Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasič skončil. Ve volbě šéfa pardubické ČSSD neuspěl ani Novohradský

  16:30aktualizováno  16:30
Odchodem „ikony“ Jána Kasiče a porážkou vlivného Vítězslava Novohradského skončila okresní konference pardubické sociální demokracie. Ta na svém zasedání zvolila na příští dva roky nové vedení.

Ján Kasič | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ještě před krajskými volbami musel hejtman Martin Netolický čelit silné opozici v části pardubické ČSSD (psali jsme o tom zde). S těmito strkanicemi by ale teď měl být po obměně vedení místní buňky konec.

V čele organizace místo Jána Kasiče, politika pravomocně odsouzeného za korupci (více najdete zde), stojí předseda Leoš Malina, který byl doposud předsedou místní organizace Polabiny I.

„Není mým cílem bourat, ale budovat novou tvář sociální demokracie, chci být spojka mezi krajem i poslanci a vytáhnout stranu k co nejlepším výsledkům,“ řekl Malina.

Zlepšení vzájemných napjatých vztahů si od volby slibuje i sám hejtman Martin Netolický.

„Konečně si sociální demokraté i v Pardubicích uvědomují, že pokud nechtějí propadnout ve volbách do Sněmovny a v komunálních volbách, musí být v čele organizace důvěryhodní lidé, kteří budou respektovat demokratické principy a postupy standardní politické strany. Nikoliv vyhrožování, klientelismus a metody, které do české společnosti nepatří,“ uvedl Netolický na svém facebookovém profilu.

Ze šestice kandidátů čtyři odstoupili

Malina měl při volbě jediného protikandidáta. Původně se sice o předsednické křeslo ucházela šestice jmen, ale čtyři z kandidátů před zahájením volby odstoupili. Zbyl pouze následně zvolený Malina a místopředseda krajské organizace ČSSD Vítězslav Novohradský. Jeden z největších hejtmanových oponentů a zároveň nový krajský zastupitel nakonec bude zastávat post místopředsedy okresní organizace.

Mezi nově zvolenou šesticí místopředsedů je člen zastupitelstva Pardubického kraje David Efler nebo členka rady druhého městského obvodu Marta Vitochová.

Okresní konferenci předcházely několikaměsíční rozepře mezi členy pardubické organizace, týkající se zvláště přijímání nových členů do některých místních organizací. Neshody vyvrcholily několik dnů před konferencí a vyžádaly si přítomnost člena nejvyššího kontrolního orgánu strany. Nový předseda proto hodlá klást důraz na to, aby vše probíhalo řádně dle stanov a do strany tak nevstupovaly tzv. černé duše.

„Nemůžeme připustit opakování situace z nedávných dnů, kdy jsme pochybovali o možnosti okresní konferenci vůbec svolat. Nedůvěra mezi jednotlivými místními organizacemi stále přetrvává a naším úkolem bude všechny pochybnosti buď bezezbytku vyvrátit, nebo potvrdit. Zároveň připravujeme opatření, abychom obdobné situace nemuseli již řešit,“ dodal nový předseda Malina.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

VIDEO: Hřebeč je děravý kopec. Vydal více než dva miliony tun surovin

Důlní závod v dobách, kdy fungoval, tedy před rokem 1991.

Málokdo si při cestách z Čech na Moravu přes Moravskou Třebovou po obávané „pětatřicítce“ uvědomuje, že při zdolávání...

Další z rubriky

VIDEO: Střety vojáků, výbuchy, střelba. Akce Cihelna bavila tisíce diváků

Největší vojenská akce v Pardubickém kraji Cihelna 2018

Teploty přesahující třicítku by měly spíše o víkendu hnát většinu národa k vodě. Přes 20 tisíc lidí však i v takovém...

Cyklista za jízdy bleskově okradl stařenku s chodítkem, vzal jí kabelku

Ilustrační snímek

Pořádný šok nejspíš utrpěla devětaosmdesátiletá seniorka, která si ve Vysokém Mýtě vyšla na procházku za pomoci...

Zájemci o zakázku na stavbu psychiatrie se možná domluvili. Tendr se ruší

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje zruší výběrové řízení na stavbu nového pavilonu psychiatrie v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz