Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Explosia zaměstnancům předvádí výbuchy i požáry. Aby viděli, do čeho jdou

  8:44aktualizováno  8:44
Pardubická společnost Explosia v loňském roce vykázala rekordní zisk 50 milionů korun a mohla si dovolit přijmout 150 nových zaměstnanců. Její šéf Josef Tichý však potvrzuje, že část půjčky, která ji v roce 2011 zachránila z existenčního ohrožení, stále zůstává nesplacena.

Generální ředitel pardubické Explosie Josef Tichý. Továrna je spojená s výbušninou Semtex. Její šéf tvrdí, že jeho výroba byla vždy jen malá a dnes má díky ochranným prvkům i bezpečnou distribuci. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Semtínská společnost Explosia je známá především díky výrobě Semtexu, přestože se ho vždy vyrábělo jen malé množství. Nově ale své portfolio rozšířila i o výrobu komponent do airbagů.

„Jedná se o propelent, který po zažehnutí nafoukne záchranný vak. Laická veřejnost příliš neví, že uvedený produkt vyrábíme,“ říká generální manažer Explosie Josef Tichý.

V roce 2011 se Explosia ocitla v obrovské ztrátě, která činila téměř 85 milionů korun. Čím to bylo způsobeno?
Ekonomická ztráta nevznikla náhodně. Problémy, ve kterých se společnost nacházela, byly dlouhodobého rázu a byly patrné už před tímto datem. Rok 2011 byl pak pro nás kritický kvůli tomu, že došlo k tragické havárii. V roce 2009 se nám podařilo ekonomický propad Explosie zastavit, s výjimkou roku 2011 bylo zřejmé, že Explosia jde nahoru. Rok 2011 ale pro nás tehdy znamenal určité existenční ohrožení. Dostali jsme však půjčku, což nám pomohlo situaci stabilizovat.

V té době měla Explosia hodně velké dluhy. Podařilo se je splatit, nebo ještě nějaké zůstávají?
S největší pravděpodobností zbytek půjčky splatíme letos v září.

Které manažerské rozhodnutí podle vás vedlo k tomuto vzestupu společnosti?
Klíčové byly personální změny a posílení výkonného managementu. Podstatné ale také bylo soustředění se na využití vnitřních zdrojů a zkušeností našich zaměstnanců. Byly dohodnuty další obchodní projekty, které nám zabezpečily nárůst obratu a zisku. Předloni jsme ještě měli ztrátu 13 milionů korun, v loňském roce pak už zisk 50 milionů korun.

Čím je způsobeno, že loňský rok byl tak rekordní?
Výsledky byly dány předchozí přípravou nové strategie společnosti. Měli jsme vyjednány různé kontrakty, které nebyly soustředěny jen na jednoho partnera. Určitý vliv měla i stávající politická situace ve světě, ale nebyl to dominantní aspekt. Situace nám také umožnila nabrat dalších 150 zaměstnanců.

V současné době zaměstnáváte tedy více než 570 lidí. V minulosti přitom docházelo k problémům, kdy zaměstnanci nedostávali včas celé platy, což vedlo k rozporům s odboráři. Jaká je situace nyní?
V roce 2011 byla pouze zdržena výplata části mezd, týkalo se to asi jen týdne či 14 dnů. V současné době žádné problémy nejsou, naopak jsme loni obnovili výplatu prémií. Na letošní rok jsme zvedli základní mzdy zaměstnanců.

Je těžké shánět odborné pracovníky?
Je to docela problém. Potřebujeme získat kvalifikované síly, ale není možné je sehnat na trhu, protože učňovské školství se téměř rozpadlo. Musíme hledat, kde se dá.

Jaký přístup mají vaši zaměstnanci k materiálům, s nimiž pracují? Mají k nim úctu, nebo se setkáváte s nedbalostí? Ta ostatně byla v roce 1984 příčinou výbuchu, při němž zahynulo pět lidí a dalších dvě stě jich bylo zraněno...
Existují pracovní předpisy, které jsou proti jiným oblastem tvrdé, což je dáno povahou zboží, které tu vyrábíme. Zaměstnance bereme na náš polygon a ukazujeme jim, co dané výbušniny dokážou udělat, aby měli svou vlastní představu, co by mohlo nastat, kdyby porušovali pracovní předpisy. Nesmějí se bát, ale zároveň nesmějí být laxní. Musí mít k tomu produktu úctu a musí vědět, že když budou s výbušninou pracovat bezpečně, nic se jim nestane.

Jak si to mám v reálu představit? Prostě před nimi vyhodíte do povětří kopec?
Produkt, s nímž pracují, se před nimi zapálí, iniciuje k výbuchu. Provedou se před nimi zkoušky, které jsou nezbytné, aby si dokázali představit, co ten materiál dokáže.

Do kterých zemí vyvážíte?
Prakticky do celého světa. Nejsme ale jako výrobci jiného zboží, kteří mohou vyvážet kamkoli bez jakýchkoli omezení. Náš materiál má svá specifika a nemůže ho dostat každý. Musíme dbát na to, abychom zboží dávali těm, kteří na to mají oprávnění.

O jaké zakázky je největší zájem, a které naopak ubývají?
To se dá těžko říci, trh je velice rozmanitý. Postupně se snižuje objem práškových trhavin, a naopak narůstá objem trhavin emulzních. Přesto jsou teritoria, kde uživatelé chtějí právě práškovou trhavinu, protože jsou na ni zvyklí třeba třicet let. Semtex tu máme od roku 1954, ale už to není ojedinělý produkt ve světě, konkuruje mu americká plastická trhavina C-4. My ze Semtexu ale vyrábíme takzvané Razory, což jsou palebné kumulativní nálože na likvidace konstrukcí.

