Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vedení postavit můžete, vzkazuje ministerstvo. Sloupy ale musí být nižší

  8:32aktualizováno  8:32
Zástupci ministerstva obrany a společnosti ČEZ se dohodli na tom, jakým způsobem bude vybudováno vysokonapěťové vedení mezi Poličkou a Svitavami. Kvůli ochrannému pásmu radaru hrozilo, že se chystaná akce oddálí.

Chybějící elektrické vedení a nedostatek proudu začínají brzdit rozvoj Poličska. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Spolu s dráty nataženými od Hlinska má nové vedení do několika let zajistit dostatek proudu pro Poličsko, kde ČEZ už řadu měsíců odmítá žádosti velkých odběratelů o nová připojení.

Energetický gigant ČEZ, který trasu vedení z Poličky do Svitav plánuje minimálně šestým rokem, se před nedávnem od ministerstva obrany dozvěděl, že v cestě novým sloupům stojí armádní radar, respektive jeho ochranné pásmo.

„Nikdy dříve nevznesli žádnou připomínku a s trasou souhlasili bez výhrad, proto nás nyní jejich reakce a nesouhlas s výstavbou zaskočily,“ sdělila nedávno mluvčí energetické společnosti Šárka Beránková. Zdálo se, že pokud by se ministerstvo s projektanty a obcí Pomezí, na jejímž katastru ČEZ narazil, nedohodlo, hrozilo reálné riziko oddálení stavby o několik dalších let.

Trasa vedení se posune, nebude nutné měnit územní plán

Specialisté a projektanti z ČEZ na posledním setkání s Armádou České republiky nakonec shodu našli. Vedení půjde jen pár metrů od původně plánované trasy.

„Výsledkem společných jednání je návrh dílčího posunutí trasy vedení dále od radaru směrem k obci Pomezí při zachování umístění v koridoru schváleném v Zásadách územního rozvoje Pardubického kraje, územního plánu obce Pomezí a doporučenými závěry EIA,“ sdělila Šárka Beránková z ČEZ.

Ústupek však energetici udělat musí. Nové protivzdušné radary, které mají do roku 2020 vyrůst na kopci nad Poličkou a nahradit ty stávající, mají předepsané ochranné pásmo. Kvůli němu budou nakonec vysokonapěťové sloupy menší.

„Bylo navrženo nové uspořádání vodičů a jiný typ podpěrných bodů, které jsou nižší než původně navržené. Tímto opatřením bude minimálně ovlivněn vyzařovací úhel radaru a zamezeno rušení tohoto radiolokačního zařízení,“ dodala mluvčí ČEZ k nově vyprojektovanému řešení.

Zdržení příprav stavby inisterstvo obrany odmítlo. Na radary projektanty upozornilo již před dvěma lety. „Ministerstvo obrany si není vědomo žádných komplikací, které by svým postupem v této věci způsobilo,“ řekl mluvčí rezortu Jiří Caletka.

Pokud získá ČEZ od ministerstva kladné stanovisko k novému technickému řešení, nebude již po odkupu pozemků výstavbě nic bránit. Elektrické vedení z Hlinska do Svitav by mohlo být hotové na konci roku 2018.
Nejčtenější

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Oslabení 2 proti 6? Nepřipomínejte mi to, usmíval se zachránce Rolinek

Momentka z utkání čtvrtfinále play off hokejové Tipsport Extraligy mezi...

Ubránit oslabení ve třech proti pěti dá hokejistům pořádně zabrat. Proti šesti mužům už je to kumšt. Ale ve dvou proti...

Obrněným speciálem Škoda VOS jezdili Gottwald, Slánský a další pohlaváři

Škoda VOS v autodílně v Osíku u Litomyšle

Zdařilým nákupem pracovníků Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě byl loni obrněný speciál Škoda VOS, kterým se vozili v...

Další z rubriky

I přes lákadlo milionů z Unie pardubičtí radní neprosadili plán dopravy

Naostro začnou trolejbusy po nových tratích jezdit od neděle.

Nové trolejbusové tratě, zastávky, točny, ale také nákupy nových strojů či stavby cyklostezek a lávek. Vše za podpory...

Pardubice uvidí po třech letech play off. Hráči se těší na sílu od fandů

Třinecký Martin Růžička se snaží překonat brankáře Ondřeje Kacetla z Pardubic.

Příznivce Dynama Pardubice čeká hokejový víkend. V ideálních termínech se dvakrát představí na domácím ledě jejich...

Nožem jsem se bodl sám, bránil zraněný obžalovanou matku přítelkyně

Nůž značky Gerlach 1760, se kterým lupič přepadl trafiku v Mariánských Lázních...

Za bodnutí dceřina přítele hrozí ženě ze Svitav až 18 let vězení. Poškozený však její vinu na žalovaném pokusu o vraždu...

Najdete na iDNES.cz