Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Draze opravené varhany v Litomyšli dál mlčí. Spor je o to, proč

  9:09aktualizováno  15:33
Opravené varhany v obnoveném chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli měly zaznít už na operním festivalu Smetanova Litomyšl loni v červnu. Nestihlo se to. Jenže práce varhanářů nabrala takový skluz, že je lidé neuslyší dokonce ani při letošním ročníku.

Královský nástroj v chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli stále nehraje. | foto: František Renza

Obnova barokního chrámu v Litomyšli se mimořádně povedla. Když si v létě roku 2014 lidé poprvé mohli prohlédnout zmrtvýchvstání této památky, obdivovali nejenom restaurátorské práce, ale i vkusné úpravy architekta Marka Jana Štěpána.

Varhany tehdy chyběly. Nyní na kůru už jsou, ale koncertovat na nich není možné, přestože za jejich opravu už město zaplatilo z peněz Unie přes deset milionů korun.

Varhanáři tvrdí, že je nemohou naladit dříve než v polovině letošního roku. Radní soudí, že jim nezbývá, než věřit odborníkům a doufat, že to dopadne dobře. Uznávaný varhaník Jaroslav Tůma ale tvrdí, že firma, která zakázku získala díky nejnižší nabídnuté ceně, neříká městu pravdu.

Jeden důvod pro velké zpoždění je jasný. Varhany se obvykle do zrekonstruovaných objektů vrací až poté, co stavba vyschne, to ale v Litomyšli nešlo.

Přeladění nestihli dokončit

„Podmínky dotačního titulu vyžadovaly návrat varhan do kostela ve stanoveném termínu,“ uvedl vedoucí Oddělení rozvoje Městského úřadu Litomyšl Antonín Dokoupil.

Město počítalo s tím, že varhany budou s ohledem na změny mikroklimatu v chrámu třikrát přeladěny. První přeladění ale varhanáři do konce roku nestihli dokončit.

„Jestli měly být varhany naladěny už před půl rokem, tak to prostě nevyšlo. Nestihlo se to. Kostel se rychle ochladil, provádět přelaďování při teplotě pod patnáct stupňů nejde,“ uvedl varhanář ze společnosti Organa Antonín Kadeřábek.

Dalším důvodem zpoždění je podle firmy i postupná instalace panelů výstavy Andělé na kůru, která ovlivňuje akustiku.

Varhaník Jaroslav Tůma ale na serveru Opera plus označil trojí přeladění za nesmysl. Podle něj buď varhany dosud nebyly vůbec dokončeny a firma jen mlží, anebo dokončeny byly, ale nyní se opět celé znovu předělávají.

Stejně tak podle něj nemohou panely z výstavy komplikovat práci varhanářů. „Každý jednotlivý instalovaný panel sice může akustiku trochu ovlivnit, v tomto konkrétním případě ale spíše k lepšímu,“ napsal Tůma. Kadeřábek nechtěl jeho výroky komentovat.

Město patrně nedokáže posoudit, na čí straně je pravda. „Když jsem chtěl slyšet názor jiného varhaníka, dva jsem oslovil a uslyšel jsem vždy stejnou odpověď. Že se nebudou vyjadřovat k práci jiného varhaníka, protože se to nedělá,“ uvedl místostarosta Litomyšle Michal Kortyš.

„Nechceme odevzdat nástroj, který nebude znít dokonale. V polovině roku ale bude nástroj naladěn. Je to na dobré cestě,“ uvedl Antonín Kadeřábek.Nejčtenější

Vyschlá přehrada Pařížov se stala atrakcí, místo vody je měsíční krajina

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Přehrada Pařížov byla postavená před 105 lety, aby chránila okolní krajinu před povodněmi. V roce 1997 ani její...

Zuřící řidič se vrhl na poslíčka s pizzou, který mu předtím vjel do cesty

Ilustrační snímek

Snaha o expresní doručení pizzy občas vede rozvozce ke stylu jízdy, který se spíše hodí na závodní okruh než na...Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Vdávala se narychlo den po příjezdu tanků, rodina se bála stanného práva

Paní Jozífová se svými háčkovanými svatebními šaty z roku 1968.

Jsou to krásné šaty. Ostatně svatební. Sice tak nevypadají, ale jsou „dobové“. Navíc na jednu výraznou historickou dobu...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...

Soupisky pro podzimní volby na radnice jsou v Pardubickém kraji už uzavřené

Radnice Pardubice.

V Pardubicích podalo kandidátku do komunálních voleb 15 uskupení, v roce 2014 jich bylo 17. V ostatních velkých městech...

Najdete na iDNES.cz