Studenti z Litomyšle jsou schopni pod odborným vedením restaurovat významná...

Studenti z Litomyšle jsou schopni pod odborným vedením restaurovat významná výtvarná díla. | foto: Archiv Fakulty restaurování

Studenti z Litomyšle zachraňují vzácné obrazy, sochy i mozaiky

  • 0
Studenti a pedagogové Fakulty restaurování Univerzity Pardubice se od března pustí do zachraňování některých uměleckých skvostů české kultury. Buď se budou přímo podílet na jejich restaurování, anebo zmapují památkové postupy na jejich ochranu.

Při mapování děl z éry socialismu hodlají spolupracovat s občanskými sdruženími a aktivisty v regionech.

Fakulta vedená děkanem Karolem Bayerem uspěla se svými čtyřmi projekty, na jejich uvedení v život má pro příští čtyři roky k dispozici 37 milionů korun.

Studenti z Litomyšle jsou schopni pod odborným vedením restaurovat významná výtvarná díla.

Spolu s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze se budou studenti věnovat například tématu restaurování mozaik takzvané české mozaikářské školy ze skla a kamene a také evidenci, průzkumu a restaurování českého umění, které vzniklo ve veřejném prostoru mezi lety 1950 a 1989.

„Kromě odborné mapy, přístupné on-line široké veřejnosti, vznikne i speciální metodika dlouhodobé preventivní ochrany některých moderních materiálů. Pozornost bude věnována především sochám z laminátu, betonu a sgrafitům socialistického realismu. Při mapování uměleckých děl chce fakulta spolupracovat s občanskými sdruženími a aktivisty v regionech a mezi budoucí výsledky má patřit též popularizační seriál týkající se vybraných realizací,“ uvedla Vladislava Říhová z katedry humanitních věd Fakulty restaurování.

Fakulta se ve spolupráci s Akademií věd České republiky bude také zabývat záchranou dědictví velkých sochařů poloviny 20. století.

„Do roku 2019 se bude tým specialistů pod vedením Jakuba Ďoubala zabývat aplikovaným výzkumem, ověřováním technik a postupů, ale i restaurováním významných sochařských děl dochovaných v sádře. Součástí projektu je i příprava výstavy sochaře Stanislava Suchardy a měla by vzniknout i monografie věnovaná tomuto umělci,“ řekla pracovnice fakulty Hana Boštíková.

Na studenty a pedagogy také čeká ve spolupráci s Univerzitou Hradec Králové restaurování a prezentace barokního kulturního dědictví benediktinských klášterů v Broumově a v Rajhradě. „Předmětem budou speciální metodiky ochrany knihovních fondů i interiérů knihovny,“ řekla Hana Boštíková.

Škola získala téměř 40 milionů korun z Programu na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje národní a kulturní identity, jehož vyhlašovatelem je Ministerstvo kultury České republiky.

Fakultě restaurování se v uplynulém roce podařilo vydat dvě desítky odborných publikací, skript a vysokoškolských učebnic. Pedagogové a odborní pracovníci publikovali například tituly Kamenné památky Kutné Hory: Restaurování a péče o sochařská díla, Průzkum techniky renesančního sgrafita či Restaurování antických soch v raně novověkém Římě.