Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotace na čističky ohroženy. Cena vody zůstane, tvrdí starostové

  13:02aktualizováno  13:02
Čtyřem obcím v Pardubickém kraji hrozí, že nedostanou dotace od Evropské unie na nové čističky, vodovodní řady a kanalizace. Teoreticky by tak náklady na jejich stavbu mohly vést ke zdražení vody na Chrudimsku a Orlickoústecku. Ovšem zástupci Heřmanova Městce, Červené Vody, Podlažic i Ronova nad Doubravou zatím věří, že peníze získají.
Evropská unie stopla dotace na čističky vody. Ilustrační snímek

Evropská unie stopla dotace na čističky vody. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Podle informací MF DNES Evropská komise definitivně odmítla Česku proplatit zhruba deset miliard korun na lepší kvalitu vody. Na projekty v Pardubickém kraji mělo z dotací padnout zhruba 225,5 milionů korun. Unii vadí zejména propojení měst a společností, které vlastní čističky vod a kanalizace. Unie by tak dala peníze na opravy, na kterých by nakonec vydělávaly soukromé firmy.

Například města na Chrudimsku před lety prodaly provozní část firmy rakouskému koncernu Energie AG. I přes hlasy kritiků, že to může zkomplikovat získání evropských peněz. Řada smluv byla uzavřena ještě před vstupem země do Evropské unie.

"Ty smlouvy jsou dlouhodobé. Kdybychom je najednou vypověděli, následovaly by žaloby," řekl poslanec a předseda Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan.

Pokud města skutečně dotace z Unie nezískají, budou muset podle ministerstva životního prostředí postavit čističky ze svého. "Existuje reálné riziko, že města a obce budou projekty realizovat vlastní cestou nebo ve spolupráci se stávajícím soukromým partnerem. Může jít o formu půjčky nebo vlastní dotace. Potom však cenu za projekt přenesou na drobné spotřebitele," vysvětlila mluvčí ministerstva Marta Machková.

Jak by mohlo dopadnout zvýšení cen vody na běžnou rodinu si přečtěte zde.

Starostové věří, že o peníze nepřijdou

Starostové z Pardubického kraje však v úpravách smluv nevidí problém a zvýšení cen za vodu odmítají. Všichni shodně potvrzují, že jednání s Evropskou komisí ještě neskončila a po odstranění chyb v žádostech prý není důvod, proč by dotaci dostat neměli. Ovšem o problémech s vlastnictvím vědí už od roku 2009 a změny od té doby neudělali.

"Řešitelné to stále je, musíme jen dojednat a upravit vlastnictví čističky. Čekají nás další jednání. Co se týče vodného a stočného nepředpokládám, že by se u nás cokoliv měnilo," řekl tajemník obecního úřadu v Červené Vodě Petr Cink. Podobné stanovisko má i starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek.

"Doufám, že dotaci dostaneme. V každém případě se to však nepromítne do ceny vodného a stočného," uvedl s tím, že cena vody vzroste jen o zvýšené DPH.

Pokračování jednání potvrdil i ředitel Vodovodů a kanalizací Chrudim Josef Hrad. Obavy z možného zvýšení ceny vody kvůli případnému odmítnutí dotací odmítá. "I kdyby dotace nebyly, nemělo by to vliv na ceny vody. Podle mých informací to ale není tak, že by peníze z Unie byly úplně zablokované. Evropská komise požaduje určité podmínky a města je musí splnit. Je však potřeba udělat to rychle," vysvětlil Hrad.

Ministerstvo životního prostředí je však opatrnější. "Pravdou je, že Evropská komise se dosud staví k celé věci velice negativně. Naší strategií je jednat o každém projektu individuálně," řekla mluvčí ministerstva Marta Machková. O slíbených deset miliard však Česko nepřijde, jen je bude muset použít na jiné projekty spojené s životním prostředím.Nejčtenější

Řidič a malý chlapec zahynuli při nárazu automobilu do stromu

Nehoda u pardubického Globusu skončila tragicky. (17.8.2018)

Tragická nehoda se stala po poledni na výpadovce na Hradec Králové na okraji Pardubic. Osobní auto, v němž cestoval...

Muž nařezal dřevo a odjel. Od žhavých pilin mu málem chytla chata

Oheň zachvátil palivové dřevo. Stačila chvíle a přeskočil by na chatu.

O štěstí může mluvit chatař z Jankovic na Chrudimsku, který v pondělí dopoledne řezal vyschlé smrkové dřevo. Kotouč...VIDEO: Chatař chytil zlodějku, která jej okradla a ujela na jeho člunu

Chatař si chytil zlodějku, která mu ujela na člunu

Chatař z domu v chatové oblasti nedaleko pardubické Cihelny úspěšně pronásledoval ženu, které mu ukradla cenné věci a...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Zemřel plochodrážní jezdec Jedrzejak. Opora Pardubic spáchala sebevraždu

Závody ploché dráhy ve Slaném

Ve věku 39 let zemřel v úterý polský plochodrážní jezdec Tomasz Jedrzejak, který v posledních letech patřil v české...

Další z rubriky

Hejtman chce zastavit výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie

Nemocnice v Pardubicích.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby...

VIDEO: Pardubické letiště okupantům odolávalo, i díky šrotu na ranveji

Letiště v Pardubicích.

Pardubické letiště dnes využívají především turisté. Civilním účelům ale začalo sloužit až v roce 1995. Do té doby...

Pardubická juniorka finišuje. Semifinále provázely emoce

Dalibor Svrčina

Velké vedro, velké emoce. Vítězné výkřiky, ale i slzy po prohraném duelu. Takový byl semifinálový den 91. ročníku...

Najdete na iDNES.cz