Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival šachu ovlivňují ruská propaganda i problémy s uprchlíky

  14:13aktualizováno  14:13
Více než tisíc hráčů se představí v hlavních turnajích na 26. ročníku Mezinárodního festivalu šachu a deskových her Czech Open, který se koná od čtvrtka 16. července až do 2. srpna v pardubické aréně. Další stovky lidí z celého světa se zúčastní doprovodných akcí.

Na Czech Open dorazí šachisté a hráči dalších her ze všech kontinentů světa. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Letos to zatím vypadá na to, že překonáme náš rekord v počtu národů, které se turnaje účastní. Momentálně máme přihlášky z 59 států světa,“ uvedl Petr Laušman, zástupce ředitele turnaje.

Podle něj kromě zástupců většiny evropských zemí dorazí účastníci ze všech kontinentů světa. Třeba Jižní Ameriku zastoupí hráči z Kolumbie a Ekvádoru, z Afriky dorazí hosté z Egypta, Alžírska, JAR nebo z Ghany, chybět nebudou ani Australané a tradičně hojná účast dorazí z Asie.

„Máme hlášené hráče z Indie, Iráku, Spojených arabských emirátů, Kazachstánu, Jižní Koreje nebo Izraele,“ vypočítává Petr Laušman.

Pořádání turnaje však logicky ovlivňuje složitá mezinárodní situace v mnohých částech světa. Tak například letos přijede poměrně málo účastníků z Ruska.

„Dorazily k nám zprávy, že v Rusku je propaganda, která říká, že u nás nejsme k Rusům zrovna přátelští. I když vysvětlujeme, že to tak není, tak stejně dorazí méně ruských hráčů. Je to dané ale spíše ekonomicky. Klesající rubl jim návštěvu Pardubic dost prodražuje,“ uvedl šéf turnaje Jan Mazuch.

Hráči nejsou uprchlíci

Ten ovšem musí myslet i na mnoho jiných možných potíží. Ty jsou spojené třeba s problémem, který vznikl kolem uprchlíků z Afriky a Asie.

„Chceme předejít jakýmkoliv problémům, takže jsme ve spojení s městskou i cizineckou policií. Bylo by nemilé, kdyby si někdo pletl hráče s uprchlíky,“ uvedl Mazuch, podle kterého však české úřady postupují při vydávání víz hráčům z Asie či Afriky velmi opatrně.

„Někdy mně to přijde až přehnané. Třeba je velmi těžké získat víza pro hráče z Kazachstánu, kteří u nás hráli už asi desetkrát a vždy se normálně vrátili domů. Ale snad se nám všechny problémy podařilo vyřešit,“ uvedl Jan Mazuch.

Hráči budou ubytování doslova po celých Pardubicích. Tradičně slušně budou obsazené vysokoškolské koleje, ale plné jsou už i hotely a penziony.

„Sehnat momentálně ubytování v Pardubicích je téměř nemožné. Myslím si, že turnaj je velký přínos pro zdejší podnikatele a majitele hotelů či restaurací,“ doplnil Laušman.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Najdete na iDNES.cz