Nemocnici bude firma radit pět let. Inkasuje za to více než čtyřiadvacet milionů. (Ilustrační snímek)

Nemocnici bude firma radit pět let. Inkasuje za to více než čtyřiadvacet milionů. (Ilustrační snímek) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Firma bude radit nemocnici s řízením. Získá za to 24 milionů

  • 22
Pardubická krajská nemocnice si chce najmout poradce, kteří jí pomohou s řízením společnosti. Nabízí za to 24 miliony korun na dalších pět let. Opozice to kritizuje

Pardubický kraj sliboval, že až v lednu spojí všech pět krajských nemocnic do jedné společnosti, bude je řídit efektivněji. Teď se ukázalo, že lepší řízení by neměli obstarat jen krajem dosazení manažeři, ale i poradenská firma, která má za to inkasovat 24 milionů korun.

Oznámení o chystané zakázce na příštích pět let pardubická nemocnice zveřejnila na konci září.

„Dodavatelem navržená a realizovaná opatření musí zajistit zvýšení ekonomické efektivity činností Pardubické krajské nemocnice (PKN), a to tak, že PKN bude mít kladný výsledek v hospodaření, tedy zisk, který bude mít narůstající tendenci,“ píše se v popisu zakázky.

Nemocnice sice budou mít závazek vyplatit miliony, poradenská firma v podmínkách českého zdravotnictví ale sotva může garantovat narůstající zisk. Vedení nemocnic tvrdí, že nejde o nic nového.

„Již v minulosti byla tato služba využívána obdobně a přinesla nemocnicím významné finanční příjmy, jen v roce 2013 přes sto milionů korun,“ uvedl předseda představenstva nemocnic Pavel Havíř.

Zakázka nemocnice

* Pardubická krajská nemocnice (PKN) na konci září vyhlásila veřejnou zakázku nazvanou „Podpora kvality a efektivity péče v Pardubické krajské nemocnici.“

* Odhadovaná hodnota zakázky je 24 milionů bez DPH. Smlouva má být uzavřena na dobu 5 let, tedy do 30. ledna 2020.

* Podle popisu zakázky je jejím předmětem „činnost spočívající v navržení a samotné implementaci opatření vedoucích k růstu efektivnosti řídicích procesů v PKN.“

* „Opatření musí zajistit zvýšení ekonomické efektivity činností PKN, a to tak, že PKN bude mít kladný výsledek v hospodaření, tedy zisk, který bude mít narůstající tendenci.“

Pravdou je, že nemocnice si nechávaly externími poradci revidovat výkazy poskytované zdravotní péče tak, aby se mohly pokusit získat od zdravotních pojišťoven víc peněz. Poradci však neměli za úkol prosadit lepší řízení, či dokonce zisk. To je úkol manažerů. Sledování vykazování zdravotní péče by navíc mohla zvládnout sama nemocnice. Podle Havíře se vlastní tým chystá a až bude sestaven, zakázka se třeba i předčasně skončí.

Krajský zastupitel z ODS Ladislav Valtr výběrové řízení považuje za absurdní. „Aby tato nemalá položka v řádu desítek milionů zbytečně nedráždila krajské zastupitele při úpravě krajského rozpočtu, tak se výběr poradenské firmy raději řeší nejprve přes rozpočet nemocnice. Ten však ale stejně ve výsledku vždy zachraňuje krajská kasa,“ řekl.

„Jedná se o zakázku, která je plně v kompetenci představenstva Pardubické krajské nemocnice. Kraj ji nevyhlašuje a Rada ani Zastupitelstvo Pardubického kraje ji neprojednávaly,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Jako první na výběrové řízení pardubické nemocnice upozornil ministr financí Andrej Babiš. „Zdá se mi absurdní, aby se nakupovaly externí služby hlavně na řízení firem nebo nemocnic,“ řekl Babiš v rozhovoru s Danielou Drtinovou pro DVTV. Jako příklad použil právě zakázku vypsanou pardubickou nemocnicí.

Pokud budou mít poradci za úkol „zvýšení produktivity a ekonomické efektivity veškerých činností“, jak se píše v zadání, mohou navrhovat řešení, která z ekonomického pohledu dávají smysl, ale z pohledu pacientů budou mít negativní dopady. I zavření některého oddělení může ušetřit peníze a vést k větší efektivitě.

„Jedna věc je ekonomika, druhá věc je odpovědnost občanům. Nemocnice by měli řídit manažeři ve spolupráci s lékaři, kteří o zdravotnictví něco vědí. Nemusím si na to přece najímat další firmy,“ uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

.