Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Foxconn bude mít problém sehnat další lidi, říká šéf úřadu práce

  • 0
Společnost Foxconn chce proměnit montovnu v Pardubicích v klasický podnik s kvalitním vývojem. Investovat hodlá miliardy. Mohl by spolupracovat s univerzitou. Ale možná bude muset shánět pracovníky v cizině.

Foxconn chce zrychlit automatizaci a digitalizaci evropské výroby, proto zřizuje nové výzkumné a designové centrum a tvoří síť datových center. Znamená to, že firma spolupracující se společnostmi jako Apple, Microsoft a nebo Dell v příštích letech zaměstná i několik stovek expertů na oblast IT a technologií.

Výrobce spotřební elektroniky by mohl nabrat v Pardubicích a v Kutné Hoře až dva tisíce lidí. Na Pardubicku by to však mohl mít o dost těžší, nezaměstnanost je tam nízká, dosahuje čtyř procent. Už nyní pracuje v pardubickém závodě asi 4 500 lidí, z toho je 2 350 kmenových pracovníků.

Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce Petra Klimpla, který už předběžně jednal s personálním oddělením společnosti, budou noví pracovníci dojíždět případně i z jiných krajů.

„Informace mám zatím kusé, ale dá se předpokládat, že na některé pozice nebude na Pardubicku a Hradecku dostatek lidí. Proto se budeme snažit o spolupráci s ostatními krajskými pobočkami úřadu práce uspokojit požadavky z jiných regionů,“ řekl Klimpl.

Ve hře jsou teoreticky znovu cizinci, které před krizí Foxconn zaměstnával ve velkém. Pracovníci by mohli pocházet ze zemí Evropské unie, o lidech odjinud firma neuvažuje. I proto, že to skýtá úskalí.

„Dnes už to tak jednoduché není. Z Vietnamu se stal ekonomický tygr Asie a nebudou mít zájem přicházet. U těch ostatních těžko říci. Bezpečnostní politika státu je jiná, než byla před sedmi osmi lety, otázka je, zda bylo toto téma předmětem jednání nejvyšších představitelů vlády a majitelů Foxconnu,“ dodal Petr Klimpl.

Vývoj zkomplikuje případný odchod firmy

Mluvčí Foxconnu, Czechinvestu i ministerstva průmyslu během středy neupřesnili, zda se jednání představitelů státu a Foxconnu týkalo i této problematiky.

Šéf Krajské hospodářské komory Jiří Doležal nové pracovníky vítá. „Toho, že sem budou přijíždět lidé odjinud, bych se nebál. Zapotřebí budou odborníci a budeme rádi, když se sem za takovouto prací přistěhují nebo budou dojíždět. Navíc na rozvoji této firmy vydělají i další podnikatelé, znamená to i větší stabilitu - dosud byl Foxconn spíše montovnou, jejíž majitele by tolik nemrzelo, kdyby ji přesunuli do země s levnější pracovní silou. Když tady bude vývoj, tak by byl odchod firmy už daleko komplikovanější,“ řekl Doležal.

Politici další rozvoj firmy vítají

Ohlasy na mnohem silnější zakotvení firmy v regionu jsou pozitivní také u politiků. Primátor Pardubic Martin Charvát má první jednání s představiteli tchajwanské společnosti o podmínkách investice, která by se v letech 2015 až 2018 měla pohybovat v řádu zhruba dvě a půl miliardy korun, teprve před sebou. V každém případě ji vítá, především v souvislosti s univerzitou jako místem kreativních technických inovací.

S tím souhlasí i šéf krajské komory. „Beru to jako velký přínos pro Pardubice, jestliže Foxconn počítá nejen s levnou pracovní sílou k pásu, ale i s vývojem. To má úzkou vazbu na univerzitu, pro vývoj elektroniky může v hardwaru i softwaru velice úzce spolupracovat. Vždycky jsme chtěli dosáhnout toho, aby Pardubice nenabízely jen levnou pracovní sílu,“ uvedl Jiří Doležal.

Za mimořádně klíčovou považuje investici Foxconnu i hejtman Martin Netolický. „Jednoznačně však musí být doprovázena dalšími zdroji, na které kraj ani město Pardubice nemá a musíme o nich jednat se státem. Každá investice znamená určité náklady i pro obslužnost daného území a v Pardubicích máme problém s dopravou. Pokud Foxconn skutečně zainvestuje, budeme muset se státem řešit, jak urychlit výstavbu obchvatu města,“ řekl hejtman.