Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Explosia se dostává z potíží. Babiš ji nechce a dává od ní ruce pryč

  12:44aktualizováno  12:44
Pardubická společnost Explosia po letech ztrát začíná nabírat lidi a vydělávat. Státní firmu bude řídit ministerstvo průmyslu a obchodu. Ve hře je i její privatizace. Ministr financí Andrej Babiš vylučuje, že by měl o továrnu zájem holding Agrofert, jehož je majitelem.

Sklady Explosie v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Smrtící výbuch, dluhy, potíže s bankou, protesty odborářů. Z pardubické továrny na výbušniny Explosia chodilo v posledních letech zpráv hodně, ale povzbuzující moc nebyly. Teď se to snad mění.

Společnost, ve které přišel na svět semtex, míří nahoru. Loni jí navýšení základního kapitálu od státu posloužilo k investicím do technologií, které se nyní vracejí. Pomoc státu už nepotřebuje, a jestliže před rokem zaměstnávala 436 zaměstnanců, po navýšení směnnosti je to nyní už více než pět stovek.

"Společnost si vede významně lépe, než tomu bylo v uplynulých letech, a to díky získání několika významných zahraničních zakázek především v oblasti bezdýmných prachů," řekl ředitel Explosie Josef Tichý.

Právě státní pomoc ve výši 250 milionů korun Explosii vyčetl nedávno ministr financí Andrej Babiš bývalému ministru financí Miroslavu Kalouskovi z TOP 09.

"Pan Kalousek ještě 3. července 2013 stačil navýšit základní jmění v Explosii o 250 milionů korun, protože jeho kámoš zbrojař tam má nějaké zakázky," řekl Babiš.

Kalousek namítl, že Explosia je dodnes státní, protože ji kdysi zprivatizoval Babiš, a pak ji zase státu prodal zpět. "Od té doby se stát s Explosií trápí," uvedl Kalousek.

Obrat stoupl o sto milionů korun

Ve srovnání s předloňským rokem, kdy Explosia dosáhla obratu zhruba 510 milionů korun, stoupl loni obrat o 100 milionů a letos očekává díky novým zakázkám další nárůst k hladině 700 milionů korun.

Jiří Tichý je přesvědčen, že za normálního stavu věcí Explosia musí v letošním roce dosáhnout kladného hospodářského výsledku. Tím spíš, že po zisku několika významných zahraničních zakázek bude dále navyšovat výrobní kapacity.

V době, kdy se Explosii daří, se bude sto procent jejích akcií zřejmě stěhovat. Dosud vlastní akcionářská práva ministerstvo financí.

"Požádám vládu, aby mi vyhověla předat akcionářská práva ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi, jelikož mě v případě mé přímé žádosti odkázal na vládu," uvedl pro MF DNES ministr financí Andrej Babiš.

Pardubický výrobce trhavin a střelivin je často zmiňován jako objekt potenciálního střetu zájmů Andreje Babiše, protože Agrofert vlastní sousední Synthesii, přičemž oba podniky jsou silně provázány. Synthesia je největším obchodním partnerem Explosie z pohledu zajištění surovin, energií a služeb.

Na rozdíl od minulosti však Explosia nemá vůči Synthesii žádné dlouhodobější závazky po splatnosti. Další možný střet zájmů by mohl vyplývat alespoň podle kritiků z případné chuti Agrofertu ujmout se Explosie po její privatizaci, pokud se k ní vláda odhodlá.

Bude se Agrofert ucházet o Explosii? "To vylučuji," uvedl Andrej Babiš.

Šéf Explosie Josef Tichý případné odstátnění nepovažuje za šťastné.

 "V okamžiku, kdy jde Explosia nahoru a roste její hodnota, nepovažuji to za ideální chvíli k prodeji z pohledu jejího vlastníka. Při vstupu silného partnera do Explosie se skutečnými úmysly do ní investovat by Explosie mohla získat prostor pro expanzi. V opačném případě, kdy by do Explosie vstoupil sice silný partner, ale s ´jinými úmysly´, hrozila by likvidace výbušinářského oboru v Pardubicích se všemi důsledky," řekl Josef Tichý.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Honí mě chlapi s lopatami, opakoval muž. Celou noc seděl na stromě

Městská policie Pardubice mění vzhled svých vozidel. Foto: MP

Neobvyklý zásah si brzy ráno připsali pardubičtí strážníci. Z koruny vzrostlého listnáče v chatové oblasti v Brozanech...

Další z rubriky

Sportovní park v Pardubicích rozpohyboval tisícovky dětí

Sportovní park Pardubice. (11.8.2018)

Kdo chtěl o víkendu zaparkovat v centru Pardubic, zejména tedy v blízkosti soutoku Labe a Chrudimky, brzy zjistil, že...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Najdete na iDNES.cz