Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Padesátka cifršpiónů bude vyhledávat podnikatele, kteří podvádějí stát

  • 7
Padesátka analytiků finanční správy bude v nově vznikající centrále v Pardubicích zkoumat podezřelé transakce a odhalovat daňové úniky. Pracoviště, které má zabránit miliardovým podvodům, bude mít přísný režim. Jeho pracovníci musí například projít prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

„Mimo jiné se počítá s prověrkou typu D ve smyslu zákona o utajovaných informacích. Již v současné chvíli jsou příchody a odchody veškerých osob do prostor pracoviště evidovány elektronicky, včetně identifikace osob. Do vybraných prostor není možný přístup s mobilními telefony, fotoaparáty a podobně,“ řekla mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

Při vzájemné komunikaci mezi počítači budou zaměstnanci používat šifrované spojení. K datovým serverům za betonovými dveřmi se nedostanou.

Pracoviště již částečně funguje, podílí se na vývoji aplikací určených k přijetí a zpracovaní údajů souvisejících se správou daně z přidané hodnoty. Naplno se rozjede od 1. ledna 2016, kdy firmy začnou vyplňovat výkazy DPH, hlásit, s kým a za kolik obchodují. Pracoviště nemá a nebude mít žádný speciální název, jedná se o budovu zčásti používanou Generálním finančním ředitelstvím.

Adresa pracoviště zůstane tajná

V Pardubicích lidé patrně rychle zjistí, kde analytici sedí, oficiálně však pracoviště bude bez adresy. Svědčí o tom stanovisko mluvčí, že „adresu z taktických důvodů finanční správa zveřejňovat nebude“. Stejná novinka na Slovensku funguje už rok, centrálu pro analýzu dat umístili do Banské Bystrice.

„Analytické centrum bude zaměřené především k velmi složitým a sofistikovaným analýzám karuselových podvodů, analýze dat z kontrolního hlášení a do budoucna i dat z elektronické evidence tržeb. Bude se zde pracovat s údaji centrálně shromažďovanými za celou Českou republiku,“ uvedla Linda Paterová.

Co bude centrála kontrolovat

České firmy v současnosti nikomu neříkají, z čeho platí DPH, ale jen nahlásí celkovou částku. A při tom se dá podvádět. Od ledna dají firmy státu k dispozici podrobnosti o tom, které zboží prodávají a nakupují, za kolik a komu. IT systém automaticky porovná tyto informace s těmi od obchodních partnerů podniku a bude hned vědět, jestli firma nelže. Všechna čísla se budou scházet na jediném místě - v centrále v Pardubicích. Padesát analytiků se pak bude pokoušet na základě dat najít podvodné firmy, které okrádají stát na dani z přidané hodnoty. Nově se zavádí i centrální evidence účtů. Všechny banky a záložny budou nahlašovat, kdo u nich má účet.

Karuselové neboli kolotočové podvody využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu Evropské unie je od DPH osvobozeno. A dosud je řeší každá krajská pobočka zvlášť. Miliardové podvody s DPH se loni děly při obchodování s cigaretami, obklady a dlažbou, žulovými pomníčky či masem a také při fakturování reklamní činnosti.

Po spuštění kontrolního systému tak zřejmě stoupne počet přistižených podvodníků z firem, které zboží prodají dál, aniž zaplatí DPH.

„Je třeba zdůraznit, že zřízení střediska v Pardubicích nemá žádnou souvislost a žádnou vazbu na proces omezování poboček finančních úřadů,“ řekla mluvčí.

Pardubice se podle finanční správy staly sídlem tohoto střediska mimo jiné díky volným prostorům, ale samozřejmě i kvůli tomu, že odborníci se v Pardubicích spokojí s nižšími platy, než jaké by požadovali v Praze. Navíc v Pardubicích není taková nouze o vysoce kvalifikované IT specialisty.