Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu začínají brzdit rozvoj Poličska.

Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu začínají brzdit rozvoj Poličska. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Vedení postavit můžete, vzkazuje ministerstvo. Sloupy ale musí být nižší

  • 1
Zástupci ministerstva obrany a společnosti ČEZ se dohodli na tom, jakým způsobem bude vybudováno vysokonapěťové vedení mezi Poličkou a Svitavami. Kvůli ochrannému pásmu radaru hrozilo, že se chystaná akce oddálí.

Spolu s dráty nataženými od Hlinska má nové vedení do několika let zajistit dostatek proudu pro Poličsko, kde ČEZ už řadu měsíců odmítá žádosti velkých odběratelů o nová připojení.

Energetický gigant ČEZ, který trasu vedení z Poličky do Svitav plánuje minimálně šestým rokem, se před nedávnem od ministerstva obrany dozvěděl, že v cestě novým sloupům stojí armádní radar, respektive jeho ochranné pásmo.

„Nikdy dříve nevznesli žádnou připomínku a s trasou souhlasili bez výhrad, proto nás nyní jejich reakce a nesouhlas s výstavbou zaskočily,“ sdělila nedávno mluvčí energetické společnosti Šárka Beránková. Zdálo se, že pokud by se ministerstvo s projektanty a obcí Pomezí, na jejímž katastru ČEZ narazil, nedohodlo, hrozilo reálné riziko oddálení stavby o několik dalších let.

Trasa vedení se posune, nebude nutné měnit územní plán

Specialisté a projektanti z ČEZ na posledním setkání s Armádou České republiky nakonec shodu našli. Vedení půjde jen pár metrů od původně plánované trasy.

„Výsledkem společných jednání je návrh dílčího posunutí trasy vedení dále od radaru směrem k obci Pomezí při zachování umístění v koridoru schváleném v Zásadách územního rozvoje Pardubického kraje, územního plánu obce Pomezí a doporučenými závěry EIA,“ sdělila Šárka Beránková z ČEZ.

Ústupek však energetici udělat musí. Nové protivzdušné radary, které mají do roku 2020 vyrůst na kopci nad Poličkou a nahradit ty stávající, mají předepsané ochranné pásmo. Kvůli němu budou nakonec vysokonapěťové sloupy menší.

„Bylo navrženo nové uspořádání vodičů a jiný typ podpěrných bodů, které jsou nižší než původně navržené. Tímto opatřením bude minimálně ovlivněn vyzařovací úhel radaru a zamezeno rušení tohoto radiolokačního zařízení,“ dodala mluvčí ČEZ k nově vyprojektovanému řešení.

Zdržení příprav stavby inisterstvo obrany odmítlo. Na radary projektanty upozornilo již před dvěma lety. „Ministerstvo obrany si není vědomo žádných komplikací, které by svým postupem v této věci způsobilo,“ řekl mluvčí rezortu Jiří Caletka.

Pokud získá ČEZ od ministerstva kladné stanovisko k novému technickému řešení, nebude již po odkupu pozemků výstavbě nic bránit. Elektrické vedení z Hlinska do Svitav by mohlo být hotové na konci roku 2018.