Chystejte skleničky, víno poteče na pardubickém zámku proudem

  9:01aktualizováno  9:01
Ne vždy je nutné jezdit pro kvalitní víno na Moravu. Festival vinařů o víkendu hostí pardubický zámek. Prodejní výstava obsadí malé i velké nádvoří zámku, Kaňkův, Přednáškový i Malý gotický sál.

Festival vína 2018 nabízí jeho ochutnávky na nádvoří i v dalších prostorách pardubického zámku. | foto: Jaroslav Hubený

„Letos máme přihlášených na šedesát vystavovatelů. Přijedou z Čech, Moravy, ale i ze Slovenska,“ uvedl za pořadatele Marek Nurek.

Řada z nich se 8. srpna zúčastnila také jubilejního 20. ročníku mezinárodní soutěže vín, který se uskutečnil v pardubickém Hotelu Euro.

Soutěžilo se v osmi kategoriích a k slavnostnímu vyhlášení výsledků včetně oznámení titulu Championa celé soutěže dojde v pátek v 15 hodin. Samotný festival začne o dvě hodiny dříve. Ponese se v duchu dvou oslav - dvaceti let festivalu a stého výročí založení republiky.

„Ta paralela dvou jubileí přímo vybízí k oslavě. Chtěli bychom, aby si lidé významné výročí naší republiky stále připomínali. S tím souvisí i bohatý program, který jsme připravili,“ řekl Marek Nurek.

Po celé páteční odpoledne bude na malém nádvoří hrát Varmužova cimbálová muzika. Na velkém nádvoří se od 16.30 vystřídají kapely Who knows? a Hlavou dolů, ve 20 hodin začne tradiční Vinařská noc, na které mimo jiných vystoupí kapela Zrní.

„Novinkou letošního ročníku je i hudební program na zámeckém rondelu, kterým je Kulturní válení. Od 15 do 20 hodin se zde představí místní alternativní muzikanti a uskupení,“ zve Nurek.

Zájemci o válení jistě uvítají možnost zakoupení piknikové deky či chladicího obalu na vína.

Sobotní program opět za doprovodu Varmužovy cimbálové muziky začne v poledne, i nyní budou k dispozici vzorky kvalitních vín vystavovatelů s možností nákupu.

Skvělá budou vína ročníku 2017

„Nejlepší je začít s ochutnávkou suchých vín, nikdy ne sladkých, k těm přejděte až později. Nejprve musíte zakroužit skleničkou, aby se uvolnilo aroma, pak přivoníte, podíváte se na barvu a usrknete víno přes přední zuby. V tu chvíli zjistíte nejvíc,“ radí Nurek, jak nejlépe postupovat při ochutnávkách vína.

Pardubický festival vína 24. - 25. srpna 2018

Akce je spojená s ochutnávkou a prodejem vín téměř 60 vinařů.

pátek 13.00 - 24.00 hodin

nádvoří

13.00 zahájení festivalu, 16.30 Who knows, 18.00 Hlavou dolů, 19.30 eNDee - kapela Nadobro, 20.00 zahájení vinařské noci, 21.00 JG DIX, 23.00 Zrní

malé nádvoří

15.00 slavnostní vyhlášení výsledků Soutěže vín Varmužova cimbálová muzika

rondel

15.00 - 20.00 Kulturní válení Max Andrews - Ondra Vojtěch - Petra Pohanková - Petr Langr - Broken Povříslo

sobota 12.00 - 18.00 hodin

Varmužova cimbálová muzika soutěže, ochutnávky vín v zámecké věži, prohlídky zámku

Vstupné festival: 200 Kč

Vstupné vinařská noc: 100 Kč, možnost zakoupení piknikové deky za 100 Kč

Kvalitní vína podle Marka Nurka dělají jak velkovinařství, tak i majitelé malých vinic. Skvělá budou podle jeho názoru například vína ročníku 2017.

A jak ovlivní sklizeň letošní horké léto? „Vysoké teploty tolik nevadí. Sklidí se sice méně, ale víno bude kvalitnější,“ odhaduje Nurek.

Akce má stoupající návštěvnost, loni zámeckým areálem prošlo zhruba pět tisíc lidí.

Vstupné na festival je 200 korun.

