Dynamo se bude snažit získat i další zdroje příjmů a zároveň možnosti úspor, říká jeho krizový manažer Michael Skalický.

Dynamo se bude snažit získat i další zdroje příjmů a zároveň možnosti úspor, říká jeho krizový manažer Michael Skalický. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Plesnivějícímu Dynamu má pomoci přísun veřejných peněz a úspory

  • 13
Valná hromada společnosti Hockey Club Dynamo Pardubice schválila stabilizační plán extraligového klubu. Akcionáři by měli hlavně navýšit kapitál městského klubu až o deset milionů korun. Většinu z nich však poskytnou daňoví poplatníci.

Stabilizace hokejového Dynama pokračuje. Pardubičtí politici udělali další krok, který by měl stabilizovat organizaci, kterou město v lednu koupilo od Romana Šmidberského. A čím dál více se ukazuje, že podnikatel neprodal hokej ve zrovna dobrém stavu. „Koupil krásné zrající rajče, a vrátil nám plesnivou, hnusnou, smradlavou věc,“ řekl zastupitel za Pardubáky František Brendl.

Že nemusí být daleko od pravdy, dokazuje program poslední valné hromady akcionářů Dynama. Ti měli totiž jen dvě možnosti. Buď poslat kvůli předlužení tým do insolvence, nebo začít pumpovat do klubu peníze. „Klub má dlouhodobě záporný kapitál a dlouhodobě není schopen splácet své závazky,“ uvedl pro ČT ekonom Jaroslav Výcha s tím, že Dynamo má dluhy přes 30 milionů korun, z toho dvě třetiny jsou po splatnosti.

Ovšem nakonec logicky vyhrála druhá možnost. Mezi akcionáři má totiž dominantní postavení pardubická radnice, která vlastní celkově 73,6 procenta akcií klubu. A jelikož primátor města a předseda dozorčí rady Dynama Martin Charvát investoval do nákupu klubu už hodně politického kapitálu, nemohl nyní od pomoci couvnout.

„Musíme klub znovu postavit na nohy. To znamená, že se v prvé řadě musíme vyvarovat nekoncepčních změn, jako jsme viděli v posledních třech letech. Ty klub stály skutečně hodně peněz,“ uvedl Charvát s odkazem na závěr Šmidberského éry.

Akcionáři navýší kapitál o 10 milionů

A tak zástupci města odhlasovali balíček, který už před časem schválili i zastupitelé. Jeho hlavní část říká, že akcionáři by měli navýšit kapitál až o deset milionů korun, z toho pět milionů by mělo být formou příplatku a o stejnou sumu se zvýší základní jmění.

„Společnost se bude snažit získat i další zdroje příjmů a zároveň možnosti úspor,“ řekl člen představenstva Michael Skalický, který v klubu zároveň pracuje jako krizový manažer. „Práce je tady hodně. Dost věcí se v klubu v minulosti zanedbalo. Věřím ale v úspěch,“ dodal muž, který podobně narovnával poměry už v Dostihovém spolku.

Rozhodnutí akcionářů logicky udělalo radost radnímu města, akcionáři klubu s podílem 6,5 procenta akcií, a zároveň generálnímu manažerovi Dynama Dušanu Salfickému. „Pro hokejový klub to znamená, že je vidět dobrá vůle akcionářů postavit klub zpátky na nohy. Dává nám to teď klid na práci, abychom se připravili co nejlépe na nadcházející sezonu po sportovně ekonomické stránce,“ řekl Salfický.

Na seznamu kroků vedoucích k ozdravení společnosti je například také dohoda s Rozvojovým fondem Pardubice, jenž je vlastníkem hokejové arény, na snížení cen za pronájem ledové plochy tak, aby jejich výše byla srovnatelná s městy v nejbližším okolí. Klub chce také změnit obchodní podmínky provozu cateringu při utkáních tak, aby měl podíl z tržeb. Navíc se jedná rovněž o zahrnutí skyboxu fondu a primátorské lóže do nájemní smlouvy, což by mělo zvýšit tržby klubu. „Potřebám radnice postačí zastupitelská lóže,“ uvedl Charvát.

Město Pardubice jako majoritní akcionář by mělo navýšit dotace na mládež v klubu o dva miliony korun ročně. Dosud přispívalo na mládežnický hokej 13 miliony korun.

Dalším zdrojem příjmů klubu bude dvouletá reklamní smlouva s městem s opcí na tři roky, která by měla přinést čtyři miliony korun ročně. Akcionáři také schválili záměr prodeje majetkového podílu v Lize mistrů, což by mělo vynést další peníze. Ovšem ani to vše nemusí Dynamu stačit. „Řekl bych to asi takto: jsme jako pacient na jipce, kterému doktoři místo kapaček donesli paralen,“ uvedl zdroj z klubu, který si nepřeje být jmenován.

Ostatně podle původního návrhu připraveného představenstvem na valnou hromadu měla být finanční pomoc akcionářů podstatně vyšší. Základní jmění se mělo zvýšit o 33 milionů korun, formou příplatku měla společnost získat dalších 15 milionů. Pardubice jako většinový akcionář však předložily mírnější návrh, který byl nakonec schválen.

Podle primátora Charváta skončil klub v sezoně 2016/17 ve ztrátě 14,7 milionu. „Nenaplnily se tržby z reklamy, což přineslo ztrátu zhruba osm milionů. Kvůli účasti v baráži klub přišel o dva miliony,“ zmínil některé důvody dluhu. „Rozpočet na novou sezonu se sníží z předchozích 137 milionů na 120 milionů, platy hráčů A-týmu klesnou celkově o sedm milionů,“ dodal s tím, že klub také dlouhodobě bojuje s kumulovanou ztrátou v desítkách milionů.