Ze slavného Semtexu ale už je v podstatě okrajové zboží…
To se nedá takto říct. Ve srovnání s průmyslovými trhavinami se ho vždy vyrábělo malé množství. Nikdy to nebyly tisíce tun, vždy jen desítky tun. Je to naše rodinné stříbro, které tu držíme, protože na něm ukazujeme, co umíme.

Josef Tichý

Jednašedesátiletý rodák z Vysočiny. V Explosii začal pracovat 1. července 1978, práh společnosti ale překročil už v roce 1972 jako student. Na pozici generálního manažera působí od konce roku 2009, vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Je ženatý, má tři děti a pět vnoučat. Jeho největším koníčkem je včelaření, kterému se věnuje už 45 let.

Jak si chráníte know-how Semtexu? Kolik lidí zná jeho „recepturu“?
Máme oddělení, které nám ošetřuje patenty. Samotnou „recepturu“ zná jen úzká skupina lidí. Pokud byste udělala prostou analýzu a zkusila z toho Semtex udělat, budete mít drobenku, ne plastický materiál. Potřebujete znát výrobní postup.

Máte nějaké možnosti, jak zamezit zneužití Semtexu? Třeba za komunismu se totiž dostával do zemí, kde jej využívali teroristé.
Předně Explosia ani v minulosti neměla s těmito skupinami nic společného. Semtex se prodával vždy podle určitých pravidel a omezení. To, že se třeba do Libye dostal náš Semtex, stejně jako americká trhavina C-4, je obecně známý fakt. Od té doby musí být plastické trhaviny značkovány. Činíme vše proto, aby identifikace materiálu byla zcela průkazná a nedošlo ke zneužití.

Co přesně obnáší ono značkování?
Do plastických trhavin se přidává speciální aromatická látka, která je i v mizivých koncentracích snadno identifikovatelná. Pokud bych vám teď dal do ruky Semtex, abyste ho promnula a udělala z něj kuličku, nedoporučoval bych vám potom alespoň 14 dnů jít na letiště. Materiál zůstane na pokožce, dostane se za nehty a dobře se identifikuje.

Jak šel čas Historie firmy Explosia

1920 Založení Československé akciové továrny na látky výbušné v Semtíně.

1922 Zahájení výroby černého prachu a trhavin.

1923 Pardubická společnost začala vyrábět bezdýmné prachy.

1934 Firma přejmenována na Explosia a. s.

1946 Spojením Explosie a Synthesie vzniká společný podnik, který dostal název Synthesia n. p.

50.léta Vývoj víceúčelové plastické trhaviny Semtex, pod nynějším názvem se začal vyrábět v roce 1964.

1984 Ničivý výbuch skladiště střelného prachu si vyžádal pět mrtvých a na 200 zraněných, po skladišti zůstala v zemi sedm metrů hluboká jáma s průměrem deset metrů.

2002 Převedení vlastnických práv státu.

2008 Veškeré akcie společnosti přešly do správy Ministerstva financí České republiky.

2011 Výbuch nitroglycerinu v areálu podniku si vyžádal čtyři lidské životy.

2014 Převod podniku z ministerstva financí na ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli případnému podezření na střet zájmů šéfa financí Andreje Babiše.

Ve kterých ohledech Explosii nejvíce ovlivňuje to, že je vlastněna státem?
Jsme akciová společnost vlastněná státem, tudíž se musíme chovat jako jakákoli jiná akciová společnost. Nemáme žádnou výhodu, kterou mají klasické státní podniky, o dotace musíme žádat stejně jako jakýkoli jiný soukromý subjekt. Pravidla jsou pro nás mnohdy komplikovanější - aby nedošlo k nepovolené podpoře státu. Stát má své zástupce v naší dozorčí radě, kteří nás sledují stejně bedlivě jako naši konkurenti.

Velkým tématem byla také privatizace Explosie. Hovořilo se například o tom, že ji koupí Andrej Babiš. Jak to vypadá nyní?
V době, kdy společnost roste, by bylo nesmyslné diskutovat o privatizaci. S ohledem na to, co ve světě probíhá, by Explosia měla být strategický podnik, který by měl zabezpečit prostředky pro obranu státu.

Jaké jsou vyhlídky Explosie do budoucnosti? Bude i nadále v černých číslech?
Za prvních pět měsíců letošního roku máme zisk už téměř 40 milionů korun. Naším cílem je v roce 2017 v tržbách prolomit jednu miliardu korun. Připravuje se navíc celý program na modernizaci Explosie.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Auto vyletělo ze silnice a řidič z něj vypadl, má těžké zranění hlavy

Vrtulník pražské záchranky zasahuje u vážné nehody v Ronově nad Doubravou.

Těžká dopravní nehoda se stala dopoledne mezi Třemošnicí a Ronovem nad Doubravou. Řidič osobního auta značky Renault...

Další z rubriky

Na tahu u Litomyšle do sebe narazila čtyři auta, jedno bylo policejní

Místo nehody na pětatřicítce u Litomyšle před odbočkou na Sedliště.

Těsně před sedmou hodinou zablokovala silnici první třídy číslo 35 u Litomyšle na Svitavsku nehoda tří dodávek a...

Králíky mají nové muzeum. Historie celnictví zaujme pašovaným kontrabandem

Východočeský památník celnictví v Králíkách. Místopředseda Východočeského klubu...

Králíky mají novou expozici Východočeského památníku celnictví. V budově bývalého gymnázia ji na profesionální úrovni...

Pat kolem D35 u Litomyšle. Zastánci konkurenčních tras trvají na svém

Ilustrační snímek

Možnost, že by spory mezi zastánci dvou různých variant budoucí dálnice D35 kolem Litomyšle skončily nějakým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz