Radarový systém VERA-NG | foto: ERA Pardubice

Pardubická Era prorazila do NATO, dodá alianci dva radary Věra

  • 45
Pardubická společnost Era v sídle Severoatlantické aliance v Bruselu podepsala smlouva na dodávku radiolokátoru Věra nové generace pro potřeby aliančních vojsk. Cena dohodnutého obchodu dosahuje stovek milionů.

"Alianci dodáme dvě mobilní soupravy VERA-NG a logistickou podporu na deset let včetně školení operátorů," uvedla mluvčí společnosti Lenka Stejskalová Reichová. Cena kontraktu dosahuje stovek milionů korun.

Era vyrábí sledovací technologie pro řízení letového provozu, letištní provozy a pro oblasti vojenství a bezpečnosti. Nejznámější je právě pasivní sledovací systém Věra, který dokáže objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen.

Může najednou sledovat až 200 letounů a dokáže velmi přesně stanovit vzdálenost a výšku cíle. 

Vítězná nabídka společnosti vyhrála ve výběrovém řízení, do kterého se přihlásilo 28 firem z deseti aliančních zemí.

"Již v rámci vyhodnocování nabídek se Era jako jediná dostala až k fázi reálné ukázky systému Vera-NG v praxi. Armáda České republiky, která tento pasivní radiolokační systém dlouhodobě využívá, zabezpečila během cvičení obsluhu systému i lety vojenských letadel, které systém nejen vidí, ale také přesně identifikuje," doplnila Reichová.

Zobrazovací jednotka radarového systému VERA-NG

Zakázku platí z Programu bezpečnostních investic NATO a končí v létě 2018. Pořizované pasivní sledovací systémy představují prvotní zavedení této pokročilé technologie do NATO a budou součástí širšího aliančního systému pro řízení vzdušných operací umístěného na severoitalské základně Aliance.

"Jedná se o významný úspěch naší společnosti, kterým se završuje mnohaletá snaho o spolupráci s NATO. Projekt je v první řadě významná mezinárodní reference, která nám pomůže otevřít cestu k dalším zákazníkům," uvedl Viktor Sotona, generální ředitel Era.

Era je tak první společností ze zemí bývalého východního bloku, která uspěla v silné mezinárodní konkurenci v tendru na nákup radiolokačních technologií přímo vypsaných centrálou NATO.

Doposud u NATO výrazněji uspěly ještě společnost Montservis Praha, která se podílela na modernizaci letecké základny v italském Avianu, společnost Karbox, která dodává pro NATO speciální kontejnery, a stavební firmy, které se podílely na dostavbě leteckých základen v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou.