Obliba farmářských trhů v kraji roste. (Ilustrační snímek)

Obliba farmářských trhů v kraji roste. (Ilustrační snímek) | foto: Dan Materna, MAFRA

Čerstvé klobásky či zeleninu? Farmářské trhy v kraji znovu ožívají

  • 2
Farmářské trhy s jarem rychle přibývají. Ještě před pár lety by se daly v kraji spočítat na prstech jedné ruky. A dokonce i jejich název se ujal až v poslední době.

Farmářské trhy si už v řadě měst vybudovaly svoji tradici. Jsou stále oblíbenější a stávají se běžnou součástí nákupních pochůzek.

Kam a kdy vyrazit na farmářské trhy v kraji?

Chrudim
Kde: Resselovo náměstí
Kdy: středy dopoledne
Letohrad
Kde: Václavské náměstí
Kdy: čtvrtky měsíčně, poprvé 17. dubna
Litomyšl
Kde: Toulovcovo náměstí
Kdy: každou sobotu (mimo 21. 6. a 20. 9. - jarmark na Smetanově náměstí)
Lanškroun
Kde: náměstí J. M. Marků
Kdy: sudé pátky
Moravská Třebová
Kde: náměstí T. G. Masaryka
Kdy: každý pátek
Pardubice
Kde: Prodloužená ulice u pošty v Polabinách a Nákupní centrum na Dubině
Kdy: každou sobotu
Polička
Kde: Palackého náměstí
Kdy: středy po celý rok
Přelouč
Kde: Masarykovo náměstí
Kdy: každou středu
Rosice u Chrasti
Kde: areál bývalé cihelny Kdy: každou sobotu
Svitavy
Kde: náměstí Míru
Kdy: každou středu
Ústí nad Orlicí
Kde: Mírové náměstí
Kdy: čtvrtky jednou měsíčně
Valy u Přelouče
Kde: tržnice na břehu Labe
Kdy: neděle po celý rok
Vysoké Mýto
Kde. náměstí Přemysla Otakara II.
Kdy: každý pátek

Pěstitelům a výrobcům z bližšího okolí nabízejí šanci k prodeji jejich výrobků, výpěstků i přebytků z vlastní zahrádky. Zákazníci zase oceňují výběr čerstvého ovoce a zeleniny.

Oproti větším prodejnám nakupují poněkud jiné druhy medu, koření, pečiva, mléčných nebo masných výrobků či sazenice zeleniny, výrobky ze dřeva či ruční keramiku a mnoho dalších výrobků.

Leckde trhy již odstartovaly

Některé trhy jsou natolik zažité, že si mohou dovolit pořádání celoroční. Platí to například o nedělním tržišti ve Valech u Přelouče s mnohem bohatším sortimentem než jen potraviny, anebo o středách na Palackého náměstí v Poličce.

Ale mnoho nezaostávají ani soboty v bývalé cihelně v Rosicích u Chrasti, kde letos začali s farmářskými trhy 1. března. Není snad třeba dodávat, že právě tyto trhy mají velkou tradici. Hned na začátku března se objevily už také v Přelouči a ve Vysokém Mýtě.

Prodejní období se prodlužuje

"Tentokrát budou trhy až do konce října, loni byly jen do konce září," upozornila mluvčí svitavské radnice Zuzana Pustinová. Termíny konání trhů se prodlužují i v Litomyšli - loni se konaly do září, letos do října.

Dokonce ještě před Vánocemi se budou konat farmářské trhy v Rosicích u Chrasti i na Václavském náměstí v Letohradu a stejně tak až do konce roku chce farmářské trhy pořádat Moravská Třebová i Vysoké Mýto, kde se konají letos teprve potřetí.

V Litomyšli funguje samoregulace zákazníků

Od 3. května pořádají trhy v Litomyšli každou sobotu na Toulovcově náměstí s dvěma výjimkami jarmarků 21. června a 20. září na hlavním Smetanově náměstí.

A trhy jsou úspěšné, u zákazníků rozhoduje kvalita potravin i patriotismus. "Prereferujeme místní výrobce a kouzelné na tom je, že si to místní Litomyšláci regulují. Když se zatoulá na trhy cizí prodejce s nabídkou sýrů a podobně, poprvé třeba u něj nakoupí, aby si ho vyzkoušeli, podruhé už nenakoupí a potřetí nebo počtvrté už prodejce nepřijde. Je to samoregulační systém. Lidé jsou s trhy spokojeni, nabídka je rozmanitá," řekl za provozovatele trhů Petr Malota.

V Pardubicích neplatí trhovci žádné poplatky

Příkladem toho, že se radnice může také úplně vzdát vlivu na pořádání trhů jsou pardubické Polabiny.

"Farmářské trhy jsme skoro odpískali, protože pořádající firma nás zklamala. Trhovci si to řídí sami, jezdí k poště v Prodloužené ulici celý týden a většinou v sobotu. Nedá se však říci, že je sledujeme. Starali jsme se o ně první dva roky a pak se rozjely samovolně, ani v sobotu nevybíráme žádné poplatky," řekl starosta druhého pardubického obvodu Jiří Srbek.

Již zmíněný Petr Malota je ze spolku Generace 89, která litomyšlské trhy iniciovala a provozuje. Litomyšl je i dobrým příkladem, jak mohou trhy rezonovat s veřejností.

Jednak tam funguje spolupráce provozovatele trhů s radnicí a jednak se loni objevovaly zcela aktuální informace o prodejcích na facebookových stránkách trhů. Zájemci tak už doma u počítače vědí, že ve stínu kostelíka na Toulovcově náměstí právě nabízí pan Dvořák domácí kuřata, paní Kordíková sazenice či rodina Czechovských med.

Farmářským trhům se nedaří v České Třebové, čtvrtém největším městě Pardubického kraje. A to přestože se je radnice v minulých letech pokoušela rozjet.

"Bylo to uměle vyvolané, k ničemu to nebylo, což je dáno i tím, že v okolí farmy nejsou. Jenom se podařilo sehnat pár stánků, většinou s polským zbožím. Nestálo to za mnoho," řekl vedoucí odboru majetku města na českotřebovské radnici Jiří Smrčka.

Příliš spokojeni s loňskými prodejci nebyli lidé v Ústí nad Orlicí, kde tento týden radní odsouhlasili jiného organizátora trhů. Předchozí nepřesvědčil příliš úzkou nabídkou potravin, nově vybraný se už osvědčil v Lanškrouně a v Letohradě.

Někdy může být za nižší frekvencí pořádání farmářských trhů lobby domácích prodejců z kamenných obchodů.

Právě v Ústí nad Orlicí si živnostníci už loni stěžovali na farmářské trhy i v souvislosti s parkováním a uzavírkou náměstí. A dohodli se s radnicí na vzájemném kompromisu - že tedy farmářské trhy ano, ale jen jednou za měsíc.

"Pokud se přihlásí k prodeji přebytků ze svých zahrad místní občan, bude osvobozen od poplatku za prodejní místo," řekl starosta města Petr Hájek.

Vedle obvyklé nabídky se někteří pořadatelé snaží i o další lákadla. „Letos připravujeme obohacení trhů o výraznější nabídku občerstvení,“ uvedla například na adresu trhů v Lanškrouně mluvčí radnice Drahomíra Lišková.

"U nás na Dubině budou nabízet jeden týden mořské a druhý týden sladkovodní ryby," řekl starosta třetího pardubického obvodu Vítězslav Štěpánek o velmi navštěvovaných sobotních trzích v jeho obvodu. Letos však začnou až v květnu, protože na jejích místě je letos zatím staveniště.