„Zahrnuje degustační skleničku, 10 degustačních žetonů, sommelierský otvírák a pro první tři tisíce návštěvníků i taštičku na skleničku,“ vypočítává Nurek. Vstupné na dnešní vinařskou noc je 100 korun a jeho součástí je pamětní degustační sklenička s logem vinařské noci a pro první 1 000 příchozích taštička na skleničku. Degustační žetony lze dokupovat. Kromě vína budou moci lidé ochutnat i sýrové speciality, husí játra, perník, k dispozici budou i barely s vodou.

Vstupenka na festival opravňuje i k návštěvě galerie a aktuálních expozic na zámku.

Zámek na vinařském festivalu představí i svá vína

Tři víry inspirovaly vznik tří druhů vín. Východočeské muzeum v souvislosti s festivalem nabídne i víno exkluzivní řady Zámek Pardubice inspirované osobou Viléma z Pernštejna.

„Pro řadu Zámek Pardubice jsme opět vybrali velmi kvalitní vína. Tentokrát bylo rozhodování náročnější nakonec jsme se rozhodli pro jedno polosuché bílé a dvě suchá červená, uvedl sommeliér Oldřich Bujnoch.

Vína v atraktivních lahvích zdobí etiketa vytvořená muzejní výtvarnicí Veronikou Doutlíkovou ve stylu dubového dřevořezu.

Vína jsou připomínkou doby renesančního sídelního pána Pardubic Viléma z Pernštejna a jeho nadčasového vztahu ke svobodě a duchovnosti.

„V dějinách vzácné soužití tří náboženských směrů, které na pardubickém panství panovalo v jeho době, nás přivedlo na výběr názvů jednotlivých vín. Jednotlivé názvy jsou historicky inspirovány vírou katolickou Sub una, kališnickou Sub utraque a také bratrskou Fraterno,“ řekl ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Názvy vín a důvod jejich pojmenování vysvětluje popis na každé lahvi. Sub una je jakostní víno odrůdové, polosuché Rulandské bílé, ročník předloňský. Sub utraque je víno s přívlastkem pozdní sběr, Rulandské modré, suché, ročník 2015. Fraterno je jakostní víno odrůdové, Modrý Portugal, suché, ročník 2016. (jah)

Nejčtenější

Pohárová osmifinále: Slavia přešla přes Chrudim, Teplice vyřadily Duklu

Autor prvního gólu Jan Sýkora (vpravo) ze Slavie se raduje se spoluhráči. Vedle...

Fotbalový Mol Cup pokračoval dvěma osmifinálovými duely. V tom prvním prohrála Dukla s Teplicemi 1:3, když všechny tři...

Srážka vlaku s člověkem omezila provoz na koridoru u Pardubic

Ilustrační snímek

Neštěstí v kolejišti zkomplikovalo v páteční odpolední špičce cestu vlaky z Prahy na Moravu po koridoru. Mezi Přeloučí...

Svitavské ulice se náhle noří do tmy, na nádraží je lepší jít s baterkou

Potemnělé ulice ve Svitavách v těchto dnech osvěcovala jen dálková světla aut.

Kdo se v těchto dnech chystá ve večerních hodinách vlakem do Svitav, měl by se vybavit dobrou baterkou nebo svítilnou v...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Při čelním střetu zemřeli dva lidé na okraji Pardubic, zřejmě nepřipoutaní

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Spolujezdec ze staršího BMW a řidič dalšího osobního vozu značky Kia zemřeli před šestou ranní v Doubravicích na okraji...

Další z rubriky

VIDEO: Na pardubické náměstí dorazil vánoční strom z Rybitví

Pardubice a vánoční strom

Vánoční dominanta Pernštýnského náměstí dorazila na své místo. Do Pardubic přijel vánoční strom.

VIDEO: Virem napadený rybník Buňkov vyvápnil vrtulník

V úterý proběhlo zavápnění rybníku Buňkov.

Přelouččtí rybáři v úterý splnili druhou podmínku veterinářů, a to, že do konce roku vydezinfikují vápnem rybník...

Pardubičtí politici podepsali koaliční smlouvu, TOP 09 vyčkává

Radnice v Pardubicích.

Řada pardubických politiků se dostala do paradoxní situace. Zatímco šéfové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v Praze tvrdě tlačí na...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz