Extremisté demonstrují za propuštění vraha Pechance (24. července 2010)

Extremisté demonstrují za propuštění vraha Pechance (24. července 2010) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Extremisté táhli Svitavami. Policisté mlčeli

Skupiny odpůrců rasismu a přívrženců hnutí skinheads pochodovaly v sobotu Svitavami. Obávaný střet nenastal, město ale zažilo policejní manévry.

Ve dvě hodiny odpoledne se sešli na svitavském nádraží přívrženci hnutí skinheads, kteří se následně vydali na náměstí. Sjely se jich skoro dvě stovky. Chvíli před nimi se na cestu městem vydali odpůrci rasismu, kterých bylo poskrovnu.

"Očekáváme střet, proto jsme připraveni,máme zde posily z jihomoravského policejního ředitelství a situaci budeme sledovat i z vrtulníku," řekla před prvním pochodem policejní mluvčí Anna Štegnerová.

Obě znepřátelené skupiny se ale nakonec nesetkaly a policie zasahovat nemusela. Do Svitav proto kvůli možným srážkám demonstrantů dorazila více než stovka těžkooděnců, policejní kamion dovezl také šest koní s výstrojí do vřavy demonstrantů.

Policie očekávala, že se na každý průvod sejde kolem sto padesáti lidí, Odpůrců rasismu a anarchistů se však nakonec sešly asi tři desítky. Většinu z pochodující skupiny přitom tvořili Romové, anarchistů přijelo jen pár.

Průvod se možná právě proto ani nevyznačoval levicovou rétorikou, pochodující demonstranti si spíše stěžovali na to, že se jim v zemi špatně žije. V tom se kupodivu shodovali s hesly, které skandoval i druhý pochod.

Hesla "Oběti systému" nebo "Nejsme právní stát" vyjadřovala to samé, na co poukazovali odpůrci rasismu.

Rasisté pochodovali za osvobození vraha Pechance

Skinheads, kterých se sešlo kolem dvou set, si ale ve svých projevech neodpustili nacionální projevy. Jeden z demonstrantů například na náměstí uvedl, že Rom, který se přihlásí ke svému původu, je hrdina, kdežto když se někdo veřejně přihlásí k bílé pleti, je považován za rasistu.

Policie na projevech demonstrantů nic rasistického neshledala. Obě skupiny ale nespustila z očí. Bojovou náladu však neměl nikdo, obavy z možného střetu se nenaplnily. Přesto například policisté nekompromisně kontrolovali každého Roma, který se k průvodu nacionalistů jen přiblížil.

Poznali to například tři z nich, když vyšli z restaurace nedaleko náměstí a o demonstraci kousek od nich neměli očividně vůbec ponětí. Težkooděnci však u nich byli okamžitě.

Důvodem pochodů byla osoba Vlastimila Pechance. Ten byl v roce 2003 odsouzen za vraždu třicetiletého Roma Oty Absolona. Nacionalisté tvrdí, že byl odsouzen nevinně a skandovali proto hesla typu "Pechanec není vrah", Anarchisté zase poukazují na to, že Pechanec spáchal rasisticky motivovaný čin.

Policejní manévry skončily v šestnáct hodin.

Pochody kvůli Pechancovi

V roce 2001 podle soudu Vlastimil Pechanec dvakrát bodl do břicha Otu Absolona. Pechanec šel o dva roky později na sedmnáct let do vězení.

Absolonova družka v roce 2002 zemřela na rakovinu, měli spolu dvě malé děti. Znalci Pechance označili za člověka těžko převychovatelného, Pechanec se však u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný, a důkazy označil za smyšlené. Jeho příznivci poukazují na chyby ve vyšetřování a žádají, aby byl propuštěn. Tehdejší státní zástupkyně Renata Vesecká dokonce sama upozorňovala na to, že policie nedostatečně zajistila stopy a smrtící zbraň. Nůž, kterým byl Absolon zavražděn, našla zcela náhodou servírka, když vyšla před bar.