Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo léčby prach. Domov nemůže používat drahé rehabilitační přístroje

  8:33aktualizováno  8:33
V Domově seniorů Drachtinka, který patří k těm lepším v kraji, leží ladem rehabilitační přístroje za statisíce korun. Zdravotní pojišťovny odmítají domovu hradit ošetřovatelskou a rehabilitační péči. A tak důchodci musejí kvůli rehabilitaci dojíždět do zdravotního střediska.

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Elektroléčba, magnetoterapie a ultrazvuk. Na to všechno si mohou klienti v hlineckém domově seniorů s kapacitou 87 lůžek nechat zajít chuť, přestože přístroje jsou pro ně v budově připraveny.

Místo toho musí zhruba polovinu lidí pracovníci Drachtinky dopravovat komplikovaně na rehabilitaci do zdravotního střediska, které patří mezi zařízení, jimž zdravotní služby pojišťovny standardně proplácejí.

„Mrzí mě to, ale já s tím teď nemůžu nic dělat. Rok po otevření domova jsme nabízeli komplexní rehabilitační služby, které byly pro stát v konečném důsledku levnější,“ uvedl ředitel Domova seniorů Drachtinka Marek Bíško.

Pobytová zařízení sociálních služeb, především domovy důchodců, se už několik let musí vyrovnávat s tím, že jim zdravotní pojišťovny neproplácejí ošetřovatelskou a rehabilitační péči. V Domově seniorů Drachtinka kvůli tomu nemohou využívat rehabilitační přístroje za statisíce korun. Na odborného fyzioterapeuta nemá domov peníze.

„Až stát změní pravidla, budeme první, kdo fyzioterapeuta bude chtít. V průběhu let zdravotní pojišťovna změnila politiku a přestala výkony terapie hradit,“ dodal Bíško.

Ministerstvo práce a sociálních věcí považuje současný stav v oblasti poskytování rehabilitační péče v sociálních zařízeních za problém.

„Snažíme se s ministerstvem zdravotnictví nalézt v této oblasti optimální řešení a shodu. Meziresortní skupina a další pracovní skupiny připravují věcný záměr zákona o dlouhodobé péči, který by měl tuto problematiku řešit,“ uvedl mluvčí ministerstva práce Petr Sulek.

Jana a Mirek Břízovi bydlí v hlineckém domově seniorů rok. Pravidelné cvičení jim pomohlo postavit se na nohy.

„Cvičení pro mě bylo úplnou vzpruhou. Předtím jsem nemohla pohnout ani rukama,“ chválila si Jana Břízová nedávno kvalitu zdejších služeb. V domově je k dispozici tělocvična, vířivka, samozřejmostí jsou masáže. Ale přístroje, které musí obsluhovat fyzioterapeut, jsou odsunuty stranou, přikryté, aby na ně nesedal prach.

Fyzioterapeutů je dost, říká zdravotní pojišťovna

Domov seniorů nemůže rehabilitační centrum ani pronajmout. Jeho ředitel už kvůli tomu jednal s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. „Vždycky mi bylo sděleno, že spádová oblast Hlinska má dostatečný počet fyzioterapeutů a nebude uvažovat o jeho navýšení,“ dodal Marek Bíško.

„Síť stávajících smluvních poskytovatelů odbornosti fyzioterapie pro oblast Chrudim a okolí skutečně považujeme za dostatečnou - jde celkem o jedenáct poskytovatelů péče, s nimiž má VZP smlouvu,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky v minulosti vyzývala zdravotní pojišťovny k diskusi o možnostech uzavření smluv s externími fyzioterapeuty. Prezident asociace Jiří Horecký říká, že i snaha jiných domovů pro seniory o fyzioterapeuty končí stejně jako v Hlinsku

„V drtivé většině případů se dočkají odpovědi, že stávající síť smluvních zařízení je dostačující,“ řekl Jiří Horecký.

Nastavenou politikou pojišťoven je dnes realita taková, že klienti často potřebnou léčbu odmítají. „Doprava mimo domov je pro ně tak stresující a zatěžující, že raději odmítnou léčbu. Nehledě na to, že naše doprovody stráví neskutečně mnoho času čekáním na sanitku,“ popsala praxi sociální pracovnice v Drachtince Klára Zelenková.

Nespokojenost vyjadřuje i vedení města, které je zřizovatelem hlineckého domova seniorů. Řešení problému podle starosty nespočívá v tom, jestli město přispěje více, nebo méně Drachtince do rozpočtu.

„Není dobře, že rehabilitační linka není zcela využita, když se do ní před časem investovalo tolik peněz. Je nepochybné, že do toho vstupuje samozřejmě otázka jednání s pojišťovnami, ale primárně je to o schopnosti pana ředitele,“ řekl starosta Hlinska Miroslav Krčil.
Nejčtenější

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...Foxconn chce rozprostřít Mongoly po městě, vedení Pardubic tomu brání

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn, kterému vedení Pardubic zablokovalo přísun dělníků z Mongolska, chce...

Manažery státní firmy, která vyrábí semtex, stíhá policie

Policisté před areálem chemičky Explosia v Pardubicích-Semtíně. (20. dubna 2011)

Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického výrobce výbušnin Explosia kvůli podezření z nezákonného vývozu...

V Letohradu málem shořely saně, na kterých prchal Napoleon z Ruska

Požár v letohradském muzeu ohrozil tamní nejatraktivnější exponát, kterým jsou...

V letohradském muzeu hořela vitrína se saněmi, na kterých ujížděl císař Napoleon I. po krachu svého vojenského tažení...

Další z rubriky

Pardubický kraj doplatí každému z dětí po zemřelé pacientce čtvrt milionu

(Ilustrační snímek)

Pardubický kraj vyplatí každému ze tří pozůstalých dětí ženy, která zemřela v roce 2006 po operaci v chrudimské...

Chrudim chce příští rok opravit prostor před vlakovým nádražím

Vizualizace přednádražního prostoru v Chrudimi.

Po obnově zanedbané čtvrti v Revoluční ulici chce Chrudim v příštím roce zkulturnit prostranství před vlakovým...

Auto přistálo v řece koly vzhůru, řidičku vytáhli svědci nehody

Řidička utopila peugeota v Divoké Orlici.

V korytě Divoké Orlice na Orlickoústecku skončil v neděli odpoledne osobní automobil Peugeot 106. Byl převrácený na...

Najdete na iDNES.cz