Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim.

Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Soumrak levného tepla. Opatovická elektrárna letos zdražuje už potřetí

  • 2
Opatovická teplárna během roku už potřetí zdražila teplo pro 60 tisíc domácností v Pardubicích, Chrudimi a Hradci Králové. Celkem za rok cena poskočila o 14,65 procenta. Podle zástupců spotřebitelů nemá takový výrazný skok žádné opodstatnění.

Dobrá zpráva pro ty, co jsou napojeni na horkovod z Opatovic je, že teplo, které z elektrárny podnikatele Daniela Křetínského dostávají, je stále jedno z nejlevnějších v zemi.

Ta horší však říká, že během jediného roku firma Elektrárny Opatovice zdražují už potřetí. V lednu pro domácnosti zdražila o 5,5 procenta, v srpnu o 3,8 a od Nového roku plánuje přihození dalších o 4,7 procenta.

„Tento stav je způsoben rostoucími náklady na výrobu a dodávky tepla, konkrétně nárůstem palivových nákladů a rostoucí cenou emisních povolenek skleníkových plynů,“ uvedl mluvčí firmy Martin Sýkora.

Jenže s takovým zdůvodněním nesouhlasí zástupci Občanského sdružení Stabilita pro dodávky tepla. Podle nich nejsou k tak výraznému zdražování racionální důvody. „Podle obecně známých informací cena uhlí ale nyní na trhu dlouhodobě neroste, spíše klesá, i třeba kvůli krizi černouhelného OKD,“ uvedl předseda zmíněného sdružení Petr Bayer.

Otázka je, jak dlouho bude teplo z Opatovic levné

Pravda je, že teplárny, které využívají zemní plyn, černé uhlí nebo biomasu většinou skutečně zdražovat nebudou. Hnědé uhlí, které využívají Opatovice, ale naopak podražilo. I kvůli ekologickým investicím. Problém je jen v tom, že nikdo neví, zda je zdražení adekvátní nárůstu nákladů.

„Bohužel po změně vlastníka Elektrárny Opatovice (EOP) dochází již druhý rok po sobě k jeho zdražování. Je tedy otázka, jak dlouho zůstane opatovické teplo levné, když se bude každý rok zdražovat,“ uvedl pardubický zastupitel Jan Linhart, který zároveň poskytuje veřejnosti bezplatné poradenství v oblasti energetických úspor.

Kromě odebraného tepla budou domácnosti platit také fixní částku za sjednaný výkon. Dvousložková cena tepla je podle Sýkory výhodná pro obě strany. Elektrárna se tímto krokem snaží eliminovat případné ztráty z výkyvů počasí.

„Když je tuhá zima, zákazník musí odebírat víc tepla a platit vyšší účty. Když je mírná zima, tratí dodavatel tepla, protože odběry jsou nižší a společnost musí v konečném důsledku zdražovat,“ uvedl mluvčí Sýkora.

Podle Bayera však předložené vysvětlení zdražení není dostatečné. Rozpaky spotřebitelů se přitom dají pochopit. Oproti roku 2013 zaplatí lidé, kteří bydlí v bytě 3+1, za teplo příště minimálně o tisíc korun více. „Na předchozí dvě letošní zvýšení cen jsme nereagovali, nyní by nás ale již zajímalo, co konkrétně stojí za zvyšováním cen tepla,“ uvedl Bayer.

Cenu ovlivňují výdaje na ekologizaci

Mluvčí Elektráren Opatovice Martin Sýkora ve čtvrtek nebral svůj mobilní telefon ani pevnou linku. Přesto v předchozí zprávě už uvedl, že za vyšší cenou stojí i investice do ekologie. „Cenu tepla ovlivňují i masivní investice do ekologizace a nových rozvodů tepelné sítě, které letos a příští rok přijdou na 2,7 miliardy korun,“ dodal Sýkora.

Teplo z Opatovic

Elektrárny Opatovice dodávají teplo do více než 60 tisíc domácností a stovkám firem v regionech Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Elektrárny oproti konci roku 2013 od 1. ledna 2015 zdraží celkem o 14,65 procenta. V srpnu cenu tepla společnost pro rodiny zvedla o 3,8 procenta a od 1. ledna 2014 o dalších 5,5 procenta.

To potvrzuje i starosta Chrudimi Petr Řezníček, který stejně jako šéfové radnic Hradce Králové a Pardubic sedí v dozorčí radě firmy. „Investice do šetrnějších zařízení jsou naplánované v hodně velkém rozsahu,“ uvedl Řezníček.

Přesto třeba nově zvolený zastupitel Pardubic Linhart se ptá, proč politici, kteří od Opatovic každý rok za působení v dozorčí radě dostávají statisíce korun, více nebojují za udržení ceny tepla.

„Jako občana i zastupitele by mne zajímalo to, jaký postoj ke zdražení zaujali naši zástupci v dozorčí radě Elektrárny Opatovice. Hájili zájmy měst, potažmo občanů tím, že se zdražováním nesouhlasili, nebo podlehli argumentaci EOP o nutnosti zdražování a podpořili zvyšování ceny?“ ptá se Jan Linhart.

Na to však starosta Řezníček reaguje tak, že jako člen dozorčí rady těžko může nějak cenu energie ovlivnit. „To jde zcela mimo nás. To je věc vedení firmy a jejího představenstva,“ dodal úřadující šéf chrudimské radnice.