Jiří Bartoška zavzpomínal na své první účinkování v pardubickém divadle v roce...

Jiří Bartoška zavzpomínal na své první účinkování v pardubickém divadle v roce 1956. | foto: Michal Klíma

Festival smíchu rozdal ceny, ocenil filosofické drama i hádku o jméno

  • 0
Účastníci a hosté týdenního maratonu plného komedií doběhli do cíle. Vyhlášením výsledků skončila hlavní soutěžní část 16. Festivalu smíchu. Všechny ceny si rozdělila pouze tři divadla.

Kdyby se měly inscenace letošního ročníku Grand Festivalu smíchu charakterizovat jedním slovem, nejvýstižnější výraz by byl „různé“.

Dramaturgyně Jana Uherová totiž přivedla na jeviště Východočeského divadla celou škálu komediálního žánru, k vidění byla rychlopalná konverzačka, hudební revue, suchý anglický humor nebo třeba klasická komedie ve verších.

Konečné výsledky už ale tak pestré nejsou, tři ceny putovaly do Brna, dvě do Prahy a jedno ocenění si odvezl Liberec.

Soutěžní komedie hodnotila odborná a studentská porota a své hlasy dávali i sami diváci. Odbornou porotu tvořili dramaturg České televize Zdeněk A. Tichý, recenzentka Jana Paterová a režiséři Otakar Kosek a Petr Klár. Předsedou poroty byl divadelní recenzent Jan Kolář.

„Výraznou hodnotou letošního ročníku je jistě široké spektrum žánrů - od situační komedie přes tragikomedii po moliérovskou klasiku. Není to nic nového. Festival smíchu je dramaturgicky rozprostřen přinejmenším desetiletí. Herecké výkony byly vesměs špičkové, u některých inscenací dokonce přesáhly jejich režijní nastudování,“ zhodnotil skončenou přehlídku Jan Kolář.

Festival smíchu 2016

16. ročník

Komedie roku 2015: Škola žen, Divadlo F. X. Šaldy Liberec

Nejlepší ženský herecký výkon: Alena Antalová, Městské divadlo Brno

Nejlepší mužský herecký výkon: Jan Vondráček, Divadlo v Dlouhé Praha

Cena odborné poroty: Lidská tragikomedie, Divadlo v Dlouhé Praha

Cena studentské poroty: Jméno, Městské divadlo Brno

Komedie diváků 2015: Jméno, Městské divadlo Brno

Cena Génia smíchu: Jan Vodňanský

Cenu odborné poroty získala inscenace Lidská tragikomedie, kterou uvedlo pražské Divadlo v Dlouhé. Satirické podobenství z pera filosofa Ladislava Klímy o nesplněných snech z mládí režírovala Hana Burešová.

„Lidská tragikomedie byla lepší než dvě, tři, možná čtyři další inscenace z festivalového programu. Adjektivum lepší je ovšem vágní slovo, důležité je, že byla jedinečná. Kde jinde lze uvidět v podstatě groteskně filosofický text nainscenován tak, že se po tři dlouhé hodiny publikum válí smíchy, přičemž jeho podstata zůstává zachována?“ řekl Jan Kolář.

S touto inscenací souvisí i cena za mužský herecký výkon. Za roli Jaroslava Pulce ji naprosto právem získal Jan Vondráček, který vynikajícím způsobem ztvárnil postavu ve třech životních obdobích - postupně se představil jako čerstvý maturant, o třicet let později jako troska v zajetí alkoholu a za dalších pětadvacet let coby vyléčený alkoholik a básník vnímající duchovní bytost. Jan Vondráček v šestnáctileté historii obdržel cenu pro nejlepšího herce již potřetí.

Dalším nejčastěji skloňovaným souborem na pondělním slavnostním Galavečeru smíchu bylo Městské divadlo Brno, jehož komedie Jméno bodovala hned třikrát. Líbila se studentské porotě i divákům.

„Měli jsme možnost vidět různé typy vynikajících titulů, a to jak častých účastníků festivalu, tak i méně známých souborů. Nejvíce nás bavila brněnská inscenace Jméno, nesmírně vtipná, živá komedie s výbornými hereckými výkony, v porovnání s ostatními u nás jasně vyhrála,“ řekla za studentskou porotu Kristýna Plešková.

Úspěch Městského divadla Brno ještě dokládá i cena za nejlepší ženský herecký výkon, která za roli Elisabeth Garaud Larchet patří Aleně Antalové.

Zvítězila hra zesnulého režiséra

Po sečtení všech hodnocení se Komedií roku 2015 stala veršovaná Moliérova Škola žen v podání libereckého divadla F. X. Šaldy, kterou režíroval nedávno zesnulý Ivan Rajmont.

Popáté v historii byl také vyhlášen držitel ocenění Génius smíchu, o jeho nositeli rozhoduje akademie složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, režisérů a dramaturgů. Ti letos za celoživotní přínos divadlu malých forem a originální písňové texty zvolili Jana Vodňanského.

Galavečer smíchu, kterým provázel herec Dejvického divadla Hynek Čermák, po jehož boku se vystřídaly herečky pardubické scény Petra Janečková, Jana Ondrušková a Veronika Macková, uzavřel 16. ročník Grand Festivalu smíchu, který ve své hlavní části nabídl sedm soutěžních a dvanáct doprovodných inscenací.