Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubicích roste stavba načerno. Zedníci jsou rychlejší než razítka

  8:01aktualizováno  8:01
Výstavba luxusních bytů Rezidence Hronovická má potíže. Investoři se totiž rozhodli zvýšit jeden blok domů o patro, do stavby se však pustili bez platného povolení.

Po dostavění plánovaného posledního třetího patra pokračovali zedníci v práci a vystavěli ještě jedno, ovšem už bez stavebního povolení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sestava bytových domů v Hronovické roste doslova před očima. Dokonce tak rychle, že se stavaři u levého bloku nezastavili na třetím patře, jak zněly původní plány, ale pustili se ještě do čtvrtého. Stavební povolení na něj však nemají.

Budoucí podoba prostranství na pardubické Karlovině.

Budoucí podoba prostranství na pardubické Karlovině.

Teď investorům hrozí, že budou muset „nadbytečné“ patro odstranit. Šéf stavebního úřadu na pardubickém magistrátu Jiří Vopršal však zatím nechce předjímat, jak řízení dopadne. Že se nyní v Hronovické ulici staví načerno, ovšem potvrdil.

„Je to věc, která je v řízení, nemůžeme proto zveřejňovat kroky, které budeme teprve dělat,“ uvedl Vopršal.

Pardubický podnikatel Jiří Topolský, jehož společnost domy staví, říká, že vše zavinil jeden chybějící dokument na katastrálním úřadě.

„O povolení změny projektu jsme zažádali. Chyběl nám však jeden dokument z banky, následně se nám nedařilo koordinovat průběh stavby s tímto zpožděním, dělníci prostě jeli,“ uvedl Topolský.

Podle něj tak pouze stavební firma iniciativně pokračovala ve stavbě, aniž si uvědomila, že na přidané patro ještě není vystavené povolení.

„Bereme to zatím stoicky, papíry jsou v pořádku, jen jsme nevěděli, že se zedníci pustili do dalšího patra,“ dodal Topolský.

Jenomže ke stoickému klidu zase tolik důvodů není. Podle zjištění MF DNES stavební úřad žádost o povolení, kterou investor podal 6. května, zastavil a bude rozhodovat o odstranění nadbytečné stavby.

Stavět načerno je už v Pardubicích obvyklé

„O této žádosti nebylo doposud pravomocně rozhodnuto. Skutečnost, že stavba je prováděna v rozporu se stavebním povolením, znamená, že řízení o změně stavby před dokončením, spočívající v navýšení o jedno patro, bude zastaveno a bude zahájeno řízení o odstranění stavby prováděné v rozporu se stavebním povolením,“ uvedla Markéta Paulišová ze stavebního úřadu.

Bytový dům se má přitom kolaudovat v únoru příštího roku. „Věřím ale, že bude hotovo dřív. Stavba jde poměrně rychle,“ uvedl letos v březnu Topolský.

A zároveň si pochvaloval, jak jdou rozestavěné byty na odbyt. Možná, že i to byl důvod, proč se nakonec rozhodl jich ještě pár přidat. Ti, co měli zájem o čtvrté patro v těsné blízkosti Kulturního domu Hronovická, se tak vysněného bytu možná nedočkají.

V Pardubicích to přitom není první stavba vybudovaná načerno. Zatím to však majitelé povětšinou vždy ustáli, ať už se jednalo o logistickou halu nebo rodinnou vilu v parku Na Špici. Navíc se stejného prohřešku dopustila samotná radnice, když před lety začala budovat o prázdninách přístavby mateřských škol bez stavebního povolení.

V Rezidenci Hronovická má být podle původních plánů 26 bytů a také obchody v přízemí. V okolí má zůstat zeleň a vrátit se má i dětské hřiště. Kvůli jeho likvidaci v těsné blízkosti restaurace Myslivna investor schytal kritiku nejen od místních lidí a hostů podniku, ale i od politiků.

Autor:Nejčtenější

Novorozená holčička zemřela, když ji hlídal otec. Policie ho viní z vraždy

Policii zavolali na místo střelby exekutoři, na které muž mířil.

Policie obvinila otce čtrnáctidenní holčičky z vraždy dítěte. Čin se stal v Pardubicích ve středu 11. dubna dopoledne,...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Senior zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala nemocná manželka

(ilustrační snímek)

Do svízelné situace se dostal v Pardubicích senior, který zapomněl, kde zaparkoval. V autě zůstala jeho nemocná...

U vyhlášené zmrzliny auta už možná nezaparkují. Majitel obchodu je proti

Zastavit auto a pohodlně si dojít pár kroků pro zmrzlinu už dost možná nepůjde....

Slatiňany plánují, že budou více chránit lidi přecházející hlavní silnici v místě, kde se prodává vyhlášená zmrzlina....

Jandač nominoval na domácí turnaj, představí se i Jaškin či Chytil

Josef Jandač předává českým hokejistům své vize a nápady. (14. února 2018).

Trenér české hokejové reprezentace Josef Jandač zveřejnil nominaci na Carlson Hockey Games, turnaj v rámci Euro Hockey...

Další z rubriky

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Křižovatka smrti u Šedivce nad Letohradem bude od července kruhová

Další nehoda na Šedivci se stala 12. července 2016.

V červenci to bude pět let, kdy se na křižovatce u Šedivce nedaleko Letohradu odehrála dopravní nehoda, při níž...

Útlý lupič se do chalup protáhl malým otvorem. Kradl nářadí i obrazy

Jeden z objektů ve Žlebských Chvalovicích na Chrudimsku, do kterého zloděj...

Pět případů vloupání do rekreačních chalup v obci Žlebské Chvalovice na Chrudimsku objasnili kriminalisté a obvinili...

Najdete na iDNES.cz