Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Francouze přilákal byznys se stářím. Začali 94 lůžky v Chrudimi

  8:01aktualizováno  8:01
Čeští nemocní důchodci začali zajímat francouzské investory. V Chrudimi ze zchátralé léčebny vzniklo moderní zařízení pro seniory. Francouzská firma Orpea tak poprvé vstupuje na trh střední Evropy.

Developer Milan Kušta budovu přestavěl pro zahraničního investora. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Česká populace stárne, a byznys se stářím tak začal být zajímavý i pro zahraniční firmy. Důkazem toho je nová investice za 110 milionů korun v Chrudimi, díky níž se bývalý výzkumný ústav a později nechvalně známá „eldéenka“ Na Kopečku změnil v moderní zařízení pro péči o staré lidi postižené Alzheimerovou chorobou a demencí.

Fotogalerie

Klasickou nemocnici už uvnitř přestavěná budova s 94 lůžky nepřipomíná. Stavbaři široké chodby zúžili, pro nemocné připravili devět samostatných buněk vždy s vlastní jídelnou a společnou místností. Je tu malý park, fitness a hlavně dostatek prostoru.

„Bude tu devět domácností, jmenovat se budou například U Nováků nebo U Černých. V každé buňce bude deset až patnáct klientů,“ uvedl ředitel Senior rezidence Chrudim Marek Bíško.

Původně to měla být první investice ve střední Evropě společnosti Senecura, která je lídrem rakouského a švýcarského trhu v oblasti poskytování sociálních služeb. Mezitím ale firmu koupila francouzská Orpea, jíž patří řetězec zařízení pro seniory, ve kterých má více než 60 tisíc lůžek v osmi zemích. Loni firma vykázala obrat ve výši bezmála dvě miliardy eur.

„Je to první dokončený projekt této společnosti ve střední Evropě, další vzniká v Praze. Chtějí expandovat do Polska, na Slovensko i do Maďarska,“ uvedl developer Milan Kušta, který budovu Na Kopečku přestavěl a nyní ji Francouzům odprodá.

Expanze Francouzů v Česku bude pokračovat. „Připravují také projekt v Kolíně a zároveň s nimi chystáme další zařízení v bývalém hotelu Technik v Lázních Bohdaneč, které by se mělo otevřít za rok a mělo by tam být zhruba sto lůžek,“ sdělil Kušta.

Přichází silná vlna lidí, kteří budou péči potřebovat

Demografové tvrdí, že nyní přichází výrazná vlna starších lidí, kteří budou potřebovat zvýšenou péči. Zatímco nyní v Pardubickém kraji žije 18 procent lidí starších 65 let, za dvacet let už to bude čtvrtina všech obyvatel. A i když počet lůžek pro seniory relativně klesá, naopak výrazně přibývá lůžek určených pro pacienty s demencí.

„Část kapacit domovů pro seniory je zejména s ohledem na rostoucí počet postižených Alzheimerovou nemocí postupně transformována na služby domovů se zvláštním režimem,“ uvádí nová studie Českého statistického úřadu v Pardubickém kraji.

Prvními pacienty chrudimského centra budou už od prosince lidé, kteří musí opustit zařízení podobného druhu v Lázních Bohdaneč, které se zavírá. Naplno se rezidence otevře v příštím roce.

Nemocnému by měly péči a pobyt uhradit důchod a příspěvek na péči plus doplatek. „Než se nám podaří získat dotace, tak se doplatek bude pohybovat kolem devíti tisíc korun měsíčně, později by se měl snížit,“ uvedl ředitel zařízení Bíško.

Zachránili „předpokoj záhrobí“ dle Davida Vávry

Vedlejším efektem investice je skutečnost, že se podařilo zachránit někdejší léčebnu dlouhodobě nemocných v Chrudimi, kterou chtěl Pardubický kraj zbořit.

Když se natáčela Šumná Chrudim, architekt David Vávra si jen povzdechl, že budova je v tak bídném stavu, že působí jako předpokoj záhrobí. Místo toho nyní obnovená rondokubistická fasáda svítí možná víc než v roce 1926, kdy stavba podle plánů Karla Šidlíka vznikla.

Developer při modernizaci budovy kromě přízemí a prvního patra využil i sklep a půdu, stavbu doplnila citlivě provedená přístavba. Vnější vzhled zůstal zachován i díky replikám původních oken.

Milan Kušta budovu původně koupil s tím, že se teprve pokusí pro ni najít vhodné využití. Jednou z možností podle něj bylo zřídit v ní krajský soud.

„Byla by to úplně ideální náplň pro tuto budovu s krásnými vysokými stropy a širokými chodbami. Jednal jsem i s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, ale nakonec jsem tuto ideu musel opustit,“ uvedl Kušta.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

Nejlepšími dabéry jsou Olšovský a Vaňková, cenu má i Krampol

Ivana Vaňková a Lumír Olšovský získali v Přelouči na Pardubicku Cenu Františka...

Cenu za nejlepší výkon v dabingu si z Přelouče odvezli herečka Ivana Vaňková a herec Lumír Olšovský. Za celoživotní...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

O senátní křeslo rozkročené mezi dvěma kraji bojují známá i dlouhá jména

Z billboardů promlouvá i známý trenér Martiny Sáblíkové a nyní i kandidát do...

Sázkové kanceláře před první kolem senátních voleb na Chrudimsku a v části Havlíčkobrodska nejvíce věří někdejšímu...

Manažeři v kauze kladrubského hřebčína stanou po pěti letech u soudu

Zástupci dánského království vybírali starokladrubského bělouše pro dánský dvůr,

Půl roku se soudce probíral spisem v kauze kladrubského hřebčína. Sedmnáct obviněných manažerů stavebních firem se mělo...

Letní kino vzdá hold hokejovým legendám, následuje setkání s tvůrci

Hokejový brankář Jiří Holeček

Vzpomínky na letošní prázdniny už sice čtrnáct dní pozvolna blednou, ale rozhodně to neplatí pro Pardubické letní kino....

Najdete na iDNES.cz