Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koláž s fiktivním plavebním kanálem pro Zemana visí na Pražském hradě

  11:27aktualizováno  11:27
Když byl před nedávnem na návštěvě Pardubického kraje prezident Miloš Zeman, starosta Chocně mu věnoval fiktivní fotografii „bájného“ kanálu Dunaj-Odra-Labe vedoucího napříč městem. Koláž nezapadla a podle mluvčího hlavy státu ji má prezident vystavenou v hradních prostorách.

Prezidenta obdržený dar viditelně potěšil. | foto: Petr Broulík

Starosta Chocně Ladislav Valtr chtěl obrazem připomenout prezidentovi, že město čeká na zásadní projekty, které by obyvatele a podnikatele víc propojily s okolním světem. Třeba na stavbu rychlostní silnice R35 a železničního koridoru.

Prezident při návštěvě kraje však neopomenul propagovat výstavbu kanálu, který by měl region protnout. Od vedení města tedy dostal obraz, na kterém vodní dílo protíná právě Choceň. Obraz si Zeman následně odvezl na Pražský hrad.

Fotogalerie

„Pana prezidenta dar velmi potěšil, protože je věnován projektu, který může regionu skutečně pomoci. Obraz je nyní umístěn v prostorách Pražského hradu, které využívá přímo prezident,“ sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle něj Zeman považuje investice do dopravní infrastruktury za klíčové. „Bude řešit konkrétní projekty, včetně jejich financování, při svých jednání s ministrem dopravy či ministrem financí. S jednotlivými ministry se pravidelně setkává na Hradě i v Lánech,“ dodal Ovčáček.

Miloš Zeman podle Ovčáčka věří, že i kanál Dunaj-Odra-Labe jednou bude skutečností. „Je to běh na dlouhou trať. K uskutečnění projektu je třeba politické odvahy, která některým politikům, kteří vidí jen na konec svého čtyřletého volebního období, chybí,“ sdělil mluvčí hlavy státu.

Kanál je spíše utopie, reálně by vedl jinudy

Koridor průplavu je od roku 1901 v plánech vyšších územních celků a obce s ním musejí počítat v územních plánech. Fantaskní grafika z Chocně zachycuje v dálce i loď připlouvající po kanálu od Týniště nad Orlicí. Kanál na obraze totiž vede podél hlavní silnice k Týništi.

„Je to jen symbolická fantazie, aby byl kanál na letecké fotografii dobře zřetelný. I kdyby snad jednou přes Choceň vedl, povede jinudy a mimo zástavbu,“ uvedl starosta Valtr. Lidé se tak nemusí bát, že budou muset kvůli stavbě kanálu jednou uvolnit své domy a pozemky.

Podle plánů by kanál vedl přes pole za Dvořiskem a poté jen okrajově přes katastr Chocně lesem, podle druhé varianty podél lesa za průmyslovou zónou ve Vysokomýtské ulici.

„V našem muzeu jsme našli mapu z roku 1935, na které Choceň leží zhruba uprostřed trasy kanálu Dunaj-Odra-Labe. Chtěli jsme grafikou pouze vyjádřit, že naše město v minulosti významně posunuly velké celonárodní investice, třeba výstavba železnice v 19. století,“ řekl starosta.

Podle něho je škoda, že kanál nevznikl už za první republiky. „Dnes všechny sny o něm kalí zkušenost, jak dlouho se u nás staví jeden kilometr dálnice. A jak se díky dnešním zákonům dlouho vykupují pozemky pro stavby jako R35 či jak podobné stavby blokují zelení aktivisté. Proto je teď stavba kanálu spíš opravdu jen čirá utopie,“ uvedl starosta Chocně.

Autor:Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Ústí žije. Smazalo obří ztrátu a v prodloužení dokonalo obrat

Michal Šotnar (vpravo) z Ústí trefuje jednu ze svých trojek proti Pardubicím....

Basketbalové Ústí nad Labem je v euforii. V šestém čtvrtfinále NBL porazilo Pardubice 88:87 po prodloužení a vynutilo...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Najdete na iDNES.cz