Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení postavit můžete, vzkazuje ministerstvo. Sloupy ale musí být nižší

  8:32aktualizováno  8:32
Zástupci ministerstva obrany a společnosti ČEZ se dohodli na tom, jakým způsobem bude vybudováno vysokonapěťové vedení mezi Poličkou a Svitavami. Kvůli ochrannému pásmu radaru hrozilo, že se chystaná akce oddálí.

Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu začínají brzdit rozvoj Poličska. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Spolu s dráty nataženými od Hlinska má nové vedení do několika let zajistit dostatek proudu pro Poličsko, kde ČEZ už řadu měsíců odmítá žádosti velkých odběratelů o nová připojení.

Energetický gigant ČEZ, který trasu vedení z Poličky do Svitav plánuje minimálně šestým rokem, se před nedávnem od ministerstva obrany dozvěděl, že v cestě novým sloupům stojí armádní radar, respektive jeho ochranné pásmo.

„Nikdy dříve nevznesli žádnou připomínku a s trasou souhlasili bez výhrad, proto nás nyní jejich reakce a nesouhlas s výstavbou zaskočily,“ sdělila nedávno mluvčí energetické společnosti Šárka Beránková. Zdálo se, že pokud by se ministerstvo s projektanty a obcí Pomezí, na jejímž katastru ČEZ narazil, nedohodlo, hrozilo reálné riziko oddálení stavby o několik dalších let.

Trasa vedení se posune, nebude nutné měnit územní plán

Specialisté a projektanti z ČEZ na posledním setkání s Armádou České republiky nakonec shodu našli. Vedení půjde jen pár metrů od původně plánované trasy.

„Výsledkem společných jednání je návrh dílčího posunutí trasy vedení dále od radaru směrem k obci Pomezí při zachování umístění v koridoru schváleném v Zásadách územního rozvoje Pardubického kraje, územního plánu obce Pomezí a doporučenými závěry EIA,“ sdělila Šárka Beránková z ČEZ.

Ústupek však energetici udělat musí. Nové protivzdušné radary, které mají do roku 2020 vyrůst na kopci nad Poličkou a nahradit ty stávající, mají předepsané ochranné pásmo. Kvůli němu budou nakonec vysokonapěťové sloupy menší.

„Bylo navrženo nové uspořádání vodičů a jiný typ podpěrných bodů, které jsou nižší než původně navržené. Tímto opatřením bude minimálně ovlivněn vyzařovací úhel radaru a zamezeno rušení tohoto radiolokačního zařízení,“ dodala mluvčí ČEZ k nově vyprojektovanému řešení.

Zdržení příprav stavby inisterstvo obrany odmítlo. Na radary projektanty upozornilo již před dvěma lety. „Ministerstvo obrany si není vědomo žádných komplikací, které by svým postupem v této věci způsobilo,“ řekl mluvčí rezortu Jiří Caletka.

Pokud získá ČEZ od ministerstva kladné stanovisko k novému technickému řešení, nebude již po odkupu pozemků výstavbě nic bránit. Elektrické vedení z Hlinska do Svitav by mohlo být hotové na konci roku 2018.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Policie pátrá po dvojici mužů, kteří vyhrožovali ženě zabitím a okradli ji

Kriminalisté pátrají po dvojici mladých mužů, kteří na nábřeží Závodu míru v...

Kriminalisté se zabývají případem loupeže v Pardubicích. Dvojice mladých mužů na nábřeží Závodu míru okradla 59letou...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz