Opatovická elektrárna bude vypouštět o dvacet procent oxidů síry víc.

Opatovická elektrárna bude vypouštět o dvacet procent oxidů síry víc. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Elektrárna Opatovice si koupila povolenky a spaluje méně kvalitní uhlí

  • 7
Opatovická elektrárna začala spalovat méně kvalitní uhlí. Do ovzduší tak vypouští více škodlivin než dosud. Může, protože si koupila emisní povolenky z Prahy.

Elektrárny Opatovice od loňského podzimu spalují hnědé uhlí z německého dolu Midrag, které je méně kvalitní. Firma tak šetří, ale ovzduší Pardubického i Hradeckého kraje je kvůli tomu horší.

Elektrárna přesto emisní limity plní, protože nakoupila povolenky od pražské teplárny v Malešicích. Teoreticky tak může vypustit do vzduchu o 1 500 tun oxidu síry víc než dosud. V roce 2012 se z Opatovic do vzduchu dostalo bezmála 4 700 tun této škodliviny.

Kolik tun oxidu síry vypouštěla elektrárna

2004   7 000
2006   5 900
2008   4 800
2010   4 800
2012   4 700

V roce 2014 mohou Elektrárny Opatovice vypustit o 1 500 tun oxidu síry než dosud.
Údaje z z integrovaného registru znečišťování jsou zaokrouhleny.

"Vypustíme asi o dvacet procent víc oxidu síry," upřesnil mluvčí Elektráren Opatovice Petr Zadák.

Ve vzduchu samozřejmě přibylo i oxidů dusíku, síry i pevných látek.

"Hnědé uhlí není pro výrobu energie nikdy moc dobré. A když se spaluje to méně kvalitní, německé, emisí jde do vzduchu samozřejmě ještě víc než obvykle," soudí pardubický ekolog Miroslav Rubeš, podle něhož to může ohrozit přírodu v Orlických a Železných horách.

Elektrárna se hájí tím, že jde o přechodnou záležitost. Po přestavbě čtyř kotlů se má množství emisí v roce 2015 zásadně snížit.

Do Opatovic elektrárna dováží uhlí z německého dolu Mirbag, který patří stejně jako opatovická elektrárna do skupiny Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského. Na východ Čech přitom ročně putuje osm až devět set tisíc tun horšího německého uhlí.

Zadák uvedl, že elektrárna může vypouštět více škodlivin poté, co jí zvýšení limitu oxidů síry o 1 500 tun povolil krajský úřad. "Díky tomu se do limitů vejdeme. V podstatě se dá tedy říci, že jde o krátkodobou záležitost," uvedl mluvčí.

Ekolog Rubeš si nemyslí, že jde o zanedbatelný problém. "Paradoxně to pro obyvatele Pardubického i Královéhradeckého kraje znamená, že nejméně ještě letos a příští rok budou dýchat horší vzduch, zatímco obyvatelům na východě Prahy a v jejím okolí se ulevilo. Škodliviny se přesunuly sem k nám," řekl Rubeš.

Zvýšený spad imisí přitom podle něj poškodí nejen ovzduší, ale i lesní porosty a způsobí větší erozi půdy v Železných i Orlických horách.

S ekologem souhlasí i šéfové krajských správ Agentury ochrany přírody v Pardubicích i Hradci Králové. Rozsah škod ale nyní přesně určit nedokáží.

"My sami měření neprovádíme. Stav lesních porostů a případnou erozi půdy zjistíme až ex-post," říká šéf královéhradecké expozitury David Resl. Ani on ale škody na lesích a půdě nevylučuje.