Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubicích bojuje sedm komedií, nechybí klasika ani politická fraška

  11:15aktualizováno  11:34
Soucitní policisté, kteří se zapletou do vlastních lží, nezkrotná zlá žena nebo třeba mrtvé duše. Ti a mnozí další se uchází o tituly nejlepší komedie za rok 2014. V Pardubicích totiž začal jubilejní patnáctý ročník divadelního Festivalu smíchu.

Také letošní patnáctý ročník Festivalu smíchu zahájil turnaj ve cvrnkání kuliček na ledové ploše. V kategorii družstev soutěžili i herci pardubického divadla. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Víkendová Kuličkiáda smíchu na dvanácti kuličkových drahách v pardubické malé aréně se stala předvojem toho, že se Pardubice stávají na jeden týden hlavním městem komedií.

V pondělí startuje hlavní část soutěžní přehlídky. Nabízí sedm inscenací sedmi divadel České republiky. Diváky čeká ruská klasika, dvě komedie z pera Williama Shakespeara, politická fraška nebo divadelní provedení filmu Woodyho Allena.

Festival je výjimečný tím, že se výhradně věnuje komediálnímu žánru.

„Vždycky zdůrazňuji, že inscenace, která se objeví ve finále, nemůže být v prvé řadě jenom vtipná a zábavná, aby se lidé smáli. Je důležité, aby inscenace byly velmi kvalitní a řemeslně dobře udělané,“ řekla o výběru dramaturgyně festivalu Jana Uherová.

Představení které bourá sály, nemusí jinde vyznít

Přehlídky se mohou zúčastnit pouze repertoárová divadla s vlastním hereckým souborem. Dramaturgyně Jana Uherová vybírala z několika desítek inscenací, které měly svou premiéru v uplynulém roce.

„Festival smíchu je reprezentativní vzorek dobré komedie, která v tuto chvíli existuje na českých jevištích a je přenositelná i jinam. To je velmi důležité - že ta inscenace může opustit svůj domov a své jeviště a hrát se pro jiné publikum. I když někdy je to přijetí různé. Divadlo je velmi proměnlivá záležitost. Někdy se stane, že pozveme inscenaci, která ve svém mateřském divadle bourá sály a je fantastická, ale na tomto jevišti tak úžasná třeba není,“ uvažuje Uherová.

A jak její výběr nakonec dopadl? „Letos máme trochu zvláštní dramaturgický plán, byť jsem se velmi snažila jej nějakým způsobem vyvážit. Ale vyvážila jsem to jen na jednu stranu - jsou to angloamerické komedie, a jen jedna ruská. Bohužel zrovna ta trochu odrazuje diváky. Nevím, jestli je to momentální situací, ale vypadá to, že vše, co je ruské, je negativní. A přitom ruská klasika za nic nemůže,“ uvedla Uherová.

První den soutěže bude patřit příběhu o dívce, kterou její nápadník kvůli pomluvě zavrhne. Různé podoby lásky v Shakespearově komedii Mnoho povyku pro nic představí herci z pražského Divadla v Dlouhé.

Domácí scéna se do soutěže zapojí s lehce morbidní komedií Lháři. V loňském ročníku s touto inscenací soutěžilo Divadlo J. K. Tyla Plzeň, diváci tak budou moci porovnat, jak text v Pardubicích pojal hostující režisér Zdeněk Dušek.

Na pardubická prkna dorazí Woody Alllen i Gogol

Zkrotit zlou ženu zkusí herci Činoheráku Ústí a jak se znovu stát americkým prezidentem, když popularita klesá k nule, poradí pražské Divadlo ABC. Bláznivou komedii o vyšetřovateli pojistných podvodů podle filmu Woodyho Allena přiveze Divadlo Antonína Dvořáka Příbram a pohled na život singles nabídne Divadlo Petra Bezruče z Ostravy. Soutěžní část uzavřou Gogolovy Mrtvé duše v podání Městského divadla Brno.

15. Festival smíchu

Výběr z programu:

MĚSTSKÉ DIVADLO PARDUBICE

26. ledna - Mnoho povyku pro nic

Divadlo v Dlouhé Praha

27. ledna - Lháři

Východočeské divadlo Pardubice

28. ledna - Zkrocení zlé ženy

Činoherák Ústí, Ústí nad Labem

29. ledna - Listopad

Divadlo ABC Praha

30. ledna - Prokletí nefritového

škorpióna, Divadlo A. Dvořáka Příbram

31. ledna - Můj romantický příběh

Divadlo Petra Bezruče

1. února - Mrtvé duše

Městské divadlo Brno

2. února - Galavečer smíchu

MALÁ SCÉNA VE DVOŘE

26. ledna - Zabiják Joe

DAMU, divadlo Disk Praha

27. ledna - Královny

Moravské divadlo Olomouc

30. ledna - Maude, Lionel a Prst

Jacksona Pollocka, VČD Pardubice

1. února - Jelení loje, ženské hlasy

s doprovodem

Podrobný program na www.festivalsmichu.cz.

Jejich výkony budou celý týden sledovat vedle diváků i dvě poroty. „Svou cenu udělí odborná porota, její alternativou je studentská porota, jež předává Cenu studentské poroty. Diváci svým hlasováním určují cenu Komedie diváků. Součtem všech hlasů je pak vyhodnoceno nejlepší komediální představení a vyhlášena cena Komedie roku. Dále se předávají ocenění za nejlepší ženský a mužský herecký výkon,“ vypočítal Radek Smetana, tiskový mluvčí divadla. Výsledky včetně držitele titulu Génius smíchu vyhlásí na Galavečeru smíchu.

Celotýdenní program na hlavním jevišti doplní i doprovodné akce na Malé scéně ve dvoře, ani letos nechybí prolog a epilog festivalu.

„Chtěla jsem, aby diváci nepřišli ani o inscenace, které se do soutěžní části festivalu nedostaly. Proto jsme trochu termíny rozvolnili a mimo soutěž je uvádíme v lednu, únoru a v březnu jako doprovodnou část festivalu,“ vysvětlila Uherová. Diváci tak mohli zhlédnout Sex pro pokročilé s Karlem Rodenem a Janou Krausovou v prologu a uvidí dvě představení pražského Divadla Palace v epilogu festivalu.

Každý festivalový den bude mít opět svého patrona, v rolích kmotrů se objeví Petr Štěpánek, tradiční maskot přehlídky Luba Skořepová, Ladislav Frej, Marián Labuda nebo například Petr Nárožný.
Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Odpůrce zdí proti povodni a kácení stromů v Žamberku se obrátil na policii

Dosud v Žamberku kvůli protipovodňové prevenci pokáceli na břehu Divoké Orlice...

Radnice v Žamberku je stále pod palbou kritiky kvůli zdem a mizejícím stromům na břehu Divoké Orlice. Neboli kvůli...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Advantage Consulting, s.r.o.
HORIZONTÁŘ OLOMOUCKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz