Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouze přilákal byznys se stářím. Začali 94 lůžky v Chrudimi

  8:01aktualizováno  8:01
Čeští nemocní důchodci začali zajímat francouzské investory. V Chrudimi ze zchátralé léčebny vzniklo moderní zařízení pro seniory. Francouzská firma Orpea tak poprvé vstupuje na trh střední Evropy.

Developer Milan Kušta budovu přestavěl pro zahraničního investora. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Česká populace stárne, a byznys se stářím tak začal být zajímavý i pro zahraniční firmy. Důkazem toho je nová investice za 110 milionů korun v Chrudimi, díky níž se bývalý výzkumný ústav a později nechvalně známá „eldéenka“ Na Kopečku změnil v moderní zařízení pro péči o staré lidi postižené Alzheimerovou chorobou a demencí.

Fotogalerie

Klasickou nemocnici už uvnitř přestavěná budova s 94 lůžky nepřipomíná. Stavbaři široké chodby zúžili, pro nemocné připravili devět samostatných buněk vždy s vlastní jídelnou a společnou místností. Je tu malý park, fitness a hlavně dostatek prostoru.

„Bude tu devět domácností, jmenovat se budou například U Nováků nebo U Černých. V každé buňce bude deset až patnáct klientů,“ uvedl ředitel Senior rezidence Chrudim Marek Bíško.

Původně to měla být první investice ve střední Evropě společnosti Senecura, která je lídrem rakouského a švýcarského trhu v oblasti poskytování sociálních služeb. Mezitím ale firmu koupila francouzská Orpea, jíž patří řetězec zařízení pro seniory, ve kterých má více než 60 tisíc lůžek v osmi zemích. Loni firma vykázala obrat ve výši bezmála dvě miliardy eur.

„Je to první dokončený projekt této společnosti ve střední Evropě, další vzniká v Praze. Chtějí expandovat do Polska, na Slovensko i do Maďarska,“ uvedl developer Milan Kušta, který budovu Na Kopečku přestavěl a nyní ji Francouzům odprodá.

Expanze Francouzů v Česku bude pokračovat. „Připravují také projekt v Kolíně a zároveň s nimi chystáme další zařízení v bývalém hotelu Technik v Lázních Bohdaneč, které by se mělo otevřít za rok a mělo by tam být zhruba sto lůžek,“ sdělil Kušta.

Přichází silná vlna lidí, kteří budou péči potřebovat

Demografové tvrdí, že nyní přichází výrazná vlna starších lidí, kteří budou potřebovat zvýšenou péči. Zatímco nyní v Pardubickém kraji žije 18 procent lidí starších 65 let, za dvacet let už to bude čtvrtina všech obyvatel. A i když počet lůžek pro seniory relativně klesá, naopak výrazně přibývá lůžek určených pro pacienty s demencí.

„Část kapacit domovů pro seniory je zejména s ohledem na rostoucí počet postižených Alzheimerovou nemocí postupně transformována na služby domovů se zvláštním režimem,“ uvádí nová studie Českého statistického úřadu v Pardubickém kraji.

Prvními pacienty chrudimského centra budou už od prosince lidé, kteří musí opustit zařízení podobného druhu v Lázních Bohdaneč, které se zavírá. Naplno se rezidence otevře v příštím roce.

Nemocnému by měly péči a pobyt uhradit důchod a příspěvek na péči plus doplatek. „Než se nám podaří získat dotace, tak se doplatek bude pohybovat kolem devíti tisíc korun měsíčně, později by se měl snížit,“ uvedl ředitel zařízení Bíško.

Zachránili „předpokoj záhrobí“ dle Davida Vávry

Vedlejším efektem investice je skutečnost, že se podařilo zachránit někdejší léčebnu dlouhodobě nemocných v Chrudimi, kterou chtěl Pardubický kraj zbořit.

Když se natáčela Šumná Chrudim, architekt David Vávra si jen povzdechl, že budova je v tak bídném stavu, že působí jako předpokoj záhrobí. Místo toho nyní obnovená rondokubistická fasáda svítí možná víc než v roce 1926, kdy stavba podle plánů Karla Šidlíka vznikla.

Developer při modernizaci budovy kromě přízemí a prvního patra využil i sklep a půdu, stavbu doplnila citlivě provedená přístavba. Vnější vzhled zůstal zachován i díky replikám původních oken.

Milan Kušta budovu původně koupil s tím, že se teprve pokusí pro ni najít vhodné využití. Jednou z možností podle něj bylo zřídit v ní krajský soud.

„Byla by to úplně ideální náplň pro tuto budovu s krásnými vysokými stropy a širokými chodbami. Jednal jsem i s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, ale nakonec jsem tuto ideu musel opustit,“ uvedl Kušta.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Olomoucko má šanci, že se druhý zápas s Opavou bude dohrávat

J. C. Fuller (ve žlutém) z Olomoucka útočí na koš Opavy kolem Jakuba Šiřiny.

Basketbalisté Ústí nad Labem ve čtvrtfinále play off NBL už podruhé zaskočili favorizované Pardubice a po domácí výhře...

Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Další z rubriky

Boje o průplav u Přelouče znovu vzplály. Děti Země chrání také akáty

Takto si Ředitelství vodních cest představuje nový plavební kanál u Přelouče,

Spor o splavnění Labe přes Slavíkovy ostrovy u Přelouče, který před dvěma roky Nejvyšší správní soud vrátil na úplný...

Kelti v našem filmu mohou působit drsněji, říkají tvůrci z archeoparku

Film Allar přibližuje život Keltů. Na snímku Václav Dušek v roli druida.

Zájemce o život Keltů bude lákat do Nasavrk na Chrudimsku nový film. Jednadvacetiminutový hraný snímek s názvem Allar...

Hokejové Dynamo by se do voleb prodat dalo, politici se na tom ale neshodli

Primátor Martin Charvát.

Ačkoliv Dynamo Pardubice bylo před sezonou pasováno do role týmu, který bude jen těžko hájit svou extraligovou...

Najdete na iDNES.cz