Veřejně přístupné fontány mají i v Lázních Bohdaneč.

Veřejně přístupné fontány mají i v Lázních Bohdaneč. | foto: Michal Klíma, MAFRA, MAFRA

Osvěžit se v kašně může mít horší následky než vykoupat se v kaluži

  • 9
Voda ve fontánách sice v létě děti láká k osvěžení, ale existuje dost rozumných důvodů, proč by jim tuto zábavu měli rodiče odepřít. Rozbory vody ve fontánách na Pardubicku dokazují, že je plná špíny, parazitů i plísní.

Kdo si plete městské fontány s koupalištěm, riskuje velké zdravotní potíže. Voda v kašnách a fontánách obsahuje zbytky kůže, chlupy, prach z ulice, ale především také bakterie.

"V takové vodě lidé mohou chytit různé parazity, měňavky, plísně i houby. Zcela běžně se tam vyskytují prvoci a nálevníci," upozorňuje ekolog Jiří Klicpera, který má k dispozici přesné rozbory.

Hygienici sledují koupaliště, fontány ne

Hygienici povinnost kontrolovat kvalitu vody ve fontánách nemají. Jedná se totiž pouze o okrasný prvek, který rozhodně není určen ke koupání. Jenže rodiče neodradí ani velké cedule, že vstup do kašen se přísně zapovídá a že voda v nich je chemicky ošetřena.

"Nenapadlo mě, že ta voda představuje takové riziko. Když si ale uvědomím, kdo všechno se v ní už předtím ráchal a že tam močí psi, budu od fontán syna rozhodně držet dál," říká Lenka Šotolová ze Skutče, matka čtyřletého Davida.

Kašny a fontány do sebe nachytají všechny nečistoty ze vzduchu a ty pak filtrace nezvládnou odstranit. Tak popisuje fungování městských fontán ekolog Jiří Klicpera. "Kolikrát je to i horší, než se koupat v kaluži. V Lázních Bohdaneč je například fontána na náměstí s hustým automobilovým provozem. To samé platí třeba v Pardubicích pro fontánu před vlakovým nádražím," vyjmenovává Jiří Klicpera.

Děti i psi pijí vodu plnou chemie

Ačkoliv údržbáři vodu chemicky čistí, bakterie se v ní rychle množí, zvláště pak v tropických dnech.

"Vodu neměníme, ale jelikož se odpařuje, tak průběžně dopouštíme novou. Filtruje se přes pískovou filtraci a přidáváme do ní činidla proti růstu řas a na úpravu pH. Tato technologie je na bázi chlóru, takže rozhodně není vhodná na pití, a to ani pro zvířata," vysvětluje Lenka Tobolková, vedoucí odboru majetku a správních činností na prvním městském obvodu v Pardubicích.

Parazité a nepříjemné střevní potíže ohrožují děti, které si jen těžko uvědomí, že ne každá voda je na hraní, i psy, kteří hledají v horku zdroj vody. Ošklivý ekzém může způsobit i obyčejná alergie na chlór.

"V Pardubicích přitom existují tři pítka. Na náměstí Legií je pítko napojené na vodovodní řad a pak máme pítka na Karlovině a u Východočeského divadla," dodává Lenka Tobolková.