Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemám odvahu ptát se, proč musel jít Kusý z klubu, říká Stříteský

  14:44aktualizováno  14:44
Jako primátor vedl Pardubice osm roků. V zastupitelstvu seděl dokonce dvacet let. Málokdo může hodnotit současný stav města tak zasvěceně jako Jiří Stříteský. Politika z ODS rozčiluje liknavost dnešních radních i stav v jeho straně.

Jiří Stříteský, ODS | foto: MF DNES

Stříteského jméno vyvolává v Pardubicích rozporuplné reakce. Jasné ale je, že je a na dlouhou dobu zřejmě i zůstane nejvýraznějším primátorem města. Rozhodnutí z jeho éry významně změnila tvář města v pozitivním i negativním smyslu. Za hokejovou arénu se Pardubice stydět nemusí, do Afi Paláce denně proudí tisíce lidí.

Na druhou stranu fotbalový stadion, třída Míru, Tyršovy sady, okolí nádraží i jiná místa volala po vylepšení už před lety. Toho se však Pardubáci nedočkali, stejně jako třeba silničních obchvatů. "Neříkám, že se vše povedlo, ale alespoň jsme něco udělali. Dnes mám pocit, že město úplně stojí na místě," říká bývalý senátor.

Jak hodnotíte výsledky dnešního vedení města?
Nebudu je kritizovat. Řekli by, že se mstím. Myslím, že každý vidí, jak se věci daří nebo ne. Jen jsem paní primátorce Štěpánce Fraňkové už několikrát řekl do očí, že je třeba začít jednat rázně. Bouchnout do stolu a rozhodnout.

Jiří Stříteský

Narodil se 3. listopadu 1943, takže nedávno oslavil sedmdesátiny. Po maturitě na obchodní akademii v Pardubicích vystudoval v letech 1961 až 1966 Vysokou školu ekonomickou v Praze. Poté pracoval na vedoucích pozicích v podnicích Prefa Pardubice a Průmstav Pardubice. Po roce 1990 si založil obchodně-poradenskou firmu Systema Audit, které se věnoval do roku 1998, kdy se stal primátorem. Nyní v ní opět pracuje. V letech 1990 až 2010 působil jako zastupitel Pardubic, z toho v letech 1998 až 2006 byl primátorem Pardubic. Do ODS vstoupil krátce po jejím založení a v jejím dresu se stal v roce 2004 senátorem za Pardubice.

V čem třeba?
Tak třeba ty nekončící debaty o každém větším projektu. Takto se prostě nedá ničeho dosáhnout. Nikam to nevede. Pramení to myslím z celkové atmosféry na radnici.

Jak to myslíte?
Mně se třeba nikdy nestalo, že by mi na poradu nepřišel náměstek a nikdo nevěděl, kde je. Nebo že by zastupitelstvo či tisková konference nezačala přesně na čas. To jsou sice na první pohled maličkosti, ale o něčem to vypovídá.

Co říkáte na to, že primátorka zvrátila vámi připravené usnesení a na opravené třídě Míru budou stejně jezdit trolejbusy?
Odpovím vám jako dědeček, který často hlídá vnučku. Já tam s ní prostě nepůjdu. Přece ji nevezmu na zahrádku u cukrárny s tím, že budu jen trnout, kdy se rozeběhne a skočí pod trolejbus. To není žádná pěší zóna, je to paskvil, který nebude příliš funkční.

Co říkáte na pomoc hokejovému klubu? Sám jste ho na konci devadesátých let ve funkci primátora zachraňoval před krachem.
Hlavně by někteří snílci měli rychle opustit tu myšlenku, že hokej bude někdy vydělávat. Nebude. Vždy se tam budou peníze nosit, stejně jako do dostihového spolku. Proto si myslím, že město by mělo klubu pomoci.

Hokej jste dával do kupy s bývalým manažerem Zbyňkem Kusým. Co jste říkal na jeho nečekaný konec ve funkci?
Nerozuměl jsem tomu, a abych byl upřímný, nikdy jsem po tom důvodu ani nepátral.

Co tím chcete říct?
Zbyňka si hodně vážím. Ačkoliv nedosáhl nějakého závratného vzdělání, dokázal se neskutečně vypracovat a uspět. Když jsem viděl, jaký má vztah třeba se šéfem mezinárodní hokejové federace René Faselem, tak jsem jenom žasl. Dostal se tak vysoko, jak jenom mohl. Navíc mi několikrát pomohl. Ovšem jsem přítel i s Romanem Šmidberským, kterému jsme klub prodali. Nechci od něj slyšet něco, kvůli čemu bych si musel přestat vážit jeho nebo Zbyňka.

Chodíte pořád na hokej?
Ano, ale třeba v pátek jsem ze zápasu se Spartou utekl po druhé třetině. Bolelo mě u srdce z toho, jak naši nestíhali. Beru to, že reprezentují Pardubice. Nesnáším proto, když prohrávají.

Co vlastně děláte, máte ještě politické ambice?
Ne, už nikam kandidovat nebudu. Jsem řadový člen ODS a pracující důchodce. Vrátil jsem se do firmy Systema Audit, kterou jsou po nástupu na pozici primátora musel opustit. Snažím se ale pracovat jen čtyři dny v týdnu. Přece jen síly pomalu ubývají.

Má podle vás ODS stále šanci na záchranu?
Má, ale bude to dřina. Musíme se přestat hádat a začít pracovat. Nějaké intriky a zákulisní pomlouvání nás může úplně zničit.

V Pardubicích se stranu snaží obrodit Jiří Janků. Jak se koukáte na tohoto mladého podnikatele?
Já mu fandím, ale bude to mít strašně těžké. V tuto chvíli nikoho lepšího nemáme a on se skutečně snaží. Ovšem řada starších kolegů mu hází klacky pod nohy a intrikují proti němu. To se projevilo třeba tak, že jsem nedostal delegaci na sjezd strany. Někdo měl strach, že bych za Jirku mohl lobbovat. Pokud to však ustojí, ODS má ve městě slušnou šanci v komunálních volbách. Tu jí dává současná radniční koalice.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

Neexistující most přes říčku rozdělil obyvatele pardubického Svítkova

Ilustrační snímek

Malá říčka Bylanka v šestém pardubickém obvodu doslova i názorově rozdělila obyvatele Svítkova. Ti ze satelitu chtějí...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

V Pardubicích v noci hořelo auto i dům, nejspíš to způsobil žhář

Požár auta a domu ve Svítkově, části Pardubic. (17. 8.2018)

Dnes po půlnoci vzplálo osobní auto v pardubické městské části Svítkov. Plameny přeskočily i na rodinný dům. Okolnosti...

Najdete na iDNES.cz