Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival šachu ovlivňují ruská propaganda i problémy s uprchlíky

  14:13aktualizováno  14:13
Více než tisíc hráčů se představí v hlavních turnajích na 26. ročníku Mezinárodního festivalu šachu a deskových her Czech Open, který se koná od čtvrtka 16. července až do 2. srpna v pardubické aréně. Další stovky lidí z celého světa se zúčastní doprovodných akcí.

Na Czech Open dorazí šachisté a hráči dalších her ze všech kontinentů světa. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Letos to zatím vypadá na to, že překonáme náš rekord v počtu národů, které se turnaje účastní. Momentálně máme přihlášky z 59 států světa,“ uvedl Petr Laušman, zástupce ředitele turnaje.

Podle něj kromě zástupců většiny evropských zemí dorazí účastníci ze všech kontinentů světa. Třeba Jižní Ameriku zastoupí hráči z Kolumbie a Ekvádoru, z Afriky dorazí hosté z Egypta, Alžírska, JAR nebo z Ghany, chybět nebudou ani Australané a tradičně hojná účast dorazí z Asie.

„Máme hlášené hráče z Indie, Iráku, Spojených arabských emirátů, Kazachstánu, Jižní Koreje nebo Izraele,“ vypočítává Petr Laušman.

Pořádání turnaje však logicky ovlivňuje složitá mezinárodní situace v mnohých částech světa. Tak například letos přijede poměrně málo účastníků z Ruska.

„Dorazily k nám zprávy, že v Rusku je propaganda, která říká, že u nás nejsme k Rusům zrovna přátelští. I když vysvětlujeme, že to tak není, tak stejně dorazí méně ruských hráčů. Je to dané ale spíše ekonomicky. Klesající rubl jim návštěvu Pardubic dost prodražuje,“ uvedl šéf turnaje Jan Mazuch.

Hráči nejsou uprchlíci

Ten ovšem musí myslet i na mnoho jiných možných potíží. Ty jsou spojené třeba s problémem, který vznikl kolem uprchlíků z Afriky a Asie.

„Chceme předejít jakýmkoliv problémům, takže jsme ve spojení s městskou i cizineckou policií. Bylo by nemilé, kdyby si někdo pletl hráče s uprchlíky,“ uvedl Mazuch, podle kterého však české úřady postupují při vydávání víz hráčům z Asie či Afriky velmi opatrně.

„Někdy mně to přijde až přehnané. Třeba je velmi těžké získat víza pro hráče z Kazachstánu, kteří u nás hráli už asi desetkrát a vždy se normálně vrátili domů. Ale snad se nám všechny problémy podařilo vyřešit,“ uvedl Jan Mazuch.

Hráči budou ubytování doslova po celých Pardubicích. Tradičně slušně budou obsazené vysokoškolské koleje, ale plné jsou už i hotely a penziony.

„Sehnat momentálně ubytování v Pardubicích je téměř nemožné. Myslím si, že turnaj je velký přínos pro zdejší podnikatele a majitele hotelů či restaurací,“ doplnil Laušman.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

VIDEO: Pardubické kino Sirius se po mnoha letech otevřelo. Zavál smutek

Na vývěsní tabuli mohli diváci zjistit, co se právě v kině promítalo, nebo co...

Poslední film z pravidelného programu se promítal v pardubickém kině Sirius na Vánoce roku 2006. Od té doby unikátní...

Další z rubriky

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Utýral seniora, který mu pomohl po návratu z vězení, viní muže obžaloba

Předseda Senátu Roman Drahný přistupuje k výslechu Martina Krpálka.

U Krajského soudu v Pardubicích začalo hlavní líčení s Martinem Krpálkem. Obžaloba mu klade za vinu, že sotva vyšel z...

Na Orlickoústecku bouraly dva kamiony, oba zcela zatarasily silnice

Nehoda kamionu mezi obcemi Podlesí a Mostek.

Během tří dnů se na Orlickoústecku staly dvě dopravní nehody, při nichž kamiony zcela zablokovaly silnice. Jedna se...

Najdete na iDNES.cz