Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Důchodci z Pardubicka mají jedny z nejnižších penzí v zemi

  • 6
Průměrný důchod lidí v Pardubickém kraji stěží pokryje jejich náklady. Na zábavu a koníčky jim potom mnoho nezbývá. Penzisté z Pardubicka zaostávají za celostátním průměrem, ženy tu mají důchod průměrně jen 11 300 korun a muži přes deset tisíc.

Že lze z penze v Pardubickém kraji vyjít jen těžko dokazuje například bývalá disidentka Jarmila Stibicová. "Moc si toho ze své penze opravdu dovolit nemůžu," říká. Většina peněz jí totiž zmizí už po odečtení plateb za bydlení a s nimi spojené služby.

"Pokud máte deset tisíc důchodu a z nich více než polovinu zaplatíte jen za nájem, energie, topení, moc vám toho na další potřeby nezbude," říká pardubická důchodkyně Stibicová.

K tomu ještě nějaké tři čtyři tisíce za jídlo, náklady na cestování, to všechno dá dohromady deset tisíc. "Na další věci jako je kultura, zájmy a záliby nebo nějaké koníčky, tak na to člověku opravdu moc peněz nezbývá," dodává.

V páru se dá z důchodu vyžít, samostatně těžko

Známá žena není sama, kdo na tom není právě růžově. V Pardubickém kraji to senioři pociťují podobně jako ona, nebo ještě hůř. Za celostátním průměrem tu penze podle čerstvých údajů statistiků zaostávají tak, že muži mají čtvrtý nejmenší a ženy dokonce třetí nejmenší důchod z celé republiky.

"Domácnosti, v nichž žijí dva důchodci, se mohou se svými příjmy ještě jakž-takž popasovat. Horší je to ale tam, kde žijí senioři samostatně. A to se týká více žen. Je přece všeobecně známo, že ženy se dožívají vyššího věku," konstatuje Stibicová, která žije sama.

Vzhledem k tomu, že samostatně žijící senioři z jednoho důchodu jen těžko vyžijí, často hledají možnost přivýdělku.