Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Pardubicích roste stavba načerno. Zedníci jsou rychlejší než razítka

  8:01aktualizováno  8:01
Výstavba luxusních bytů Rezidence Hronovická má potíže. Investoři se totiž rozhodli zvýšit jeden blok domů o patro, do stavby se však pustili bez platného povolení.

Po dostavění plánovaného posledního třetího patra pokračovali zedníci v práci a vystavěli ještě jedno, ovšem už bez stavebního povolení. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sestava bytových domů v Hronovické roste doslova před očima. Dokonce tak rychle, že se stavaři u levého bloku nezastavili na třetím patře, jak zněly původní plány, ale pustili se ještě do čtvrtého. Stavební povolení na něj však nemají.

Budoucí podoba prostranství na pardubické Karlovině.

Budoucí podoba prostranství na pardubické Karlovině.

Teď investorům hrozí, že budou muset „nadbytečné“ patro odstranit. Šéf stavebního úřadu na pardubickém magistrátu Jiří Vopršal však zatím nechce předjímat, jak řízení dopadne. Že se nyní v Hronovické ulici staví načerno, ovšem potvrdil.

„Je to věc, která je v řízení, nemůžeme proto zveřejňovat kroky, které budeme teprve dělat,“ uvedl Vopršal.

Pardubický podnikatel Jiří Topolský, jehož společnost domy staví, říká, že vše zavinil jeden chybějící dokument na katastrálním úřadě.

„O povolení změny projektu jsme zažádali. Chyběl nám však jeden dokument z banky, následně se nám nedařilo koordinovat průběh stavby s tímto zpožděním, dělníci prostě jeli,“ uvedl Topolský.

Podle něj tak pouze stavební firma iniciativně pokračovala ve stavbě, aniž si uvědomila, že na přidané patro ještě není vystavené povolení.

„Bereme to zatím stoicky, papíry jsou v pořádku, jen jsme nevěděli, že se zedníci pustili do dalšího patra,“ dodal Topolský.

Jenomže ke stoickému klidu zase tolik důvodů není. Podle zjištění MF DNES stavební úřad žádost o povolení, kterou investor podal 6. května, zastavil a bude rozhodovat o odstranění nadbytečné stavby.

Stavět načerno je už v Pardubicích obvyklé

„O této žádosti nebylo doposud pravomocně rozhodnuto. Skutečnost, že stavba je prováděna v rozporu se stavebním povolením, znamená, že řízení o změně stavby před dokončením, spočívající v navýšení o jedno patro, bude zastaveno a bude zahájeno řízení o odstranění stavby prováděné v rozporu se stavebním povolením,“ uvedla Markéta Paulišová ze stavebního úřadu.

Bytový dům se má přitom kolaudovat v únoru příštího roku. „Věřím ale, že bude hotovo dřív. Stavba jde poměrně rychle,“ uvedl letos v březnu Topolský.

A zároveň si pochvaloval, jak jdou rozestavěné byty na odbyt. Možná, že i to byl důvod, proč se nakonec rozhodl jich ještě pár přidat. Ti, co měli zájem o čtvrté patro v těsné blízkosti Kulturního domu Hronovická, se tak vysněného bytu možná nedočkají.

V Pardubicích to přitom není první stavba vybudovaná načerno. Zatím to však majitelé povětšinou vždy ustáli, ať už se jednalo o logistickou halu nebo rodinnou vilu v parku Na Špici. Navíc se stejného prohřešku dopustila samotná radnice, když před lety začala budovat o prázdninách přístavby mateřských škol bez stavebního povolení.

V Rezidenci Hronovická má být podle původních plánů 26 bytů a také obchody v přízemí. V okolí má zůstat zeleň a vrátit se má i dětské hřiště. Kvůli jeho likvidaci v těsné blízkosti restaurace Myslivna investor schytal kritiku nejen od místních lidí a hostů podniku, ale i od politiků.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Pardubickém kraji podle okresů:

Volby do Senátu

Do Senátu se v Pardubickém kraji volí v obvodu č.50 - Svitavy a v obvodu č.44 - Chrudim, který velkou částí zasahuje i do Kraje Vysočina. Druhé kolo senátních voleb proběhne 12. a 13. října v případě, že žádný kandidát nezíská nadpoloviční většinu v kole prvním.Nejčtenější

Dálnice zmizí před Vysokým Mýtem v tunelu, ražba bude kvůli vodě složitá

Plánovaný tunel na dálnici D35, vpravo je stoupání na stávající silnici I/17...

Rovných sedm kilometrů má měřit úsek dálnice D35 mezi Ostrovem a Vysokým Mýtem. Obyvatelé dotčených obcí měli poslední...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Při srážce pěti aut u Koclířova na I/35 zemřel člověk v nejmenším z nich

Nehoda u Koclířova na Svitavsku si vyžádala jeden lidský život.

Hlavní tah z východu Čech na Moravu ráno zablokovala tragická nehoda. Na silnici I/35 u Koclířova na Svitavsku se...

Otec je namol a nevím si s ním rady, volal opilý syn strážníkům

Ilustrační snímek

V pondělí zasahovali městští strážnici na pardubické Dukle. Volal jim osmnáctiletý mladík, že je se svým otcem v...

Další z rubriky

Hokejový klub Dynamo nyní prodávat nemůžeme, říká lídr Pardubáků Brendl

Náměstek František Brendl

Mezi lety 2010 a 2014 pracoval František Brendl jako náměstek primátorky Pardubic. Poslední čtyři naopak musel snášet...

Zelený pás kolem Labe nemůžeme zalít betonem, říká lídr ODS Karel Haas

Lídr pardubické ODS v komunálních volbách Karel Haas.

Redakce MF DNES osloví lídry stran, které mají šanci dostat se po komunálních volbách do pardubického zastupitelstva....

Frustrovaný manžel přiznal znásilnění malých neteří i dcery, chce léčbu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednačtyřicetiletého muže, kterého obžaloba viní ze znásilnění...

Najdete na iDNES.cz