Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Foxconn bude mít problém sehnat další lidi, říká šéf úřadu práce

  12:38aktualizováno  12:38
Společnost Foxconn chce proměnit montovnu v Pardubicích v klasický podnik s kvalitním vývojem. Investovat hodlá miliardy. Mohl by spolupracovat s univerzitou. Ale možná bude muset shánět pracovníky v cizině.
Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek)

Výrobní hala společnosti Foxconn v Pardubicích (ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Foxconn chce zrychlit automatizaci a digitalizaci evropské výroby, proto zřizuje nové výzkumné a designové centrum a tvoří síť datových center. Znamená to, že firma spolupracující se společnostmi jako Apple, Microsoft a nebo Dell v příštích letech zaměstná i několik stovek expertů na oblast IT a technologií.

Výrobce spotřební elektroniky by mohl nabrat v Pardubicích a v Kutné Hoře až dva tisíce lidí. Na Pardubicku by to však mohl mít o dost těžší, nezaměstnanost je tam nízká, dosahuje čtyř procent. Už nyní pracuje v pardubickém závodě asi 4 500 lidí, z toho je 2 350 kmenových pracovníků.

Podle ředitele krajské pobočky Úřadu práce Petra Klimpla, který už předběžně jednal s personálním oddělením společnosti, budou noví pracovníci dojíždět případně i z jiných krajů.

„Informace mám zatím kusé, ale dá se předpokládat, že na některé pozice nebude na Pardubicku a Hradecku dostatek lidí. Proto se budeme snažit o spolupráci s ostatními krajskými pobočkami úřadu práce uspokojit požadavky z jiných regionů,“ řekl Klimpl.

Ve hře jsou teoreticky znovu cizinci, které před krizí Foxconn zaměstnával ve velkém. Pracovníci by mohli pocházet ze zemí Evropské unie, o lidech odjinud firma neuvažuje. I proto, že to skýtá úskalí.

„Dnes už to tak jednoduché není. Z Vietnamu se stal ekonomický tygr Asie a nebudou mít zájem přicházet. U těch ostatních těžko říci. Bezpečnostní politika státu je jiná, než byla před sedmi osmi lety, otázka je, zda bylo toto téma předmětem jednání nejvyšších představitelů vlády a majitelů Foxconnu,“ dodal Petr Klimpl.

Vývoj zkomplikuje případný odchod firmy

Mluvčí Foxconnu, Czechinvestu i ministerstva průmyslu během středy neupřesnili, zda se jednání představitelů státu a Foxconnu týkalo i této problematiky.

Šéf Krajské hospodářské komory Jiří Doležal nové pracovníky vítá. „Toho, že sem budou přijíždět lidé odjinud, bych se nebál. Zapotřebí budou odborníci a budeme rádi, když se sem za takovouto prací přistěhují nebo budou dojíždět. Navíc na rozvoji této firmy vydělají i další podnikatelé, znamená to i větší stabilitu - dosud byl Foxconn spíše montovnou, jejíž majitele by tolik nemrzelo, kdyby ji přesunuli do země s levnější pracovní silou. Když tady bude vývoj, tak by byl odchod firmy už daleko komplikovanější,“ řekl Doležal.

Politici další rozvoj firmy vítají

Ohlasy na mnohem silnější zakotvení firmy v regionu jsou pozitivní také u politiků. Primátor Pardubic Martin Charvát má první jednání s představiteli tchajwanské společnosti o podmínkách investice, která by se v letech 2015 až 2018 měla pohybovat v řádu zhruba dvě a půl miliardy korun, teprve před sebou. V každém případě ji vítá, především v souvislosti s univerzitou jako místem kreativních technických inovací.

S tím souhlasí i šéf krajské komory. „Beru to jako velký přínos pro Pardubice, jestliže Foxconn počítá nejen s levnou pracovní sílou k pásu, ale i s vývojem. To má úzkou vazbu na univerzitu, pro vývoj elektroniky může v hardwaru i softwaru velice úzce spolupracovat. Vždycky jsme chtěli dosáhnout toho, aby Pardubice nenabízely jen levnou pracovní sílu,“ uvedl Jiří Doležal.

Za mimořádně klíčovou považuje investici Foxconnu i hejtman Martin Netolický. „Jednoznačně však musí být doprovázena dalšími zdroji, na které kraj ani město Pardubice nemá a musíme o nich jednat se státem. Každá investice znamená určité náklady i pro obslužnost daného území a v Pardubicích máme problém s dopravou. Pokud Foxconn skutečně zainvestuje, budeme muset se státem řešit, jak urychlit výstavbu obchvatu města,“ řekl hejtman.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz