Projekt budeme dále sledovat,“ uvedl za občanské sdružení Chráníme stromy Jaroslav Svoboda, který společně s kolegy už dopředu upozorňoval, že oprava parku dle schváleného projektu nemusí dopadnout dobře.

„Město i projektant měli k dispozici kvalitní hydrogeologický průzkum. Odborníci také důrazně upozorňovali na problémy s odvodem povrchových vod i s vysokou hladinou vod spodních. Přes všechna tato upozornění investor i projektant bezohledně prosazovali své záměry a nedbali na reálný stav terénu parku,“ prohlásil opoziční pardubický zastupitel Jan Linhart.

Třída Míru skončí u soudu

Zdá se tak pravděpodobné, že spor mezi městem a firmou bude muset vyřešit až soud. To ostatně bude i případ opravy třídy Míru. U ní liberecká stavební firma Syner požaduje doplacení zhruba 11 milionů, které jim radní zadržují. Jenže ti prý mají důvod peníze neposílat. „Dokud o tom nerozhodne soud, nic platit nebudeme. Co Syner skutečně postavil, to jsme zaplatili. Firma ale požaduje zaplatit i věci, které vůbec nezrealizovala,“ řekl Charvát.

Takové zdůvodnění se však v centrále liberecké firmy nelíbí. „Upozorňujeme vás, že naše společnost bude po Pardubicích kromě úroků z prodlení z dlužné částky požadovat též náhradu vzniklých škod, přičemž už nyní jde o miliony,“ napsali zastupitelům jednatelé Syneru Martin Borovička a Robert Špott.
Nejčtenější

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Pes se uvelebil na klíně řidičky trolejbusu, museli ho vyvést strážníci

Štěně v trolejbusu. Ven ho dostala až odchytová skupina pardubických strážníků.

Pomoc strážníků musela ve středu přivolat jedna z řidiček pardubických trolejbusů, které do vozu vběhl pes. Zvíře sice...Hotel můžeme nabídnout migrantům, hrozí majitel radnici

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

V Chrudimi vygradoval spor o dostavbu hotelu Bohemia mezi městem a firmou Homa holding, která jej vlastní. Město chce...

Celníci kvůli chybám v EET uzavřeli bar v Pardubicích

Příběh elektronické evidence tržeb

Celníci uzavřeli kvůli chybám v elektronické evidenci tržeb (EET) bar v Pardubicích. Zjistili, že obsluha vystavovala...

Policie odhalila zloděje veteránů, část lupu však dvojice stihla prodat

Zloděj ukradl i čtyřtaktní motocykl značky BMW z roku 1940.

Kostru Jawy 250 a další náhradní díly k veteránům značek BMW, ČZ, Zündapp a Harley-Davidson odcizil někdo loni v září z...

Další z rubriky

Dálnici D35 přivedou silničáři k Mýtu, až bude hotový obchvat města

Z veřejného jednání o budoucí trase D35 Vysoké Mýto - Džbánov.

Překvapivou zprávu vyslalo Ředitelství silnic a dálnic lidem z Vysokého Mýta. Provoz z plánované dálnice D35, která...

Lepší lávka s eskalátory začne růst nad pardubickým kolejištěm příští rok

Původnímu chudému nadchodu dodal lepší design zastupitel a architekt Milan...

Žádné tahání těžkých kufrů do schodů nebo hledání výtahu. Plánovaný nadchod přes pardubické vlakové nádraží nakonec...

VIDEO: Výstava s obřím žihadlem přibližuje včely a úly ze všech úhlů

Výstava o včelách na pardubickém zámku potrvá do 23. září.

Včely ze všech ú(h)lů. To je název výstavy, která začala v pardubickém zámku. Nevěnuje se jen včele medonosné, mnoho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz